Vojáci z Bagrámu zkoušejí v rámci kurzu přežít v afghánské poušti

  21:00aktualizováno  21:00
Spolehnout se sami na sebe a přežít v nehostinné poušti zkoušejí čeští vojáci v afghánském Bagrámu. Kurz přežití je má připravit na možnost, že by při napadení během hlídek po okolí základny museli opustit vozidlo a skrývat se nebo při nějaké léčce padli do zajetí.

Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti | foto: BAF, Daniel Píša

Vojáci 10. strážní roty v Bagrámu pokračují v takzvaném výcviku S.E.R.E. (Survival, Evasion, Resistence, Escape). Tedy ve zkratce v přežití, úniku, odolání v zajetí, úniku ze zajetí a bezpečném návratu.

Výcvik v pouštních podmínkách navazuje na výcvik, kterým prošli během přípravy na misi už doma v České republice, uvedl informační důstojník jednotky Daniel Píša. Kurzem přežití totiž musejí projít před zahraničním nasazením prakticky všichni vojáci.

Po teoretických přednáškách o specifikách pouštního prostředí či zdravotních aspektů následoval reálný výcvik. V něm si vojáci vyzkoušeli způsoby, jak v nehostinných pouštních podmínkách získat vodu nebo postavit přístřešek.

Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti
Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti

Praktickou zkouškou pak bylo přespání v pouštních podmínkách s využitím jen těch věcí, které má voják u sebe po nouzovém opuštění bojového vozidla, když by byla například patrola napadena a oni se museli odloučit od jednotky.

„Provádění výcviku tohoto druhu má v současné době daleko hlubší význam než pouze přípravu vojáků pro případ jejich odloučení v boji. Rozvíjí houževnatost, schopnost spolehnout se pouze na své vlastní schopnosti, když není jiná možnost,“ konstatoval instruktor přežití M. J.

Česká jednotka v afghánském Bagrámu v září obnovila hlídkování v okolí spojenecké základny, kterou chrání. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute Support John Nicholson.

Na hlídky mimo základnu nejezdili čeští vojáci od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři příslušníci jednotky. Podle vyšetřovací zprávy nebyl atentátník sám a šlo o předem připravený útok. (Souhrn informací o události čtěte zde.)

Základna Bagrám

Americká základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel.

Bagrám byl dlouhé roky naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu alianční mise a sídlí zde i jedno z velitelství. Základna funguje jako samostatné město.

S množstvím obrovských hangárů, skladů a příbytků pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. Ještě před několika lety jich tu najednou pobývalo až 40 tisíc.

Čeští vojáci střeží základnu od roku 2013. Kontingent o síle  zhruba 160 vojáků je v zemi přibližně půl roku a pak jej vždy vystřídají čerstvé síly.

Kurz přežití S.E.R.E., kterým procházejí čeští vojáci, má tři úrovně. Od nejlehčí – stupeň A – až po nejobtížnější – stupeň C.

„V minulosti byl kurz určen výhradně pro letecký personál a speciální síly, teď jím procházejí všechny vojenské profese včetně všech vojáků před vysláním do misí,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Změna nastala v roce 2003, kdy konvoj jednotky logistické podpory americké armády vjel do léčky nachystané příslušníky irácké armády.

Jedenáct amerických vojáků tehdy bylo zabito a šest zajato. Po těchto zkušenostech musejí základní přípravou procházet všechny specializace, protože nebezpečí zajetí hrozí v určité míře všem nasazeným.

Příčin, kdy se voják nebo skupina vojáků odloučí od své jednotky, může být celá řada: mohou padnout do léčky při přesunu, ztratí orientaci, porouchají se jim navigační přístroje nebo samotné vozidlo.

Nejobtížnější stupeň zahrnuje přežití v přírodě s nouzovou výbavou a za využití osobního vybavení a všech dostupných prostředků k zajištění vlastní záchrany, vyhýbání se nepřátelským silám, přežití v zajetí, odolávání při zajetí, únik ze zajetí, přípravu na vyzvednutí záchrannými jednotkami. Součástí je například i simulované dvanáctihodinové zajetí.

Bagrám (Afghánistán)

Bagrám (Afghánistán)

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Největší cvičení NATO od studené války končí. Další začíná v Polsku

Formace 24 plavidel NATO na závěr cvičení Trident Juncture v Norsku

V Norsku skončila hlavní fáze největšího cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Do manévrů Trident...

Češi na cvičení v Norsku chrání tankové jednotky před vzdušnými údery

Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku

Ochránit tankové jednotky i taktické velení německé obrněné brigády před vzdušnými útoky. Takový je úkol dvou stovek...

VIDEO: Ruská přepadová stíhačka se prohnala těsně kolem amerického letounu

Ruská stíhačka ohrozila nad černým mořem americký hlídkový letoun

Ruská přepadová stíhačka Su-27 neobvyklým manévrem nad Černým mořem ohrozila posádku námořního průzkumného letounu,...

Najdete na iDNES.cz