Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Balíkový vrah' dostal 14 let

  15:35aktualizováno  15:35
Praha - Takzvaný balíkový vrah si posedí ve věznici s ostrahou 14 let. Rozhodl o tom pražský městský soud. Třiatřicetiletý Martin Vostárek, který rozřezal tělo své družky a rozeslal ho poštou, podle soudu svůj čin chladnokrevně naplánoval. Policii se k činu nejprve přiznal, ve vazbě však vše odvolal. Před soudem pak tvrdil, že se jeho družka utopila opilá ve vaně.

Vostárkův advokát se na místě odvolal, případ se proto bude znovu projednávat u Vrchního soudu v Praze. Soud uvěřil původní výpovědi Vostárka, kterou uvedl na policii. Tu poté ale ve vazbě odvolal. Před soudem tvrdil, že se jeho družka zřejmě utopila ve vaně, protože byla opilá. Aby mu její smrt nebyla kladena za vinu, rozhodl se, že  se těla zbaví.

"Je jednoznačně a nepochybně prokázáno, že vrahem je Martin Vostárek," odůvodnila rozsudek soudkyně Hana Hrnčířová. Vostárek podle ní Novákovou udeřil do obličeje, pak ji škrtil a následně ji ponechal ve vaně s vodou. Patologům se vzhledem k vysokému stupni rozkladu jednotlivých částí těla nepodařilo zjistit přesnou příčinu smrti.

Takzvaný balíkový vrah předpověděl svůj čin v jedné z povídek, kterou napsal před mnoha lety na vojně. Povídka o nešťastné lásce vojáka se našla u něj v bytě. Je součástí jeho psychologického posudku. "Tento příběh se naštěstí nestal. Má být jen varováním před tím, k čemu může dojít díky lidské bezmocnosti. Příběh, který by mohl být pravdou, pokud se k bezmocnosti přidá nenávist a zoufalství, žárlivost a osud," tak začíná Vostárkova povídka o tom, jak nešťastně zamilovaný voják, zastřelí svou nevěrnou přítelkyni.

V povídce Vostárek popisuje stav, který pravděpodobně oné noci sám prožíval: "V jejích očích rozeznával strach, úzkost, ale ještě něco jiného...bylo to pohrdání, výsměch, jako by ty oči
říkaly - o co se to tady pokoušíš ty ubožáku, co si chceš dokázat. Při pohledu na její oči, které se mu nestoudně vysmívaly, dostával stále větší a větší vztek..., ale zároveň
cítil v rukách zbraň, tu sílu, která ho povyšuje nad všechny." Na rozdíl od skutečnosti však Vostárkův hrdina dotáhl příběh osudové lásky do poetického konce - zastřelil dívku a potom i sám sebe.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
V procesu vypovídal ve středu znalec z oboru psychiatrie. "Nedokázal unést její provokace, jednal v afektu. Nebyl tam úmysl ji zabít," prohlásil před soudem Miloš Lachman.

Z úterních výslechů svědků vyplynulo, že Naďa Nováková chtěla Vostárka opustit, podle několika svedectví to dokonce v den vraždy učinila. Vostárek to však popírá.

Vostárek, který právě slaví své třiatřicáté narozeniny, podle odborníků netrpí žádnou duševní chorobou ani sexuální deviací, má průměrný intelekt. V jeho psychologickém profilu se objevují vlastnosti jako egocentristický, narcistický, bezohledný, nervově labilní, syndrom slabého já, snížená hladina uvolňování agrese. "Vyrůstal v normální rodině, matka a prarodiče ho ale rozmazlovali, proto je k sobě nekritický," soudí psycholog Slavomil Hubálek.

Vostárek se zpočátku k vraždě své družky přiznal, ve vazbě však přiznání odvolal. Těď tvrdí, že ji našel ráno ve vaně mrtvou. Podle něj se utopila, protože byla opilá. "Úspěšně absolvoval takzvanou pankráckou univerzitu, spoluvězni mu poradili, že je lepší se nepřiznávat," vysvětlil změnu chování obžalovaného psychiatr.

Při původní výpovědi však Vostárek přiznal, že svou přítelkyni zabil ze žárlivosti, že ji v afektu uhodil. Co následovalo, však zůstává zahaleno tajemstvím. Patologové totiž nejsou schopni určit přesnou příčinu smrti. "Jediným zraněním bylo poranění v oblasti oka, které však smrt nezpůsobilo. Případné rdoušení či utopení se prokázat nepodařilo," řekl patolog.

Vostárek rozeslal poštou jen končetiny, trup pohodil v křoví a hlavu si na několik dní uložil do mrazáku. Poté ji odvezl vlakem na svou chatu, kde ji na zahradě zakopal. Akce s hlavou podle psychiatra Lachamna naznačuje, že měl ke své družce citový vztah i po smrti. "Proto hlavu neposlal poštou, ale nechal si ji na místě, ke kterému měl také citový vztah," dodal.

Vostárek vzhledem ke svému psychologickému portrétu necítí podle Hubálka pocit viny, cítí se být spíše obětí velké lásky. "Vražda byla pro něj jedinou možností, jak zachránit velkou lásku. Když ji nemůže mít on, tak nikdo," uvedl Hubálek.

Líčení pokračuje ve čtvrtek, je možné, že bude vynesen rozsudek. Vostárkovi hrozí 15 let.

Obžalovaný: Rozřezal jsem ji v šoku
Jednání soudu začalo hned ve svém počátku velkým překvapením. Obžalovaný, který se po zatčení policii přiznal, před soudem tvrdí, že je nevinen. Vostárek se policii k činu nejprve přiznal, přiznání ale ve vazbě odvolal. Během úterního jednání soudu trval na tom, že se Naďa utopila ve vaně, protože byla opilá. Vostárek ji údajně našel až ráno.

"Byl to absolutní šok, zareagoval jsem způsobem, který si neumím vysvětlit ani po osmi měsících vazby," řekl.

Vostárek před soudem vypovídá poměrně klidně. Pouze ve chvíli, kdy měl popsat způsob, jakým tělo rozčtvrtil, byl zaražený a odpovídal se sklopenou hlavou. Popsal soudu, jak si šel nejprve koupit pilu a kartonové krabice. Poté oddělil končetiny, zabalil je do dvou balíků a ty odeslal poštou. Vrátil se domů, zabalil trup a odhodil jej do křoví v blízkosti pražského Edenu.

Když se vrátil domů naposledy, byla ve vaně již jen hlava. "Nechtěl jsem, aby skončila stejným způsobem,"  vysvětlil Vostárek své další jednání. Hlavu své družky totiž uložil do mrazáku a druhý den ji vlakem odvezl na chatu. Tam ji na zahradě zakopal.

PRŮBĚH KAUZY:

Vrah nevěděl, jak se těla zbavit
Policie Vostárka zatkla začátkem září loňského roku - tedy tři týdny po objevení prvního balíku s ostatky. Vrah podle policie ženu rozřezal pilkou, protože nevěděl, jak se jejího těla zbavit. Obžalovaný, který sám ohlásil zmizení ženy, se po výslechu k vraždě přiznal.

Kromě toho, že části končetin odeslal v balících poštou, pohodil vrah také zabalené torzo těla v Praze 10 a hlavu zakopal za městem na místě, které policistům sám prozradil.

Muž se sám přiznal
Na případu pracovali společně brněnští a pražští policisté. Podle šéfa 1. oddělení policejní správy v Praze Bohumila Kocourka policisté nejprve vytipovali hledané ženy, jejichž stáří a popis odpovídaly ostatkům zavražděné.

"Poté, co jsme ženu objevili, předvolali jsme člověka, který měl k ženě vztah. Muž se po výslechu sám doznal," řekl v září Kocourek.

Jak se na balíky s lidskými ostatky přišlo
Oba balíky byly odeslány z fiktivní pražské adresy 16. srpna. První z nich převzala pošta v Praze 10 ve Sportovní ulici, kde je instalován i kamerový systém. Druhý balík byl odeslán z jiné pražské pošty.

První z balíků dorazil 20. srpna do Brna, ale až do pátečního rána 24. srpna si jej nikdo nevyzvedl. Adresa příjemce zněla na jméno konkrétního člověka v ulici Koliště 7. Na této adrese však sídlí pouze několik firem. Mezi nimi i Pohřební služby města Brna.

Druhý balík skončil v sobotu 21. srpna v brněnském poštovním skladu nedoručitelných zásilek, protože zaměstnanci pošty zjistili, že jeho adresát v Uherském Hradišti neexistuje. Pak ještě prověřili pražskou adresu odesílatele se stejným výsledkem. Na poště na brněnském hlavním nádraží pak byl balík otevřen, protože páchl - proto pošťáci z Uherského Hradiště poslali podlouhlou devítikilovou krabici, zabalenou ještě v umělohmotném pytli.

Zaměstnanci pošty přivolali v sobotu dopoledne k nálezu policii. Žádný z balíků nebyl na první pohled podle poštovních zaměstnanců ničím výjimečný, oba splňovaly všechny poštovní náležitosti. Podrobnosti o kauze najdete ZDE.

Budova pošty v Poštovské ulici v Brně, kde byly nalezeny 24. srpna v balíku, odeslaném z Prahy, lidské končetiny

První balík s lidskými ostatky, který přišel na poštu v brněnské Poštovské ulici

Druhý balík s lidskými ostatky, který objevili zaměstnanci pošty na hlavním nádraží v Brně

Jeden z nejbrutálnějších zločinů loňského roku - případ takzvaného balíkového vraha - projednává pražský městský soud. Martin Vostárek je podezřelý, že loni v létě zabil svou družku, její tělo rozřezal a části rozeslal v balících poštou. (23. dubna 2002)

Jeden z nejbrutálnějších zločinů loňského roku - případ takzvaného balíkového vraha - projednává pražský městský soud. Martin Vostárek je podezřelý, že loni v létě zabil svou družku, její tělo rozřezal a části rozeslal v balících poštou. (23. dubna 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU
Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU

r.v. 2012, naj. 55 484 km, diesel
199 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz