Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Banánová republika

  10:56aktualizováno  10:56
Vždy, když jsem slyšel v televizi nebo četl v tisku podobný název, bylo to v souvislosti s menší ekonomickou vyspělostí či porušováním lidských práv a ohýbáním zákonů dle potřeb režimu většinou totalitního v dané zemi. Nikdy jsem si však nepomyslel, že poměry v našem státě se budou tak radikálně měnit při cestě za demokracií, kdy se s korupcí, neschopností urychleného vymáhání práva, ohýbáním zákonů ve prospěch té či oné strany a hospodářskou kriminalitou přiblížíme těmto banánovým republikám.

Kupónová privatizace napomohla v masovém měřítku přeměně dříve státního majetku  relativně  spravedlivou cestou  na majetek soukromý, který si každý občan vybral  podáním kupónu s výměnou za akcie. Potud nelze této revoluční myšlence nic vytknout.

Nicméně každá hra má svá pravidla. V tomto případě se však na vytvoření právních pravidel jaksi pozapomnělo. S odstupem času nabývám stále více dojmu, že záměrně za účelem umožnit určité skupině lidí  převzít  majoritu v podnicích a naprostém rozporu  se zásadami rozvoje  soukromého majetku bezohledně vydrancovat vše, co se dá zpeněžit, vzít si úvěry, nesplácet a podnik s ostatními vlastníky nechat padnout v konkurzu.

Většinou se jednalo o bývalý management v podniku, který se již dříve oháněl rudou legitimací a měl možnost využít svého postavení  i informací k podání privatizačního projektu a využít svých známostí na získání úvěru. Byli i jiní, kteří se chopili příležitosti a teď v době blížících se voleb plní stránky novin důrazně vypovídajících o jejich nejčistších záměrech podnikání s odměnou dvanácti let v nápravných zařízeních. Bohužel ve většině případů se odvolají  či jsou propuštěni na kauce, urychleně převedou ukradený majetek na příbuzné či do zahraničí a potichu se nepotrestáni vypaří.

Vždyť nebylo třeba nic vymýšlet a bylo možno převzít zákony již ověřené ze zemí, kde kapitálový trh je na vysoké úrovni a obchodní právo chrání velmi dobře minoritního vlastníka. Docházelo a stále dochází k situacím, kdy v naprostém rozporu s právem a to jak platným v naší zemi, tak právem mezinárodním, si na úvěr od bank zakoupil někdo na veřejných trzích majoritní podíl v podniku, kterého  se ujal s ideou jediného všemocného  vlastníka a v naprostém rozporu se zásadami kolektivního investování splácí z peněz nejen ze svého podílu na majetku, ale i z podílu ostatních vlastníků své úvěry.

V případě, že je splatí,  pouští  se do dalších her s převody majetku na jiné společnosti, uzavíráním nevýhodných smluv za různou poradenskou činnost se společnostmi, které za tímto účelem založil, s cílem zbavit se minoritních vlastníků a okrást je o jejich podíly na majetku. Směle pokračuje v této praxi dále v jiném podniku, často v několika najednou. To se děje ještě  téměř deset let po privatizaci bez přísného určení pravidel.

Pokud se některý minoritní vlastník obrátí na soud, má reálnou možnost, že se dříve finančně vyčerpá za soudní poplatky a honoráře za právníky, nebo při současné rychlosti převážně podplacené justice dříve zešediví věkem, než se domůže svých nároků. Je s podivem, že pokud v podniku jsou ještě nějaké peníze či majetek, soud se táhne mnoho roků, jakmile je podnik vytunelován, probíhají řízení relativně rychle.

Bohužel většinou jde podnik pro dluhy do konkurzu a už se není jaksi o co soudit. Možná tak o trestní odpovědnost managementu, ale státní zástupci  či vyšetřovatelé většinou najdou kličku, jak stíhání zastavit a nezpůsobit si zbytečné problémy.

V naší banánové republice je beztrestné tunelování povoleným národním sportem. Vždyť i stát chce opět v naprostém rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv  schválit zákon, kdy v případě privatizace státních podniků jako ČEZ, Unipetrol apod. nebude prováděn veřejný odkup od minoritních vlastníků. Ti, kdo investovali do státních podniků ve snaze nepřijít o svůj majetek vytunelováním v podnicích soukromých  a pomáhali tak rozhýbat kapitálový trh, tak paradoxně doplatí na volební sliby vládnoucí strany, která  po zadlužení země ve snaze získat co nejvíce peněz z privatizovaného majetku, si upraví  i zákon, jímž znehodnotí podíly ostatních vlastníků na dlouhou dobu a získá větší peníze za majoritní podíl na úkor ostatních vlastníků. Věřím, že přenosy z poslanecké sněmovny a senátu lidem napoví, kdo pro podobné zákony zvedá ruku a koho volit v dalším období.
 
 Pavel Kuthan

mailto:p.kuthan@iol.czHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz