Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlídkový let se změnil v drama. Balon nad Jihlavou bojoval s bouřkou

  14:52aktualizováno  16:16
Adrenalin v horkovzdušném balonu si v neděli v podvečer neplánovaně zažila pětice pasažérů s pilotem. Při vyhlídkovém letu je totiž zastihla bouře, které se pilot snažil uniknout. Balon, u kterého hrozilo zřícení, pronásledovali i hasiči. Pilotovi se nakonec podařilo bezpečně přistát.

Neobvyklého letu si všimli i pozorovatelé z ulic Jihlavy. Video, kdy se balon zmítá v poryvech větru nad jihlavskou čtvrtí Královský vršek, začalo hned kolovat na sociálních sítích.

Balon startoval u jihlavského hotelu Tři věžičky a  pilotoval ho Tomáš Habán, který běžně vyhlídkové lety provozuje. V plánu bylo přistání na druhé straně Jihlavy, u Rančířova. 

Fotogalerie

"Ještě před startem jsem zvažoval, jestli poletíme nebo ne. Volal jsem i na meteorologickou stanici, kde mi bylo řečeno, že bouřky jdou severně od Jihlavy a nad město přijdou asi až za hodinu a půl," vysvětlil riskantní start Habán.

Balon už v tu chvíli měl natopený a připravený na startu. "Opakovaně jsem se zeptal, jestli opravdu čas odpovídá a také jsem se zeptal zákazníků, zda souhlasí s letem s tím, že pokud by se počasí mělo horšit, přistaneme dříve," vyprávěl pilot, jenž má podle svých slov nalétáno 450 hodin.

Po vzletu počasí vypadalo v pořádku. "Po dvaceti minutách jsem si kontroloval radarové snímky na tabletu a ty se mi vůbec nelíbily. Rozhodl jsem se pro přistání na louku. Otočil se nám ale vítr o 180 stupňů a přistát nám nedovolil," dodal Habán.  

Balon hledali i hasiči

Balon se pak vrátil nad Jihlavu, kde se pilot snažil chytit správný vítr pro bezpečné přistání. Ze země manévry balonu, který prudce klesal a zase stoupal, vypadaly velice dramaticky. A několik svědků nahlásili problémy balonu na tísňové lince. 

"Volalo po sedmé hodině večer několik lidí, kteří uvedli, že balon viděli na obloze nad Kosovem, že má nějaké problémy a asi chce nouzově přistát. Jednomu z ohlašovatelů se dokonce zdálo, že asi začíná hořet, proto okamžitě vyjely dvě jednotky hasičů. Balon už ale nenašli,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Co říká příručka

Let horkovzdušného balonu je v blízkosti bouřky zakázán letovou příručkou. Důvodů je několik:

1. v blízkosti bouřky se vyskytují výrazné turbulentní proudy, které mohou balon "zmáčknout" a "vytlačit" z něho horký vzduch a tím balon ztratí vztlak a nekontrolovaně padá.

2. v blízkosti bouřky se vyskytují silné stoupavé proudy, které mohou balon vynést do velké výšky (až 11 km), kde se posádka udusí

3. v blízkosti bouřky fouká silný vítr a přistání za silného větru je velmi nebezpečné a může dojít k vážným zraněním posádky.

Sám Habán prý podobný let ještě nezažil. "Musím říct, že jsem se ani nestíhal nějakým způsobem obávat, spíš jsem zvažoval, jaká vrstva větru bude nejlepší, zda letět spodem, což se mi nezdálo moudré, protože by to s námi mohlo bouchat o zem, proto jsme vystoupali výš a nechali se odvát silnějším větrem, načež jsme klesali a provedli manévr na přistání na bezpečné ploše, posečené jetelině," dodal

"Z důvodu bezpečnosti jsem proto raději zvolil strategii, že raději zůstanu ještě o chvíli déle ve vzduchu a zajistím bezpečnost zákazníků," dodal Habán. Podle slov pilota došlo ke změně větru jen chvíli před plánovaným přistáním.

Balon nakonec přistál na louce za městem po levé straně silnice na Kolíblu, směrem ke Kosovu.

Video, které koluje na internetu, Habán ještě neviděl. "Slyšel jsem, že nevypadalo nikterak příjemně, ovšem přistání proběhlo v pořádku při asi osmnáctikilometrové rychlosti," uvedl a dodal: "Osobně jako pilot přiznávám, že let byl špatné rozhodnutí, na základě informací od meteorologů." 

Cestující? Let nesli s úsměvem na tvářích

Let byl se zákazníky dlouhodobě dopředu plánován. Cestující byli v balonu poprvé. "Nesli to s úsměvy na tvářích, let se jim líbil, pouze měli dotaz, když nám zrychlil vítr, jestli přistání bude v pořádku. Ujistil jsem je, že bude," dodal Habán. Panika ani strach prý v koši nezavládl.

"Dokonce plánují, že výlet s rodinou zopakují," dodal pilot. "Byl to pravděpodobně adrenalinovější zážitek," připustil s tím, že rozhodně podobné lety nedoporučuje a opakovat je nehodlá.

Vzlet byl hazard, ale pilot situaci zvládl dobře, hodnotí kolegové

Balon v nedělní bouřce sledoval i čtyřicetiletý Ladislav Kouba, který balony pilotuje už asi tři roky. 

"Překvapilo mě, že v takovém počasí někdo letěl, protože my sami jsme na tyhle dny veškeré lety zrušili už dopředu, protože se nám počasí nezdálo vhodné, předpověď s bouřkami byla dopředu známá," podivoval se Kouba, který má za sebou podle svých slov řádově přes sto letů balonem.

"Na druhou stranu můžu říct, že na to, jak situace vypadala, ji pilot zvládl docela dobře," dodal.

 A popsal celou situaci ze svého pohledu. "Dvakrát se balon nad Jihlavou zatočil, protože byl vítr docela silný. Sledoval jsem pilota, a vím, že dělal všechno, aby tu situaci zvládnul. Držel se dál od bouřkových mraků a dělal vše, aby našel místo na přistání. Nesnažil se přistát za každou cenu ale čekal, až mu to situace dovolí," pochválil pilota.

"Tam měl pilot dost prostoru, aby mohl balon položit. I když to přistání muselo být trochu dramatické, tak to zvládl dobře," dodal Kouba. 

Prezidentka Českého balonového svazu Petra Stejskalová se k případu odmítla vyjádřit dříve, než si sama promluví s pilotem a s případem se seznámí.

"Jako provozovatel k tomu mám svůj názor, jako prezidentka k tomu ale nemohu nic říct, závěry předem bych nerada dělala," řekla Stejskalová. Dodala, že balonový svaz může podat podnět k šetření k úřadu pro civilní letectví.

Po přistání cestující dostal titul "Vévoda von Kosov"

Aleš Pánek dostal poukaz na vyhlídkový let od svojí ženy Ilony. A letěl by prý

Aleš Pánek dostal poukaz na vyhlídkový let od svojí ženy Ilony. A letěl by prý znovu.

Mezi cestujícími v balonu nad Jihlavou byl v neděli i 37letý Aleš Pánek z Jihlavy. Letěl balonem v životě poprvé. Let dostal od ženy jako dárek.

Při nástupu do koše zapomněl odevzdat poukaz na let a má ho tak stále při sobě.

"Zážitek to byl pěkný. Letěli jsme v pěti lidech, s tchánem a s dalšími třemi pasažéry. Vzlétli jsme po šesté hodině od Tří věžiček, kdy to nevypadalo, že by měla přijít nějaká bouřka. Byl jsem v klidu, ale pak začalo vypadat trochu hůř, když jsme začali hledat místo na přistání, táhlo nás to pořád na město a tam se moc přistát nedá," vyprávěl.

Podle něj se pilot o počasí přesvědčoval před letem i během něj. "V koši byla i radiostanice a s kolegou neustále komunikoval. I před odletem volal pilot na meteorology, aby se ujistil, jak to s tím počasím má být a ti ho ujistili, že nás to mine, že bouřka přes Jihlavu vůbec nemá jít," řekl Pánek.

"Když jsme vzlítli nahoru, bouřkový mrak byl v dáli někde nad Jindřichovým Hradcem, padesát kilometrů od Jihlavy, viděli jsme, kde prší, nad Jihlavou nebylo nic. Přišlo to ale dřív, než to asi čekali i meteorologové, během půlhodiny byla bouřka v Jihlavě, kde se navíc dvě bouřky spojily," dodal Pánek.

Během letu strach neměl. Jen ženská část osádky prý, když se blížila bouřka, přestala mluvit. Panika prý nevznikla žádná. "Věřil jsem, že pilot ví, co dělá a hlavně mi to nahoře nepřišlo, že by mělo být něco špatně. Tam to s balonem nijak neházelo. Když jsem ale viděl video, z něj to vypadá hrůzostrašně," smál se Pánek. A přiznal, že nakonec měl obavy jen o to, aby přistání bylo hladké. "Balon přece jen nemá podvozek a v tom nenormálním počasí jsem nečekal hladké počasí," dodal.

Po přistání na poli u Kosova pak ještě před deštěm stihli sbalit balon do koše. Pak se už autem dopravili zpět na místo startu ke Třem věžičkám, kde byl Pánek pokřtěn podle tradice, na vévodu z Kosova, podle místa přistání. A letěl by prý klidně znovu.

"Rodinu ale nevezmu, ti by se mnou po tomhle do toho nevlezli, snad jedině když bude klidné počasí, bezvětří a nikde nic," smál se Pánek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Řidičku po vážné nehodě záchranáři oživili, později při převozu zemřela

Řidička sjela na Šumpersku do potoka a narazila do mostku, v nemocnici následně...

Tragická nehoda se stala ráno na Šumpersku. Řidička zde vyjela ze silnice, narazila do mostku a utrpěla velmi vážná...

Obsluha herny si vyplácela výhry, využívala staré stvrzenky

Hazard, kasino, peníze, hráči

Zaměstnankyně herny v Mostě si neoprávněně vyplácela výhry z automatů. Přišla si na desetitisíce korun. Vyšetřovatel...

Sjezd z dálnice D10 blokoval u Prahy převrácený kamion s mraženými rybami

V Novopacké ulici se převrátil na bok kamion, málem zalehl protijedoucí auto....

Na sjezdu z dálnice D10 do Prahy se ráno převrátil do protisměru kamion s mraženými rybami. Úklid vysypaného nákladu...Najdete na iDNES.cz