Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balkán: začaly padat hlavy za zločince

  9:53aktualizováno  9:53
Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně Paddy Ashdown odvolal šest srbských policistů a tři další činitele. Je to sankce vůči vedení bosenské Republiky srbské za to, že nezadrželo žádnou osobu podezřelou ze spáchání válečných zločinů.

Ashdown v Sarajevu prohlásil, že má ze spolehlivých zdrojů důkazy, že bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče skrývala armáda ve svém někdejším generálním štábu v Han Pijesaku, a to ještě docela nedávno, letos v létě.

"Plných devět let bosenskosrbské úřady tvrdily, že po Mladičovi pátrají, zatímco ve skutečnosti ho těchto devět let zaměstnávaly," poznamenal Ashdown s narážkou na nedávné důkazy o tom, že Mladić byl až do roku 2002 na výplatní listině bosenskosrbské armády. Podle něho existují důkazy, že někteří členové bosenskosrbské armády a policie chrání lidi skrývající se před zákonem. Více ZDE

"Státní instituce nesou svůj díl viny na tom, že se lidem obviněným z válečných zločinů daří unikat před spravedlností," uvedl Ashdown.

"Nemám na výběr, musím jednat, protože každý týden vycházejí na světlo nové důkazy o maření mírového procesu," dodal.

Podle Ashdowna a dalších mezinárodních činitelů pomáhá podezřelým na útěku síť jejich stoupenců, mezi nimiž jsou i vysoce postavení představitelé Republiky srbské. Mnoho z těchto lidí Ashdown již zbavil úřadu, jiní byli vyslýcháni vojáky NATO.

Ashdown má značné pravomoci, v jejichž rámci může odvolávat z funkcí politiky, kteří brání naplňování daytonské mírové dohody, jež v roce 1995 ukončila válku v této zemi, nyní rozdělené na srbskou a muslimsko-chorvatskou část. Může také prosazovat zákony, které nedokážou přijmout místní úřady. Už v červnu odvolal 60 činitelů obviněných z podpory bývalého prezidenta bosenských Srbů Radovana Karadžiče, který patří k hlavním obviněným z válečných zločinů.

Ashdown zdůraznil, že byl nucen přistoupit k zmíněným opatřením poté, co NATO minulý týden podruhé odmítlo přijmout Bosnu a Hercegovinu do programu Partnerství pro mír právě kvůli tomu, že nevydala do Haagu Karadžiče ani nikoho jiného.

"Pokud se to Bosně a Hercegovině kvůli Republice srbské nepodaří ani potřetí, v dubnu, nebudu váhat přijmout taková opatření, která se dotknou přímo a silně aktiv a institucí Republiky srbské," varoval Ashdown.

Americký velvyslanec Douglas McElhaney na dnešní tiskové konferenci připomněl, že americká vláda zmrazila aktiva Srbské demokratické strany založené Karadžičem a zakázala jejím vedoucím představitelům a jejich koaličním partnerům ze Strany demokratického pokroku vstoupit na území Spojených států.

Velitel mezinárodních jednotek EUFOR generál David Leakey prohlásil, že zavře vojenský komplex v Han Pijesaku. Vojáci mezinárodních jednotek dnes provedli v tomto komplexu inspekci. Nikoho nezatkli a jejich mluvčí sdělil, že cílem operace nebylo zadržet konkrétní osobu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Najdete na iDNES.cz