Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balvín se stávky v televizi nebojí

  22:05aktualizováno  22:05
Česká televize má nového generálního ředitele. Rada ČT jím zvolila Jiřího Balvína. Ten veřejnoprávní médium prozatímně řídil od konce krize na přelomu roku. Člen rady, farář Svatopluk Karásek, se s rozhodnutím svých kolegů nesmířil a rezignoval. "Nemůžu se ztotožnit s rozhodnutím rady," vysvětlil. Balvín, kterého volilo deset radních z 15, by měl televizi řídit následujících šest let.

"Začíná pro mě dennodenní mravenčí práce," komentoval své vítězství Balvín.
Mezi své úkoly zařadil zejména zahájení restrukturalizace televize, její reorganizace a zeštíhlení.

"Já doufám, že změna prozatímního mandátu na trvalý dá panu Balvínovi šanci, aby konečně něco dělal ve prospěch České televize," řekl novinářům předseda odborů České televize Antonín Dekoj.

Balvín se stávky nebojí

"V tak velké firmě je těžké udělat nějaké věci ihned," řekl Balvín bezprostředně po oznámení výsledků volby. "Teď je to věc nejbližších týdnů a měsíců. Celá rekonstrukce České televize, která má 3000 zaměstnanců, je věcí asi dvou let," dodal. Pracovníky, kteří na přelomu roku protestovali a stávkovali proti tehdejšímu šéfovi ČT Jiřímu Hodačovi, chce
Balvín přesvědčit svou prací. Pokud podle něj budou chtít odboráři hovořit do věcí, které jim nepřísluší, má pro ně Balvín jednoduchou odpověď: "Nebudu to poslouchat." Neobává se, že by se proti němu postavili odboráři a pořádali stejně jako proti jeho předchůdci  protestní akce. "Nemyslím si, že to je věc odborového hnutí, ale několika jedinců," podotkl.

Rada vybrala vítěze o týden dřív
Členové Rady ČT vybrali nového generálního ředitele veřejnoprávní televize o týden dřív, než měli původně v plánu. Původní harmonogram celého konkurzu přitom počítal s tím, že nového šéfa rada vybere až 7. listopadu.

Stejné datum zaznělo i minulý týden při veřejném slyšení finalistů: bývalého programového šéfa Novy Petra Sládečka, prozatímního ředitele ČT Jiřího Balvína a dokumentaristy Martina Vadase.

Karásek: Balvín krizi nevyřeší
Petr Sládeček získal od radních dva hlasy, Martin Vadas jeden. "Jak pan Sládeček tak pan Vadas byli vhodnějšími kandidáty," řekl iDNES po hlasování a odchodu z funkce Svatopluk Karásek.

Všichni členové rady se podle Karáska shodují, že v České televizi přetrvává krize. "Pan Balvín není schopen krizi vyřešit. Považuji volbu rady za nezodpovědnou a za volbu, která bude mít důsledky," dodal Karásek.

CO SE DĚLO PŘED VOLBOU:

Radní se přou, kdy ředitele ČT zvolit
Členové rady se nemohli shodnout, kdy ředitele zvolit. "Opravdu je možné, že budeme volit už ve středu," řekl předseda rady Jan Mrzena s tím, že radní hledají ideální termín, kdy budou na zasedání přítomni všichni.

Podle předsedy Mrzeny visely ještě v úterý otazníky nad účastí tří radních: Jany Šilerové, Jiřího Presla a Milana Knížáka. Všichni tři však později potvrdili, že se   jednání zúčastní.

Knížák s Preslem by proti dřívější volbě neměli námitky. "Všichni fináloví kandidáti už veřejně před radou vystoupili, a navíc od té doby uplynul týden," řekl Presl. Podle Milana Knížáka by dnešní termín volby byl dokonce výhodnější než plánovaný 7. listopad.

"Původně jsem myslel, že by bylo lepší volit až za týden, ale změnil jsem názor," prohlásil Knížák. "Cítím totiž, že se kolem volby vytvářejí divné lobbistické tlaky." Co má přesně na mysli, však neupřesnil.

Jiní členové rady však s rychlejší volbou nesouhlasí. "Volba je ohlášena na příští týden a měli bychom to dodržet," míní Jana Šilerová.

Kohák: Přimomíná to volbu buldozerem
Radní Erazim Kohák dokonce pokládá náhlý spěch za podezřelý. "Jsem jasně proti," řekl. "Připomíná to volbu buldozerem. Myslím, že ještě neznáme úplně všechna fakta o kandidátech."

Kohák naznačuje, že tím má na mysli okolnosti odchodu Jiřího Balvína z České televize. Balvín byl v roce 1997 odvolán z postu šéfproducenta kvůli překročení rozpočtu.

Pro musí být deset členů z 15
Nový ředitel televize musí získat 10 z patnácti hlasů členů rady. Pokud by se to nepodařilo ani po případně opakovaném druhém kole volby, není podle předsedy rady Mrzeny jasné, jak by se postupovalo dál.

Profily kandidátů

Jiří Balvín (48) - prozatímní ředitel ČT. Balvín pracoval v Československé televizi přes 25 let, nejprve jako asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu.

Od roku 1992 byl šéfproducentem uměleckých pořadů. Tehdejší ředitel Ivo Mathé jej odvolal v červenci 1997 kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku.

O místo generálního ředitele ČT se Balvín neúspěšně ucházel již začátkem roku 1998. V druhé polovině roku 1999 byl ředitelem výroby ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova. Letos v únoru jej Poslanecká sněmovna zvolila prozatímním ředitelem ČT.

Petr Sládeček (37) - bývalý programový ředitel TV Nova. V ČT působil začátkem 90. let, vedl vlastní tvůrčí skupinu v redakci převzatých pořadů.

Na jaře 1993 přišel do Novy, kde působil jako programový ředitel až do léta 1999, kdy došlo k definitivní roztržce mezi ředitelem této televize Vladimírem Železným a americkými investory ze společnosti CME.

Sládeček tehdy zůstal věrný CME, později se stal šéfem programu všech evropských televizí ovládaných touto společností.

O místo generálního ředitele ČT se ucházel již v lednu 2000, kdy se dostal mezi tři nejvážnější kandidáty. Letos Sládeček patřil mezi velkou část uchazečů, kteří zcela nesplnili podmínky přihlášky do konkursu, Rada ČT jej však nakonec spolu s dalšími téměř třemi desítkami "hříšníků" do prvního kola výběru pustila.

Martin Vadas (47) - dokumentarista, režisér a kameraman. V roce 1992 vedl redakci zpravodajství tehdejší Československé televize. Od roku 1993 působí jako nezávislý filmař a vyučuje na FAMU.

O funkci ředitele České televize usiloval již v lednu 1998. V tehdejším konkursu postoupil mezi devět kandidátů užšího výběru.

Jiří Balvín

"Doufáme, že přechod z analogového na digitální vysílání bude stejně rychlý jako rozšíření mobilních telefonů," prohlásil na tiskové konferenci generální ředitel TV Óčko Jiří Balvín.

Překvapení se nekonalo. Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem České televize Jiřího Balvína. Ten veřejnoprávní médium prozatímně řídil od konce krize na přelomu roku. Jediné překvapení připravil svým kolegům v radě farář Svatopluk Karásek, který po Balvínově zvolení rezignoval (31. října 2001).

Překvapení se nekonalo. Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem České televize Jiřího Balvína. Ten veřejnoprávní médium prozatímně řídil od konce krize na přelomu roku. Jediné překvapení připravil svým kolegům v radě farář Svatopluk Karásek, který po Balvínově zvolení rezignoval (31. října 2001).

Překvapení se nekonalo. Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem České televize Jiřího Balvína. Ten veřejnoprávní médium prozatímně řídil od konce krize na přelomu roku. Jediné překvapení připravil svým kolegům v radě farář Svatopluk Karásek, který po Balvínově zvolení rezignoval (31. října 2001).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz