První incident se odehrál loni 23. listopadu, druhý 13. prosince. Ruské stroje se sice pohybovaly v mezinárodním vzdušném prostoru, podle Američanů však neoznámily letový plán a nekomunikovaly, takže k nim ze základny v litevském Šiauliai vzlétly americké stíhačky.
Ruské ministerstvo obrany nyní uvedlo, že letouny Su-30 se nad neutrálními vodami Baltu účastnily cvičné mise, nenarušily hranice cizích států a jejich posádky dodržely mezinárodní pravidla pro pohyb ve vzdušném prostoru, píše web RBK.
Starty k mlčícím ruským letadlům jsou pro alianční piloty zajišťující ostrahu vzdušného prostoru pobaltských států rutinní věcí. „Schopnost zadržet letoun je pro NATO důležitá, je to vlastně hlavní cíl vzdušné mise v Pobaltí: zajistit suverenitu vzdušného prostotu pobaltských států,“ uvedl velitel 493. stíhací perutě plukovník Cody Blake.
Jeho muži příští týden v Litvě balí kufry, místo nich nastoupí Dánové. Při střežení nebe nad Estonskem, Lotyšskem a Litvou se od roku 2004 vystřídalo celkem třináct členských zemí Aliance, dvakrát tam působily i české gripeny. Pobaltské země od ruské anexe Krymu žijí v obavách z možné ruské agrese. NATO minulý rok vyslalo do pobaltských států a Polska mezinárodní jednotky, které je mají Vilnius ujistit, že NATO je v případě nouze nenechá na holičkách.

Šiauliai , Litva
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz