Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bám: hrůza, o níž se nemluví

  0:01aktualizováno  0:01
Pohřbívají mrtvé a na budoucnost příliš nemyslí. Jejich zármutek je tak hluboký, že už ho ani nejsou schopni dávat najevo. "Děkujeme za pomoc," vzkazuje muž s obvázanou hlavou, který se snaží postavit stan před hromadou cihel, jež zbyly z jeho domu.

Při katastrofě přišel o dvě děti, jejichž těla jsou nejspíš stále pod hromadou sutin. Když mluví o svém osudu, ani se mu nezachvěje hlas. "Jediné, co teď potřebuji, je vysprchovat se."

Z Bámu už odjela většina zahraničních záchranářských týmů, přeživší se nastěhovali do stanů a snaží se s katastrofou vyrovnat. Mnoho hrůz je tak stále ještě před nimi.

V troskách přežívá naděje
"Našli živého člověka!" sděluje mi nadšeně můj překladatel, 24letý Alí, který bez peněz přišel do Bámu za severozápadního Íránu, aby pomohl. Alespoň někdy tak mezi troskami proběhnou dobré zprávy. Skoro každý den záchranáři, kteří zůstali, dosud nacházeli jednoho, někdy i více živých lidí.

A to je v situaci, kdy se hřbitov za poslední týden několikanásobně rozšířil a na jeho konci bagr hloubí další brázdy, kam se těla dávají po čtyřech. Všem záchranným týmům, které nacházejí většinou mrtvé, to dává naději a sílu k další práci.

"Našli jsme jednoho mrtvého člověka. Hledat mrtvé je naše práce... A pokud najdeme někoho živého? To už je naše odměna," říká šéf skupiny jordánských záchranářů.

Také Češi pomáhají - společnost Člověk v tísni v tuto chvíli například buduje sociální zařízení pro ty, kteří přežili. A v budoucnu chce na místě postavit polikliniku či školy. "Známe jen polovinu toho, co se opravdu stalo," tvrdí zmocněnec íránského ministerstva zdravotnictví, který bydlí ve stanu v táboře.

Už je jasné, že většina domů, které zůstaly částečně stát, bude muset být stržena. Nikdo neví, kolik lidí zůstalo pod troskami a jaké nemoci se městem začnou šířit. Co je však hlavní, nikdo netuší, jestli lidé, kteří přežili, budou schopni začít znovu.

"O budoucnosti ani nepřemýšlím. Proč taky, stejně to nemá cenu," říká šedesátiletý Akbar, který pochoval všech jedenáct členů své rodiny. Sám přežil jen proto, že se v okamžiku, kdy se zatřásla země, šel pomodlit.

Zemětřesení provází velký exodus obyvatel. Silnice do provinčního centra Kermánu je ucpaná automobily s promačkanými střechami, po okraj naloženými koberci a nábytkem. Ve městě zůstávají jen ti, kteří nemají jak a kam jít.

Stát zůstaly jen datlovníky
Kromě turistického ruchu mělo město nejvíce příjmů z produkce datlí. A datlovníky jsou to jediné, co zůstalo stát. "Už kvůli datlím se lidé vrátí," říká Mustafa, koordinátor Červeného půlměsíce. Horší je to s turistikou, která také tvořila nezanedbatelnou číst příjmů. Hlavní lákadlo, dva tisíce let stará pevnost, je v troskách.

"Turisté do Bámu teď už jezdit nebudou. Hotelů ubude, město se zmenší," dodává Mustafa. Zda se podaří Bám znovu vybudovat a kolik lidí tu bude žít, to si netroufá on ani další oslovení odhadnout. "Všichni vědí, že s obnovou města je potřeba začít co nejdříve, ale nad nekonečnými kilometry sutin se vize hledají těžko," říká rezignovaně Mustafa.

Humanitární pomoc, kterou v posledních dnech obyvatelé Bámu dostali, je poměrně dostatečná. Téměř nikomu nechybí stan, deka, jídlo, voda a lékařská péče. Všichni se však obávají toho, co bude dál.

"Sklady jsou sice plné zásob, ale lidé budou ve stanech žít měsíce, možná déle. Nedostatečné je hygienické vybavení - chybí hlavně umyvárny, sprchy a toalety, což může přinést problémy v době, kdy se oteplí," vysvětluje Mustafa.

Zatím také není jasné, kdy bude možné začít s obnovou města. Místní se obávají, že to bude až v době, kdy Bám zmizí z televizních obrazovek a svět už na neštěstí jejich města zapomene.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz