Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Baker: Bush musí zvítězit, v žilách má více modré krve

  17:21aktualizováno  17:21
Příští týden si Amerika zvolí nového prezidenta. Oba hlavní kandidáti na tento úřad, texaský guvernér republikán George W.Bush a jeho demokratický rival, viceprezident Al Gore, horečně stupňují své úsilí přesvědčit voliče v klíčových státech země, aby dali rozhodující hlas právě jim. Oba politici se střídají v těsném závěsu v čele různých anket a je velmi těžké odhadnout, na koho se štěstěna v den voleb 7.listopadu obrátí. Jasno v tom má zatím pouze Harold Brooks-Baker, vydavatel proslulé britské genealogie Burke's Peerage, který tvrdí, že nadcházející volby by měl vyhrát Bush, protože v jeho žilách koluje víc královské krve než v žilách jeho soupeře Ala Gorea.

Bush je potomkem Viléma Dobyvatele
Baker, vydavatel proslulé britské genealogie Burke's Peerage, v pondělí prohlásil, že podle Burkeovy knihy se texaský guvernér Bush může prohlásit za přímého potomka takových panovníků, jako byli Jindřich III., Jindřich VII., Karel II. a před nimi dokonce Vilém Dobyvatel.

Gore je "pouze" vzdáleným příbuzným Alžběty II.
V tomto směru prý Bush poráží svého protivníka, nynějšího vicepremiéra Ala Gorea, který může mezi své předchůdce počítat jen několik německých šlechticů, i když na druhou stranu je vzdáleným příbuzným britské královny Alžběty II., tvrdí Burke's Peerage.

Následkem těchto skutečností by měl Bush souboj o prezidentské křeslo vyhrát, protože "od dob George Washingtona kandidát na prezidentský úřad, který byl těsněji spjat s královskou krví, vždy v zápase o Bílý dům zvítězil".

"Dosud nikdy v dějinách Spojených států neměli oba uchazeči o prezidentský úřad tak imponující vazby na královský majestát, jak je to nyní," tvrdí Harold Brooks-Baker. A jak dodává, "Bush má výrazný náskok".

Sborník Burke's Peerage, jehož první vydání vyšlo již v roce 1862, je pro Brity skutečnou biblí, pokud jde o otázky šlechtické genealogie. Podle této knihy mají oba nynější kandidáti na amerického prezidenta jedno společné - oba pocházejí od římského císaře Karla Velikého.

Kalifornie je jedním z rozhodujících bojišť pro oba kandidáty
Kalifornie je tradičně státem demokratů. V roce 1992 i v roce 1996 volila většina místních obyvatel pro Clintona a Gorea.

Jak moc důležité je pro oba kandidáty, komu dají kalifornští voliči svoje hlasy, dokazuje i fakt, že George Bush je na návštěvě tohoto státu na západě USA v těchto dnech od začátku své kampaně již podesáté. Poté, co se Goreův náskok v Kalifornii snížil, Bushův volební tým si je jistý svým vítězstvím. "7.listopadu tady budeme mít hodně šokovaných lidí, počínaje mým hlavním soupeřem a všemi ostatními, kteří nechápou, co se v Kalifornii děje," prohlásil Bush.

Gore se snaží získat zpět hlasy, které "ukradl" Nader

V těsném sledu za Bushem stupňuje kampaň v Kalifornii i Oregonu Al Gore. Oba jsou to státy, o nichž Gore doufal, že je má již dávno v kapse. Viceprezident se očividně snaží napravit působení Ralpha Nadera, prezidentského kandidáta ekologů a někdejšího ochránce práv spotřebitelů, který ačkoli nemá ve volbách šanci, odčerpal již Goreovi v některých státech - včetně Kalifornie - několik procent voličů. A ty by mohly při těsném soupeření znamenat nakonec vítězství pro Bushe, varují mnozí pozorovatelé.

"Nemám rád argument, že hlas pro Nadera je hlasem pro Bushe, ale domnívám se, že je to pravda," řekl Gore. "To je také důvodem, proč republikáni rozjeli pro Nadera reklamy," dodal.

"Žádám všechny, kteří přemýšlejí o tom, že se rozhodnou pro Nadera, aby si uvědomili, jak Bush smýšlí o životním prostředí, o ochraně spotřebitelů, o právu žen se svobodně rozhodnout o interrupci...to jsou všechno klíčové otázky, které jsou v sázce, pokud bude Bush zvolen prezidentem," apeluje na voliče senátor Joseph Lieberman, kandidát demokratů na viceprezidenta.

Na pomoc Goreovi přispěchal i Clinton
V posledním týdnu kampaně před prezidentskými volbami přispěchal na pomoc viceprezidentu Albertu Gorovi i americký prezident Bill Clinton, který se snaží
na jeho stranu získat voliče etnických menšin.

V neděli zavítal Clinton ve Washingtonu a v nedaleké Alexandrii do baptistických kostelů navštěvovaných černochy, v pondělí hostil v Bílém domě významné černošské osobnosti a v úterý se má zapojit do třičtvrtěhodinového rozhlasového programu za účasti slavných osobnosti asijské, černošské a muslimské menšiny.

Podle pozorovatelů se Clinton vmísil na poslední chvíli do předvolební kampaně navzdory Gorovu přání a nejspíše na popud špiček demokratické strany, která spatřuje v mobilizaci menšinových voličů jedinou zbraň, jak neutralizovat Bushův malý, ale stále viditelný předvolební náskok v průzkumech veřejného mínění.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz