Globální úložiště semen na norských Špicberkách. | foto: Profimedia.cz

Musí přežít apokalypsu. Teď začalo do polárního úložiště semen zatékat

  • 16
Norsko posiluje protipovodňovou ochranu betonového podzemního skladu k ochraně semen zemědělských plodin před válkami a přírodními katastrofami. Loni se totiž k úkrytu vybudovanému na norském arktickém souostroví Špicberky dostala voda z roztáté zmrzlé půdy, jak upozornila BBC.

Tání permafrostu způsobilo loňské mimořádně teplé počasí. Semena rostlin jako je rýže, kukuřice, nebo třeba cizrna, zmrazená v nedobytném bunkru v hloubi pískovcové hory, voda neponičila, nicméně z přístupového prostoru správci odstranili elektrická zařízení, protože jde o zdroje tepla.

Uvnitř staví voděodolné zdi a zvenku hloubí příkopy, které mají od objektu odvádět vodu. Počet návštěvníků také bude omezen na minimum, aby zařízení neohřívali.

Permafrost v okolí bunkru roztál, když se banka stavěla, ale oproti očekávání vědců znovu nezmrzl. Teploty v Arktidě rostou dvojnásobně rychleji, než je celosvětový průměr, připomíná agentura Reuters. Špicberky dokonce uprostřed zimy, kdy v této části světa vůbec nevychází slunce, zažily déšť.

„Není pochyb o tom, že v hloubi hory, kde jsou uložena semena, věčně zmrzlá půda zůstane, nicméně jsme neočekávali, že kolem přístupového tunelu bude tát,“ řekla Marie Hagová ze společnosti Crop Trust, která spolupracuje s Norskem na projektu globálního úložiště semen.

V bance je prostor pro zhruba 4,5 milionu vzorků. Nachází se zhruba 1000 kilometrů od severního pólu a v provozu je od roku 2008.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video