Nicolai Birsam

Nicolai Birsam před soudem. Za manipulaci s bankomatem dostal šest let vězení. (21. září 2004) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Bankomatový podvodník dostal 6 let

  • 4
Za nelegální kopírování bankovních karet, které na jaře vystrašilo klienty České spořitelny, padl první trest. Rumun Nikolai Birsan je ale zatím jediný, koho policisté dokázali dostat před soud. Za mřížemi má strávit šest let.

Napomohla tomu náhoda. Jan Dědič si přečetl v novinách článek o skupině, která umísťuje do bankomatů České spořitelny zařízení, díky němuž dokáže vytvořit padělky bankovních karet a dostane se tak k účtům klientů banky.

Když procházel 1. dubna kolem bankomatu na stanici metra Dejvická, všiml si, že je na něm namontováno něco, co tam obvykle není. A proto zavolal policii.

"Bylo to podezřelé," řekl muž u pražského městského soudu. Dědič není jeho pravé jméno, v případě vypovídal jako utajený svědek.

Právě na základě Dědičova zavolání se ale podařilo policistům na místě zadržet Rumuna Nikolaie Birsana, který před soudem vystoupil také. Ovšem v roli obžalovaného a nakonec i odsouzeného.

Soudci totiž řekli, že právě on patřil k lidem, kteří zařízení na kopírování karet na bankomat namontovali.

"Provedl to společně s dalšími dvěma muži, jejichž totožnost se bohužel zjistit nepodařilo," vysvětlil soudce Petr Novák. Birsana vzápětí poslal do vězení na šest let.

Usvědčily ho i pachové stopy
Kriminalisté našli po cizincově zatčení u bankomatu dvě speciální zařízení, čtečku, díky níž se daly získat choulostivé informace z magnetického proužku na bankovní kartě. Navíc našli i miniaturní kameru. Záznam z ní měl skupině ukázat ochranný PIN kód vlastníka karty.

Mělo to však háček. Dědič si sice všiml, jak Birsan bankomat dlouhou dobu pozoruje. Neviděl však, zda na něj cizinec speciální zařízení umístil. Birsan totiž tvrdil, že ho neměl vůbec v ruce. "Vůbec nevím, co to mělo být za přístroje. Na Dejvické jsem se ocitl náhodou. Byl jsem v nesprávný čas na špatném místě," prohlásil.

Vyvrátit jeho tvrzení pomohl druhý nepřímý důkaz, který policisté zajistili. Na čtečce i kameře našli pachovou stopu. Usvědčovala, že zařízení měl cizinec v ruce. "Test na pachovou stopu zajistily dvě služební feny. Obě určily, že obžalovaný s věcmi přišel do styku," vysvětlil policejní kynolog, který u soudu vypovídal také.

Birsanově obhájkyni se pak už nepodařilo soudce přesvědčit, že její klient neměl s paděláním bankovních karet nic společného. Cizinci navíc přitížilo, že se policistům prokazoval padělaným pasem. V roce 1991 byl totiž českými soudy za krádež vyhoštěn na neurčito.

Zda se Birsan odvolá, není jasné. "Musím to s klientem probrat," uvedla advokátka. Žalobce se naopak práva na odvolání vzdal.


Video