Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balvína čeká vyšetřování za kamery

  22:10aktualizováno  22:10
Ředitel České televize Jiří Balvín má opět potíže se zákonem. Jeho nápad instalovat na jednom z technických pracovišť Kavčích hor skryté kamery bude vyšetřovat Úřad pro ochranu osobních údajů. Policie si už nechala udělat odborné expertizy. Podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové mohl Balvín porušit zákon o ochraně osobních údajů.

Úřad si proto od Balvína vyžádal všechny dokumenty, které s případem souvisejí. "Kauzou se budeme neprodleně zabývat," uvedla Štěpánková.

Policie si nechala udělat odborné expertizy, které mají určit, zda je instalování skrytých kamer v prostorách České televize trestným činem. "Budou hotovy koncem příštího týdne," řekla mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková.

Dodala, že policisté do dé doby nebudou o kauze mluvit. Upřesnila, že policie dosud žádné trestní stíhání nezahájila.

Co se přesně stalo
Vedení České televize si skrytými kamerami natáčelo své zaměstnance.
Čtyři kamery byly náhodou objeveny na jednom z technických pracovišť.

"Dostali jsme závažné informace, že zaměstnanci zneužívali zařízení ČT k soukromým účelům," řekl mluvčí ČT David Jirušek. "A je povinností vedení televize, aby takové věci odhalilo a zabránilo jim," dodal.

Odboráři ČT i někteří právníci si však myslí, že Balvínovo vedení zvolilo k odhalení nepoctivých zaměstnanců značně nešťastnou metodu.

"Nezávislá odborová organizace (NOO) považuje tyto praktiky za nepřípustný zásah do osobnostních práv zaměstnanců ČT...proto prostřednictvím právního zástupce kontaktovala Úřad na ochranu osobních údajů a Městské státní zastupitelství v Praze a následně Policii ČR," informoval v dopise zaměstnancům ČT představitel odborářů Adam Komers.

"Považuji to za nepřípustný vstup do soukromí," uvedl právník Jan Černý z Advokátní kanceláře Černý Raupachová. "V Evropě je obvyklé, aby byl člověk informován, že je nějakým způsobem natáčen," řekla mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Odbory tvrdí, že zaměstnanci neměli o kamerách ani ponětí. Mluvčí ČT Jirušek nechce na tuto otázku vůbec odpovídat - stejně jako na řadu dalších, které se v případu objevují.

Proč byly v ČT skryté kamery
Chvílemi se smál, chvílemi ale viditelně ztrácel nervy. Generální ředitel České televize Jiří Balvín ve středu Radě České televize vysvětloval, proč nechal na jednom z technických pracovišť Kavčích hor nainstalovalo skryté kamery. Případ už začala vyšetřovat policie.

Balvín před Radou ČT vysvětloval: Museli jsme zabránit škodám, které mohly jít až do desetimilionů. Přístroj, na němž si prý někteří zaměstnanci dělali "melouchy", stojí 60 milionů korun a v Česku jsou pouze tři.

Odbory na to namítají, že jim navadí snaha o odhalení nepoctivců, kteří okrádají veřejnoprávní televizi, ale "zaměstnanci mají právo vědět, že jsou natáčeni," míní jeden z odborářských lídrů Antonín Dekoj. Proti tomu Balvín však namítá: "Když chci chytit zloděje, nemůžu přece říci, že na něj míří kamera."

Zda má pravdu ředitel, nebo odborář, není zcela jasné. Žádný zákon totiž detailně neupravuje, jestli je vůbec možné natáčet někoho bez jeho svolení.

Pouze Listina základních práv a svobod říká: "každý má právo na ochranu před neoprávněným shromaždováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě."

"Když se například objevují průmyslové kamery v obchodech, kde se opravdu může krást, má to svůj smysl," míní právník Jan Černý. Televize však podle něj není obchod, kde se krade z pultů. "Vedení firmy přece nemůže suplovat práci policie. Ta má prostředky a nástroje, jak takové věci řešit," dodává.

Oficiální reakce České televize na webu ČT:

V České televizi byly užity tzv. skryté kamery v rámci šetření konkrétního upozornění na závažné zneužívání technologie ČT jejími zaměstnanci k soukromým účelům. Pořízený obrazový záznam z konkrétního pracoviště byl užit výlučně za tímto účelem a způsobem, který respektoval Listinu základních práv a svobod, zákonná ustanovení, zaručil nepoškození cizích práv a zároveň umožnil účinnou kontrolu technologie ve vlastnictví České televize.

David Jirušek
pověřený vedoucí PR & Promotion

Stačí upozornění na průmyslovou kameru, soudí ředitel
Balvín ovšem před radou nabídl i další argument, proč svůj postup považuje za správný: U vchodu do České televize visí cedule, která návštěvníky upozorňuje, že "objekt je střežen průmyslovou kamerou".

Zaměstnanci tak prý dobře vědí, pod jakým dohledem pracují. Ani to však právník Černý nepovažuje za dostatečné vysvětlení. "To rozhodně neznamená vzkaz zaměstnancům, že jsou sledováni ve svých kancelářích.". Odboráři se už ve středu obrátili na Úřad pro ochranu osobních údajů a vpodvečer do televize dorazil speciální policejní oddíl.

Není totiž stále jasné, co všechno na nahrávkách je a kde přesně jsou. "Má je k dispozici vedení České televize," odpovídá stroze mluvčí ČT David Jirušek. Stejně tak nechce prozradit, co s nimi hodlá Balvín dělat. "Případně zvážíme další postup," říká Jirušek. Balvín však už před radou připustil, že se mu pachatele, který měl ČT okrádat, nepodařilo odhalit.

Odbory ve středu požádaly policii, aby nahrávky Balvínovi zabavila.

Odboráři také tvrdí, že u kamer našli i funkční mikrofon. Generální ředitel by si tak mohl nejen prohlížet záběry svých podřízených, ale také poslouchat, co a o kom si povídají. "To už nám opravdu připadá jako za minulého režimu," říká odborář Dekoj.

Vedení ČT veškeré zmínky o mikrofonu odmítá: "Nic takového jsme tam neinstalovali," tvrdí mluvčí Jirušek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz