V oblasti však stále platí nejvyšší stupeň varování před případnou velkou erupcí.
Letiště v balijské metropoli Denpasaru denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků. Důvodem jeho uzavření byl sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory.
„Situaci stále bedlivě sledujeme,“ řekl AFP mluvčí letiště. Nevyloučil, že letiště bude opět uzavřeno, pokud vítr nebude foukat příznivým směrem.
Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. Od víkendu chrlí oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Evakuováno bylo asi 40 000 lidí z okolí sopky, desítky tisíc dalších ale i přes výzvy úřadů zůstávají na místě.
Odborníci upozorňují, že sopka se chová podobně jako při výbuchu v roce 1963, kdy zahynulo asi 1 100 lidí. Podle agentury AP ale není jasné, jak silná případná erupce bude nebo jak dlouho potrvá.

Sopka Agung a asi 60 km vzdálené mezinárodní letiště v Denpasaru
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz