Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bahno nemá všude stejnou barvu

  0:03aktualizováno  0:03
Vltava tu ještě není řeka. Spíš nenápadný pramen, který nikomu neublíží. Sedm jemných tónů od Bedřicha Smetany zahraných na flétně: e-fis-g-fis-g-a-h. Jenže před více než dvěma týdny začalo tady na Šumavě pršet. A když se Vltava spojila s dalšími řekami, zpustošily společně šestinu území České republiky.

Jih: místy už je uklizeno
Na betonové hrázi lipenské přehrady je namalovaný velký racek, který se dívá do údolí. Tam začala povodeň. Ve Vyšším Brodě, kde voda z rybníka podemlela silnici, zmizeli z kempu všichni turisté. "První se vrátili teprve ve středu," říká mladík v recepci kempu.

Prázdno je kolem kiosku na pravém břehu Vltavy v Rožmberku. "Včera tu projela na lodích nějaká škola, dnes první tři rafty," popisuje jeho majitel Arnošt Gründl. V Českém Krumlově se však už procházejí desítky turistů. Před deseti dny by se tu brodili po pás v rozvodněné Vltavě. A to v lepším případě. Když totiž v úterý 13. srpna povodeň v Krumlově kulminovala, v některých ulicích se zastavila až pod okny v prvním patře.

Teď se město tváří, že o povodni neví. Na kamenném mostu u Rybářské ulice je místo policejních zátaras stojan s lacinými slunečními brýlemi. Hostinec nabízí na velkém transparentu mexické speciality.

Jako by se nic nestalo. Při povodni přistávaly v těchto místech čluny záchranářů.  Na dalších místech to je v Krumlově podobné. Před galerií Egona Schieleho je sice vodou vymletá, ale teď už téměř opravená dlažba.

fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
Muzeum voskových figurín opět vystavuje své exponáty. V sousedním obchodě s textilem jsou regály plné zboží a u věšáků vystavených na chodníku stojí usměvavá prodavačka. "Potřebujeme prodávat, dokud jsou ve městě ještě turisté," prozrazuje důvod rychlé obnovy Krumlova majitelka obchodu Jaroslava Kaltušová.

"Obchod jsme začali uklízet hned v úterý večer. Uvnitř bylo sice ještě půl metru vody, ale o to lépe se s ní vyhánělo ven i bahno. Teď tu alespoň nic nesmrdí a můžeme prodávat," pochvaluje si.

Štamgasti v restauraci U Dušků u vstupu do starého města řeší jiné věci než to, že pod okny výčepu před několika dny bouřila říčka Polečnice. "Měli byste zajít na houby, teď po deštích rostou," radí starousedlík Miloslav Hromádka. "Jenže hodně z nich je červavých." Jak rychle povodeň do Krumlova vtrhla, tak rychle ho i opustila. Město mělo štěstí: nikde nezůstaly hnijící zatopené laguny, jako potom v rovinatém Polabí.

Přibývá špíny
Jak řeka míří na sever, jsou následky povodně s každým kilometrem horší. Proud posilují další a další přítoky. S každým zatopeným městem přibývá v řece odpadků a špíny. Z polí vyplavuje voda tuny bláta. U zahrádkářské kolonie na břehu Vltavy před Českými Budějovicemi lemují cesty několikametrové hromady rozmočených a poničených věcí.

Židle, skříně, postele, chladničky. V keřích a na větvích stromů visí zachycené kusy igelitu a polystyrenové desky. Povalené stromy s podemletými kořeny pokrývá povlak zasychajícího bahna.

Než Vltava doteče do Labe a to potom přes Hřensko do Německa, obraz zkázy se na březích obou řek ani na okamžik nezmění. Jen bahno přestává být hnědé. Čím více špíny voda ve městech spláchne, tím více je bahnitá kaše šedivá až černá.

Co se však mění, je způsob, jakým rozvodněná řeka své okolí ničí. V hlubokém údolí od Lipna po Budějovice bořil rychlý proud mosty a podemílal silnice. Na loukách v nížině se zase voda rozlívá kilometry daleko a zaplavuje prohlubně, ve kterých pak hnije ještě dlouho poté, co povodeň odezněla. Například pod honosným zámkem na Hluboké páchnou zatopená pole a louky stejně nepříjemně jako nevyvezený septik.

Poničené přehrady
"To, co voda předvedla, jsem ještě nezažil. Normálně tu je hladina klidná a prakticky bez proudu. Teď jsem si při povodni vyjel s motorovým člunem doprostřed přehrady a nestačil se divit. Vypnul jsem motor a jen koukal, jak silné víry loď roztočily dokola," líčí povodeň na Orlíku majitel půjčovny loděk Josef Lupáč.

Ze svého plovoucího plata si za deset let, co na přehradě u kempu Velký Vír pracuje, zvykl pozorovat ryby pod hladinou. "Teď je to žlutohnědý hnus, skrz který není vůbec nic vidět," zlobí se.

Písčitá pláž za jeho zády je týden po povodni plná naplaveného dřeva a smetí. Špinavá voda a strach z dalších povodní znamenají podle Lupáče jasný konec letní sezony. "Sem se letos už nikdo nevrátí. Kemp je prázdný a jen několik skalních návštěvníků se zkusilo vykoupat.

Hned ale běželi pod čistou sprchu." "Smutný pohled byl třeba na obrovskou spoustu naštípaných dřevěných polínek, která připlula po vodě. Z toho bylo vidět, kolik stavení bylo vyplavených. Řekl jsem si, že by bylo škoda, aby ta lidská práce přišla vniveč, a tak jsem jich pár pochytal a odvezl domů na topení."

Manželka majitele kempu Živohošť na Slapské přehradě Stanislava Krejčíková v sobě ještě týden po povodni přemáhá bezmoc. Na desítky metrů od břehu je hladina Vltavy pokrytá naplaveným smetím a těly uhynulých ryb. Písčitou pláž překrylo bahno.

"Už jsme z vody vytahali dvacet pytlů mrtvých ryb. Byli mezi nimi i tolstolobici, kteří váží 20 až 25 kilogramů. Teď čekáme, až se pytle odvezou do kafilerie." I když kvůli povodni přišel kemp o návštěvníky, někteří se sem znovu vrátili. Nedobrovolně. "Byli tu lidé, kteří kvůli velké vodě odjeli do Prahy. Zjistili, že mají vytopené byty, a tak se zase otočili a přijeli zpátky."

Povodeň otočila řeky
Takové akvárium ještě nikdy nikdo nepostavil. Dno by mělo velké jako fotbalové hřiště a vysoké by bylo jako petřínská rozhledna. Tolik vody protékalo ve čtvrtek 15. srpna každou minutu pod zámkem v Mělníku, když se Vltava spojila s Labem.

V tu dobu už posílená o Lužnici, Otavu a Berounku. Příval vody byl v Mělníku tak silný, že na čas obrátil i proud Labe. To pak pobořilo desítky domů v Klech a Tuhani, které leží od soutoku šest kilometrů proti proudu. O čtyřicet kilometrů dál zase Labe zastavilo u Litoměřic z levé strany přítok Ohře. Obě řeky se spojily a mezi Roudnicí a Litoměřicemi vytvořily dvacet kilometrů dlouhé a až osm kilometrů široké jezero.

Květák? To jste se zbláznili
Na zápraží domku manželů Čižmárových v Neštědicích u Ústí nad Labem sedí hlouček příbuzných. Je teplý podvečer a na stole leží obyčejná venkovská svačina. Kousek sladkého koláče, pečivo, na prkénku něco k zakrojení a dva stroužky česneku. Jen zelenina chybí.

"Byli jsme v obchodě a chtěli jsme koupit květák. Prodavačka se na nás podívala a zasmála se: To jste se snad zbláznili! Teprve pak nám došlo, že u Litoměřic zůstala pod vodou pole plná zeleniny, která teď v obchodech chybí," vysvětluje jedna z žen u stolu. Z vlastní zahrádky si Čižmárovi zeleninu vzít nemohli. Nad záhonky jim skoro týden stály tři metry bahnité vody. Domek pod železniční tratí Labe vyplavilo až po půdu.

Kalhoty půjčil soused
V pátek 16. srpna seděl Štefan Čižmár na železničním náspu za domem a bezmocně se díval pod sebe. Že má na sobě kalhoty, které nemůže dopnout, mu nevadilo. Celou noc zachraňoval věci z domu zaplavovaného povodní, a tak byl rád, když mu sousedé půjčili suché oblečení.

"Byla to strašná noc. Ruce chtěly zachraňovat, ale hlava nebyla schopná vydat jasný pokyn. Na všechno bylo zoufale málo času." Rozvodněné Labe vtrhlo do domku v Neštědicích tak rychle, že nikdo nevěděl, co dřív.

V domě zůstával do poslední chvíle. Nakonec si z náspu položil prkno na střechu a odnášel věci i vikýřem. Na dvě hodiny si u známých zdříml a nad ránem už zase hlídkoval u domu. Odpoledne se za ním přijela podívat manželka, která se před vodou schovala u příbuzných v Ústí. Přivezla teplé jídlo.

"Vem si, Štefane, alespoň polévku, je nudlová, slepičí." Jen odmítavě zavrtěl hlavou. "Nejde to. Mám nervy nadranc. Nedokážu nic sníst." O týden později už znovu ve vlastních montérkách chodil po domě. Bahno z místností bylo vyházené ven, pryč byly i rozmáčené parkety.

V koupelně tekla voda a dalo se tam mýt. Nechyběl ani ten nejdůležitější posudek: statik rozhodl, že dům je po povodni v pořádku. "Zítra přijde revizní technik a podívá se na elektřinu," plánoval Štefan Čižmár. Nad modrou dacií, kterou nestihl před povodní odvézt, mávl rukou. "No co, půjde do šrotu."

Erotické kluby: zavřeno
Normálně musí řidiči na cestě z Děčína do Hřenska dávat pozor každou chvilku jim může do cesty vstoupit prostitutka. Teď je silnice prázdná. Hraniční přechod v Hřensku je stále uzavřený. Tudy odešla povodeň z České republiky do Německa. Červený neon na penzionu Cleopatra je zhasnutý. S prostitucí, s níž si tu žádný úřad nedokázal poradit celé roky, byla povodeň hotova za pár hodin.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Pardubický zámek čeká revoluce bez galerie navržená esy mezi architekty

Josef Pleskot a Petr Všetečka, dva z trojice architektů, kteří pomáhají...

Pardubický zámek bude více patřit Pernštejnům a návštěvníkům zámku. Z renesančního klenotu Pardubic se odstěhuje...

Porucha ADHD se velmi podceňuje, příznaky jsou nonstop, varují experti

Kvasinková infekce může znepříjemnit život i mužům.

Problémy s udržením pozornosti, výkyvy nálad, vnitřní neklid a ukvapené rozhodování. Přestože hyperkinetická porucha...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.