Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bankomat v Brně kopíroval platební karty, stopy vedou do Kalifornie

  7:23aktualizováno  7:23
Do bankomatu u pobočky České spořitelny v Panské ulici v Brně někdo na začátku února namontoval techniku, která kopírovala platební karty. Policie a banka zatím vědí o dvou poškozených klientech, může jich však být víc. Jednomu z nich z účtu někdo "vyluxoval" zhruba dvacet tisíc.

Skimmovací zařízení je na bankomatech vždy umístěno tak, aby bylo co nejméně nápadné. Na tomto snímku je zabudováno v malé liště v horní pravé části bankomatu. | foto: Policie ČR

Plná nádrž benzinu, prázdná peněženka a platební karta, která nevydá ani korunu, navzdory dostatečné hotovosti na účtu. V takto bezvýchodné situaci se tuto sobotu ocitl sedmatřicetiletý František při tankování na benzinové stanici na silnici R43 těsně za Brnem.

Díky vstřícnosti obsluhy mohl sice za benzin zaplatit převodem z účtu. Vzápětí však zjistil, že potížím není konec. Banka mu totiž kartu zablokovala kvůli podezření z jejího zneužití a podezření bylo oprávněné.

Jak ztížit zkopírování karty

  • Při výběru z bankomatu věnujte zvýšenou pozornost místu, kde výběr provádíte. Důkladně si prohlédněte, zda na bankomatu nejsou provedeny podezřelé úpravy.
  • Při zadávání PIN kódu na klávesnici zakryjte část základní desky s čísly druhou rukou.
  • Při transakci neztrácejte kontrolu nad kartou. Transakci neprovádějte při podezření, že něco není v pořádku.
  • Kontrolujete výpisy z účtů proti prodejním a výplatním dokladům.

Zdroj: Policie ČR

"Z mého účtu někdo v Kalifornii vybral přibližně dvacet tisíc korun, aniž bychom já nebo moje karta někam odcestovali," popisuje okradený muž. Podle policie se stal obětí takzvaného skimmingu neboli zkopírování platební karty. A to přímo u bankomatu České spořitelny v Panské ulici v centru Brna.

Právě u bankomatu v Panské ulici v centru Brna totiž František v uplynulých dnech vybíral peníze. A bankomat byl podle pozdějšího zjištění techniků v tu dobu osazen nelegální technikou, díky které se pachatelům tohoto trestného činu podařilo získat údaje o kartě. Ty poté použili v Kalifornii, kde v bankomatu nadvakrát vybrali hotovost v dolarech.

Bankomat podle policie karty kopíroval 2. února. "V tuto chvíli už evidujeme dva poškozené. Nelze ale vyloučit, že jich bude víc," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová. Podle ní je to zatím přibližně pátý podobný případ na jižní Moravě v tomto roce.

Když se Česká spořitelna o kopírovacím zařízení na svém bankomatu v Brně dozvěděla, ohlásila vše policii. Současně v takových případech začíná pečlivěji sledovat transakce klientů, kteří v tomto bankomatu vybírali peníze.

"Pokud máme podezření na zneužití karty, tak klienta telefonicky kontaktujeme a ptáme se ho mimo jiné na detaily podezřelé transakce. Zjišťujeme tedy například, zda se opravdu nachází v Kalifornii," popisuje mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Jenže to se v případě Františka z Brna nestalo, nebo se ho spořitelně kontaktovat nepodařilo. V takovém případě totiž banka kartu raději zablokuje preventivně, aby neriskovala krádež ještě větších částek.

"Dostal jsem se tím ale do poměrně nepříjemné situace, protože mi karta najednou přestala fungovat bez varování. Nepřišla mi ani žádná esemeska. Nebýt ochotné obsluhy na benzinové stanici, mohl jsem mít potíže ještě větší. Štěstí bylo také v tom, že zloděj zřejmě narazil na některý z limitů karty a nedostal se k ještě větší částce," upozorňuje majitel zkopírované karty.

Spoléhá nyní alespoň na slib banky, že mu peníze ukradené z účtu vrátí. Je si totiž zcela jistý tím, že v době výběru z bankomatu v Kalifornii rozhodně nebyl a nebyla tam ani jeho karta. "Každé podezření na zneužití platební karty detailně prošetříme, a pokud se ukáže, že skutečně došlo k jejímu zneužití, škodu klientovi nahradíme v plné výši," ujišťuje mluvčí spořitelny.

Podobné případy jsou podle ní z bankomatů spořitelny spíše výjimečné. "V loňském roce jsme řešili napadení pouze jednoho bankomatu na Moravě, a to konkrétně v Olomouci," upřesňuje Pačesová.

V případě brněnského bankomatu zatím není jisté, jaké zařízení zloději využili. "Nejnovější modely skimmovacích zařízení mají stejnou zelenavou barvu jako bezpečnostní nástavec, který je umístěn v bankomatu na vstupu pro kartu, a mohou být na tento nástavec upevněny. Čtečka bývá také často umístěna v liště, která se nachází přes šířku bankomatu přes vstup pro platební kartu a výdej potvrzenek. Kamera pro snímání PIN je pak většinou instalována v liště nad rámem obrazovky," upozorňuje na vynalézavost zlodějů mluvčí banky.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Traktor s valníkem se na svahu převrátil, osmnáctiletý hoch zemřel

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Tragická nehoda se stala dopoledne v katastru obce Býkov-Láryšov na Krnovsku. Převrátil se tam traktor s připojeným...

V autě zemřeli tři lidé, řidič nedal přednost nákladnímu vozu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala v pondělí odpoledne na vytíženém tahu mezi Olomoucí a Šternberkem. Osobní auto z něj chtělo...

Bývalou advokátku soudí za to, že podváděla klienty. Škoda je 99 milionů

Zlínská advokátka Marcela Tobolová u krajského soudu.

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ Marcely Tobolové, která je obžalovaná, že jako advokátka podváděla své...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz