Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balvín zaměstnával nákladného právníka

  0:03aktualizováno  0:03
Pro právníka Pavla Kačírka byl nástup Jiřího Balvína do čela České televize v únoru 2001 skutečně šťastným momentem. Bez přehánění je možné říci, že to bylo štěstí za milion. Podle informací MF DNES totiž inkasoval Kačírek jako externí právník ČT za své služby od loňského dubna do letošního března celkem jeden milion a dvacet čtyři tisíc korun.

"Ta suma sedí, víme o tom," potvrdil policejní zdroj. Policie se zajímá o Kačírkovu roli v kauze nákupu přenosového vozu, kvůli němuž byl Balvín minulý týden policií obviněn ze dvou trestných činů. Milan Cimirot, jednatel společnosti ČNTS, od níž ČT vůz za 75 a půl milionu loni kupovala, do policejního protokolu vypověděl, že od něj Kačírek při jednání požadoval provizi "pět procent pro Jirku". Zda tím "Jirkou" Kačírek mínil Jiřího Balvína, si Cimirot není jist.

Vedení České televize považuje veškeré informace o spolupráci s Kačírkem za bedlivě střežené tajemství. Mluvčí ČT David Jirušek odmítá jakkoliv komentovat výši Kačírkova honoráře, ale nechce sdělit ani to, jakou smlouvu vlastně Kačírek s ČT má, co pro ČT dělá a kdo ho do televize vůbec přivedl. "Smlouvy ani konkrétní sumy zásadně nesdělujeme," říká Jirušek.

"Na další otázky ohledně pana Kačírka nebudu vůbec odpovídat." Vnést více světla do své lukrativní spolupráce s ČT nehodlá zatím ani Kačírek. "Nemůžu nikoho informovat o tom, co dělám pro svého klienta," řekl Kačírek MF DNES už před týdnem.

Policii Kačírek neprozradil o mnoho víc: pracuje prý na smlouvu, "která má rámcový charakter, pokrývá v podstatě všechny kauzy ČT" a podepsána byla koncem června 2001.

Ačkoliv má ČT vlastní právní oddělení, Kačírek není jediným ani prvním právníkem, kterého si ČT najímá na externí spolupráci. Výše honoráře pro Kačírka, kterého si na Kavčí Hory přivedl Jiří Balvín, je však skutečně výjimečná. Bývalí ředitelé ČT tvrdí, že "jejich" externisté vyšli televizi mnohem levněji.

"Na paušál pro redakci sportu pracovala kancelář doktora Novotného, šlo o práva na sportovní přenosy a záznamy a to je velmi specifická problematika," říká Ivo Mathé, ředitel z let 1992-1998. "Měsíčně šlo až o dvacet třicet často komplikovaných smluv, a pokud se pamatuji, paušál byl nejprve dvacet a později třicet tisíc korun měsíčně."

Mathého nástupci Jakub Puchalský (1998-1999) a Dušan Chmelíček (2000) využívali advokátní kanceláře Pokorný & Wagner. "Měsíční paušál za veškeré poradenství i právní spory dělal zhruba 35-40 tisíc měsíčně," říká Chmelíček.

Úplně stejně zamlžená je i Kačírkova role v celém tendru na přenosový vůz. O svědectví jednatele ČNTS Milana Cimirota už byla řeč. Kačírek nepopírá, že s Cimirotem jednal, jednoznačně však popírá, že by přitom vyžadoval "pět procent pro Jirku".

Jenže nejasné jsou i další věci: Balvín nejprve tvrdil, že se Kačírek v celé věci neangažoval vůbec. Pak názor změnil: Kačírek prý kontroloval, jestli celé výběrové řízení proběhlo v pořádku. Ale když měl na policii vysvětlit, kdo Kačírka takovým úkolem pověřil a jakou má vůbec v ČT smlouvu, odpovídal většinou stručně: Nevím.

V rozhovoru s MF DNES Balvín minulý týden řekl, že Kačírka úkolem zřejmě pověřil bývalý finanční ředitel Tomáš Oliva. Ani on kvůli policejnímu vyšetřování nechce o Kačírkovi mluvit.

Jasněji by mohlo být tento týden, kdy Kačírka vyslechne policie. Snažila se o to už před dvěma týdny, jenže Kačírek odmítl s odvoláním na advokátskou mlčenlivost vypovídat. Jeho svědectví umožnil až Balvín, který jej mlčenlivosti zbavil.

Ve středu se bude kauzou Balvín zabývat Rada ČT, která si již na začátku celého případu od ředitele vyžádala kompletní dokumenty. "Mám pocit, že jsme žádali i o dokumenty, které se týkají pana Kačírka," říká předseda Rady ČT Jan Mrzena. "A možná se budeme pídit i po výši jejich výdělku v ČT. Jsou ale věci, které bych zatím nerad zveřejňoval," říká poněkud tajuplně Mrzena a hned dodává: "Přesnou částku ale neznám."

I kdyby se ji rada ve středu dozvěděla, generálního ředitele se na ni nebude moci zeptat. Balvín tráví celý tento týden na dovolené mimo republiku. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz