Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bahrajňané pohřbívají oběti nepokojů a volají přitom po pádu režimu

  8:26aktualizováno  18:10
V nepokoji zmítaném Bahrajnu začali šíité pohřbívat mrtvé z řad protivládních demonstrantů, jejichž tábor na centrálním náměstí v Manámě ve čtvrtek násilně rozehnala policie. Svědci z místa hlásí, že se pohřbů účastní až 15 tisíc lidí. Průvody provázejí hluboké emoce.
Pohřby obětí nepokojů v Bahrajnu (18. února 2011)

Pohřby obětí nepokojů v Bahrajnu (18. února 2011) | foto: AP

V Manámě se snaží kontrolovat situaci armáda, která poblíž Perlového náměstí rozestavila jednotky a do protestujících střílela, několik jich při tom zranila, uvedla agentura Reuters. V ulicích byly kromě oponentů vlády a panovnického domu také stoupenci režimu. Své rozhořčení dávají najevo i truchlící Bahrajňané, kteří se dnes loučí s oběťmi nepokojů.

A požadavky protestujících se začínají měnit, konstatovala agentura AP. Od původního volání po hospodářské a politické rovnoprávnosti pro šíity údajně diskriminované vládnoucím sunnitským režimem se mění ve vzdor vůči králi a celému vládnímu systému. "Lidé chtějí pád režimu," citovala agentura Reuters volání účastníků smutečního průvodu ve městě Sitra, kde se koná pohřeb dvou obětí.

Pohřby obětí nepokojů v Bahrajnu provází volání po pádu režimu (18. února 2011)

Pohřební průvody provázejí hluboké emoce. V mešitě v Sitře muži připravili k pohřbení těla dvaadvacetiletého studenta Mahmúda Takího a osmapadesátiletého Alího Mansúra Chudajra. Těla obou zabitých demonstrantů truchlící zahalili do bahrajnské vlajky a uložili na střechu dvou terénních vozů, které se vydaly na pomalou cestu ulicemi města.

Policisty není v Sitře vidět, napsala agentura Reuters s tím, že nad městem jen přelétá policejní vrtulník. "Soud! Soud s tím zločineckým gangem," provolával smuteční dav. Třetího mrtvého pohřbili už ráno v Sitře, poslední rozloučení s čtvrtou obětí policejní represe je plánováno na odpoledne.

Armáda Bahrajnu hlídá Perlové náměstí (18. února 2011)

Policie ve čtvrtek tvrdě udeřila na tisíce demonstrantů tábořících v centru Manámy a vyhnala je z Perlového náměstí. Nejméně čtyři lidé byli zabiti, přes 230 utrpělo zranění, desítky demonstrantů byly zatčeny a kolem šedesáti zůstává nezvěstných (více o tvrdém zásahu bahrajnské policie).

Duchovní vůdce bahrajnských šíitů šajch Ísá Kásim dnes označil čtvrteční policejní zákrok proti demonstrantům v Manámě za masakr. Vláda tak zavřela dveře k dialogu (s šíitskou opozicí), prohlásil nejuctívanější šíitský duchovní země k tisícům věřících, kteří se shromáždili k pátečním modlitbám v mešitě na jihozápadě Bahrajnu.

Duchovní vůdce bahrajnských šíitů šajch Ísá Kásim

Bahrajnský ministr vnitra šajch Chálid bin Ahmad Chalífa označil brutální policejní zákrok proti demonstrantům za nutný, protože země se podle něj nachází na pokraji sektářské propasti. Čtyřiašedesátiletý právník Hasan Rádí ze Sitry to ale popírá. "Nikdo nechce být sektářský, lidé jsou k tomu ale donuceni, když jsou diskriminováni. Žádná práce, žádný respekt," prohlásil před mešitou.

Bahrajnská společnost je děním posledních dní dle agentury AP hluboce rozpolcena. Důkazem rozkolu je například průvod vládních stoupenců, kteří po modlitbách ve velké mešitě v Manámě vyšli pod ochranou bezpečnostních sil do ulic metropole vyjádřit loajalitu monarchii s portréty krále Hamada bin Ísy Chalífy a bahrajnskými vlajkami v rukou.

Pohřby obětí nepokojů v Bahrajnu (18. února 2011)

Pohřby obětí nepokojů v Bahrajnu (18. února 2011)

"Musíme chránit svou zemi," prohlásil duchovní Adnan Kattán, který vedl modlitby v mešitě. Odsoudil také pokusy "otevřít dveře ďáblu a zahraničním vlivům" - v narážce na spekulativní podezření, že by z jakýchkoliv úspěchů dosažených bahrajnskými šíity mohl těžit šíitský Írán.

V Libyi vysílají manifestace stoupenců režimu

Protivládní nálada pokračovala i v libyjském městě Benghází na severovýchodě země, kde časně ráno vyšly do ulic tisíce protivládních demonstrantů. Režim tam ale rozmístil vojáky, aby dalším nepokojům zabránili. Přesto odpoledne tisíce Libyjců vyrazily do ulic znovu, nesly přitom rakve s oběťmi nepokojů.

Kvůli přísné kontrole sdělovacích prostředků i komunikačních kanálů v Libyi je nesnadné zjistit přesný rozsah protestů i počet obětí, odhady počtu mrtvých ale stoupají. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvedla, že od středy zemřelo při demonstracích nejméně 24 lidí. Nepotvrzené zprávy na sociálních sítích mluví až o 50 zabitých.

Do ulic dnes vyšli také stoupenci vlády a libyjská státní televize odvysílala údajně živé záběry, na nichž muži skandují hesla na podporu Kaddáfího. Sám Kaddáfí, který zemi vládne více než 40 let, se dnes objevil v Tripolisu na Zeleném náměstí obklopen davem svých příznivců, ale žádný projev nepronesl.

Exilová opozice vyhlásila čtvrtek v Libyi Dnem hněvu. Největší střety mezi protivládními demonstranty a policií se odehrály v městech Benghází a Bajdá, kde si prý lidé nosí do ulic stany a táboří. Město se podle vůdců jedné z exilových skupin prý vymklo kontrole vlády, jiné zdroje citované agenturou Reuters to ale popírají.

Z jedné věznice v Benghází údajně uprchly desítky politických vězňů, které osvobodili demonstranti. Podle soukromého libyjského listu Kúríná uprchlo tisíc odsouzenců a asi 150 se podařilo znovu chytit. Šéfredaktor místního listu agentuře AFP řekl, že uprchlí vězni zapálili úřad prokurátora, jednu banku a policejní stanici ve městě. Bezpečnostní síly dnes také zabily tři odsouzené při pokusu o útěk z jiné věznice poblíž Tripolisu.

Kaddáfí si může sociální smír koupit

Libyjská opozice v posledních dnech burcuje k protestům ve zřídka vídaném projevu odporu proti vládě, který inspirovala úspěšná protivládní povstání v Tunisku a Egyptě.

Podle politologů ale Kaddáfímu libyjské ropné bohatství může poskytnout potřebné prostředky k uhlazení sociálních problémů, které byly hnací silou egyptských protestů.

Kaddáfího oponenti uvádějí, že chtějí politické svobody, respektování lidských práv a skoncování s korupcí. Dlouholetý libyjský vládce nicméně tvrdí, že jeho lid se těší skutečné demokracii.

V Jemenu hodil někdo mezi demonstranty granát

Klid v pátek nezavládl ani v Jemenu, kde si střety mezi odpůrci a přívrženci režimu v různých městech vyžádaly životy nejméně čtyř lidí a další tři desítky zraněných. Většina z nich byla zraněna poté, co někdo vhodil z auta granát mezi demonstranty v Taizu, potyčky se odehrály znovu také v Saná a v Adenu.

Podle agentury AFP stovky stoupenců vlády zaútočily v metropoli Saná na shromáždění mladých oponentů režimu i na novináře obušky, dýkami a klacky. Protivládní protesty v Jemenu trvají už déle než týden.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Nepříjemné svědectví. Bulvární boss popsal, jak Trumpovi pomohl s kampaní

23. dubna 2024  21:21

Bývalý vydavatel bulvárního listu National Enquirer v úterý u newyorského soudu popsal porotě, jak...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...