Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní vrah trpěl duševní nemocí

  11:52aktualizováno  11:52
Dvojí tvář měl bankovní lupič, který podle policie vraždil loni v pobočce ČSOB na Vítězném náměstí a před Vánocemi vyloupil filiálku Komerční banky v Karmelitské ulici. Pětatřicetiletého invalidního důchodce líčí jeho matka jako hodného, nekonfliktního, nicméně ukřivděného člověka.

Loupežná přepadení, z nichž je obviněn, se však vyznačují nebývalou brutalitou. V obou případech střílel.

V Dejvicích jeho tři kulky zabily sedmatřicetiletého pracovníka ostrahy, který mu chtěl zabránit v útěku. - podrobnosti zde

Při zběsilé honičce v centru Prahy po druhé loupeži pak nebyl nikdo zraněn jen náhodou vystřelené projektily se naštěstí zavrtaly do zdi. Pokaždé si z banky odnesl přes sto tisíc korun.

"Nemůžu uvěřit, že to udělal můj syn," říká jeho matka, s níž bydlel v jednom bytě v Holešovicích. "Obávám se, že měl rozdvojenou osobnost," přemýšlí.

Z loupežné vraždy v pobočce ČSOB byl recidivista z Holešovic obviněn v úterý. MF DNES o tom informovala jako první. - více zde

"Díky důsledné práci policistů se podařilo objasnit jednu z nejzávažnějších loupeží loňského roku a současně objasnit mordpartě šestatřicátou vraždu z loňských čtyřiačtyřiceti," neopomněl ve středu vyzdvihnout úspěch pražské policie její mluvčí Ladislav Bernášek.

Duševní potíže bankovního vraha
Lupič trpěl duševní nemocí. Nakolik jeho potíže ovlivnily zločiny, kterých se dopustil? Matka je přesvědčena, že zásadně.

Matce řekl, že si jde zacvičit do posilovny. Vrátil se až pozdě v noci. V doprovodu policistů, kteří jej zatkli krátce poté, co přepadl banku v centru Prahy. Do Štědrého dne zbývalo šest dnů...

Od úterního dopoledne je obviněn i z další loupeže, při níž zastřelil člověka. "Nemůžu tomu uvěřit," říká sedmašedesátiletá matka, s níž sám žil v holešovickém bytě, a selhává jí hlas: "Promiňte... Když jsem se to dozvěděla, málem jsem zkolabovala."

Nemoc a frustrace
Před deseti lety prodělal obviněný muž lymskou borreliózu, z níž se nikdy úplně nevyléčil. "Hlavně po duševní stránce. Jeho mozek není v pořádku. Obávám se, že má rozdvojenou osobnost," hledá omluvu pro svého syna jeho matka a dodává: "Musel ho někdo k tomu motivovat, jinak si to nedovedu vysvětlit. Sám by na to nepřišel. Je to hodný člověk."

Muž, který pobýval opakovaně v bohnické psychiatrické léčebně, se prý cítil ukřivděn. Chtěl studovat práva a nemoc mu veškeré plány zhatila. Nejspíš se cítil naštvaný na celý svět.

Nejprve pobíral plný invalidní důchod, po čase mu jej úřady sebraly a daly mu jen částečný. "Chvíli uklízel domy, ale nemohl to dělat, protože se stále cítil unavený," vypráví žena, která jej živila. "Ale pro peníze určitě neloupil. Navíc jsem se snažila, aby žádnou nouzi nepociťoval," ujišťuje.

Sama si nedokáže vysvětlit, co s uloupenými penězi dělal. Z pobočky v Dejvicích si totiž odnesl asi sto dvacet tisíc korun. Domů je prý nepřinesl.

Jakou roli hrála matka?
Detektivové příliš nevěří tomu, že by o jeho činech neměla ani tušení. Přece žili ve stejném bytě. Že by si nevšimla ničeho podezřelého? Ostatně v jeho pokoji policisté při domovní prohlídce našli schovaný ilegální samopal, tři pistole a dva granáty. Docela slušný zbrojní arzenál.

Pro to má jeho matka vysvětlení: vůbec do jeho pokoje nechodila, místnost si vždycky zamykal. "Když jsem u něj viděla nějakou knížku o zbraních, myslela jsem si, že ho to zajímá jako sběratele. Kdybych si něčeho všimla, určitě bych to nahlásila," vysvětluje téměř s pláčem.

A co vyšetřovatelé? "Když jsme po zatčení u nich zazvonili, její první slova byla: On zas někoho zabil?! Rozhodně musí vědět víc, než nám řekla," je přesvědčen policista, jenž je důkladně obeznámen s vyšetřováním.

Obviněný muž, jehož čekají lékařská vyšetření, odmítá vypovídat. Proč? "V současné době kriminalisté nemohou vyloučit, že může mít na svědomí také další trestnou činnost," naznačil diplomaticky mluvčí pražských policistů Ladislav Bernášek.

Už nyní mu hrozí výjimečný trest. V minulosti byl totiž trestán za majetkovou trestnou činnost. Za nejnovější zločiny si vyslechl obvinění z loupežné vraždy, loupeže a nedovoleného ozbrojování.

Policie získala podrobný popis pachatele. Podle policejní mluvčí šlo o bělocha vysokého asi 180 centimetrů. "Na očích měl tmavé sluneční brýle s hnědými obroučkami. Byl neoholený, na tváři měl takzvané strniště," popisala (9. dubna 2003).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz