Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Banka EU asi Česku půjčí miliardu eur

  8:56aktualizováno  8:56
Čím více se bankéři z Evropské investiční banky (EIB) seznamují se škodami po povodních, tím více také roste jejich odhad, kolik by měli na obnovu poškozených zemí půjčit. Původně EIB nabídla evropským státům zasaženým vodou jednu miliardu eur (tedy 30 miliard korun). Po zhlédnutí škod se však očekávaný objem úvěrů pro Německo, Rakousko, Česko, Slovensko a i Maďarsko zvýšil až na pět miliard, včetně nákladů na prevenci proti povodním.

Na Česko z toho může připadnout až jedna miliarda eur, říká ministr dopravy Milan Šimonovský. "Ta částka se pořád zvyšuje s tím, jak se zvyšuje odhad škod," říká Wolfgang Roth, viceprezident EIB.

Odmítl však sdělit, kolik peněz přesně připadne České republice. Podle něj bude záležet na tom, o kolik vláda požádá.

Asi 70 procent úvěrů půjde do veřejných projektů. Roth mluvil o rekonstrukci pražského metra, vodních děl a dopravní sítě. EIB chce také pomoci soukromému sektoru, a to prostřednictvím půjček privátních bank.

Právě země jako Česko a ostatní nečlenové EU by měly být pro EIB prioritou, "protože třeba Sasko má lepší pozici na kapitálových trzích", říká Roth.

Díky své bilanční sumě 209 miliard eur (6270 miliard korun, což je více než desetkrát tolik, kolik má třeba ČSOB) může EIB půjčovat levněji a na delší dobu.

České vládě nabízí, že jí půjčí až na třicet let za sazbu 4.9 procenta (a s odkladem splátek na sedm let). Banka také hodlá zjednodušit a slevit z některých svých podmínek, například požadavku spoluúčasti jiných bank do výše padesáti procent, a zrychlit tak schvalování.

"První peníze by mohly přitéct za šest až osm týdnů od požádání," říká Roth. EIB už půjčila Česku celkem více než 3,5 miliard eur a nyní chystá financovat polovinu investice automobilky Toyota-Peugeot-Citroën v Kolíně, jejíž celkový objem je 1,5 miliardy eur.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz