Zemědělci se obávají šíření bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu, na českém území. Do českých domácností se mohla dostat na zakoupených rostlinách okrasného vítodu myrtolistého. | foto: Profimedia.cz

Bakterie, jež zabíjí rostliny a není proti ní léčba, je patrně i v Česku

  • 205
Inspektoři varují před bakterií, která může být pohromou pro rostliny. Rychle se šíří a neexistuje proti ní žádná léčba. Bakterie xylella fastidiosa, která na jihu Evropy likviduje olivovníky a poškozuje vinice, je velmi pravděpodobně i v Česku. Nakažené rostliny totiž prodávaly hobbymarkety.

Rostlina, na které se nákaza zavlekla do Česka, se jmenuje vítod myrtolistý. Dorazila dodávkou ze Španělska už loni v květnu a prostřednictvím řetězců Hornbach a Bauhaus se rozprodávala po celé republice. Dalších víc než čtyřicet rostlin ze stejné dodávky je tak kdesi na zahradách.

Kdyby se bakterie rozšířila do volné přírody, mělo by to katastrofální následky. „Bakterie napadá široké spektrum hostitelských rostlin, zejména ovocných a okrasných rostlin a révy vinné, přičemž působí velmi významné hospodářské škody. Jedná se v současnosti o nejzávažnější rostlinolékařský problém v Evropě,“ upozornila mluvčí zkušebního ústavu Ivana Kršková.

Protože bakterie ohrožuje celou Evropu, opatření nařízená z Bruselu jsou velmi přísná. Každá napadená rostlina se musí zlikvidovat a také všechny hostitelské rostliny v okruhu sto metrů – to jsou ty, které nejsou proti bakterii imunní. Celkově je jich v seznamu víc než dvě stě.

Teprve nyní však Španělé dali do České republiky vědět, že jejich rostliny byly nakažené. „Zachycena a laboratorně testována tak byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie Xylella fastidiosa,“ podotkla mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková. Výsledky českých testů nákazu potvrdily, teď je má ještě ověřit mezinárodní laboratoř v Rakousku.

V prodejnách se zatím objevují informační letáčky s výzvou, aby se lidé, kteří vítody od loňského května koupili, přihlásili. Inspektoři jejich prostřednictvím lidi také upozorňují, aby si všímali neobvyklého chřadnutí svých rostlin. „Bakterie se totiž mohla už v loňském roce rozšířit na okolní rostliny pěstované v zahradách a její příznaky napadení se mohou projevit i po delší době,“ upozorňuje mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Kácení v olivovém háji na jihu Itálie. Stromy napadla bakterie xylella fastidiosa. Záběry z roku 2015:

31. března 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video