Zákon o elektronícké evidenci tržeb jsme připraveni projednávat i dva roky, aby nebyl přijat, zopakoval varování vládě Miroslav Kalousek z TOP 09

Zákon o elektronícké evidenci tržeb jsme připraveni projednávat i dva roky, aby nebyl přijat, zopakoval varování vládě Miroslav Kalousek z TOP 09 | foto: Petr Topič, MAFRA

Babiš zvažuje spojit zákon, který chce Kalousek blokovat, s důvěrou vládě

  • 837
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vzkazuje vládě po návratu ministrů z dovolené, že bude klidně dva roky blokovat ve Sněmovně přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministr financí Andrej Babiš z ANO pak iDNES.cz řekl, že vláda může zákon, který považuje za zcela stěžejní, spojit s hlasováním o důvěře v ní.

O elektronickou evidenci tržeb byl boj už před vládními prázdninami, když ministr financí Andrej Babiš z ANO přinesl na pomoc zákonu do Sněmovny obří makety účtenek, aby dokázal, co z nich bude možné vyčíst, projde-li zákon. Poslanci TOP 09 mu na účtenky čmárali a Kalousek s kolegou Danielem Kortem na ně Babišovi připsali, že největší neplatič daní je podle nich on (více zde).

Nic to ale není proti tomu, co se kolem zákona, jenž má podle Babiše pomoci zlepšit výběr daní, strhne v podzimní politické sezóně.

„V rámci druhého čtení se pokusíme kolegy přesvědčit, jak zbytečné, drahé a nebezpečné je to opatření. Pokud by naše argumenty neuznali, existují prostředky ve třetím čtení, například velmi pečlivá diskuse, která se může hodně protáhnout, třeba na dva roky,“ řekl iDNES.cz ve středu Kalousek. Rozhodně to podle něj neznamená, že TOP 09 zablokuje celou Sněmovnu. „Všechny ostatní body mohou mít daleko rychlejší režim,“ uvedl politik TOP 09.

Bez spolupráce alespoň dvou klubů není možné blokovat nic. Ale proti zákonu jsou i opoziční ODS a Úsvit. Odmítavě proti zákonu před vládními prázdninami vystoupil i předseda ODS Petr Fiala. Stejně jako Kalousek avizoval i Fiala, že zákon se bude projednávat až do konce volebního období Sněmovny, aby nebyl nikdy přijat. Fiala zákon o elektronické evidenci tržeb označil za zbytečný. „Je to disproporčně zaměřeno jen na malou část daňových úniků,“ řekl. „Cokoli děláte proti malým podnikatelům a živnostníkům, děláte proti budoucí prosperitě země,“ vyčetl vládě při schvalování zákona v prvním čtení předseda ODS.

Babiš: Pro mě je ten zákon stěžejní. Jinak koalice nemá smysl

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že pro něj osobně je prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb naprosto zásadní.

„Já nemůžu pochopit, jak někdo může zablokovat takový zákon. Pro mě je to stěžejní a já doufám, že koalice za tím bude stát, že to podpoří. Nemůžeme podporovat podvodníky,“ řekl Babiš. Dopad elektronické evidence tržeb na šedou ekonomiku je podle něj až 40 procent.

Ministr financí má radikální názor na to, co by se dělo, pokud koalice, kterou sestavily ČSSD, ANO a KDU-ČSL, nedokáže zákon prosadit. „Potom to pro mě nemá smysl, aby taková koalice fungovala,“ řekl Babiš iDNES.cz. „Můžeme to spojit s hlasováním o důvěře vládě,“ prohlásil nakonec šéf ANO.

Ústava ve svém článku 35 doslova říká, že prezident republiky může Poslaneckou sněmovnu rozpustit, jestliže se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry.

Babišův nápad ale odmítá premiér Bohuslav Sobotka. „ČSSD zákon o elektronické evidenci tržeb s důvěrou vládě spojovat nebude. Nevidíme pro to racionální důvod, prosazení zákona by to totiž nijak nepomohlo. Vlada slíbila přijmout řadu nových zákonů a pozitivních změn a nelze naše závazky redukovat jen na zavedení EET, nebo dokonce kvůli eletronické evidence tržeb utíkat od zodpovědnosti a nedokončené práce,“ sdělil iDNES.cz předseda vlády.

Museli by zákon stáhnout a podat ho znovu, míní právník

„Zákon se spojuje s otázkou důvěry ve stádiu podání zákona. Tento by musel být vzat zpět a podán znovu,“ řekl iDNES.cz ústavní právník, tajemník stálé komise Senátu pro Ústavu Jan Kysela.

I premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD míní stejně jako Babiš, že parlamentní menšina nemůže dlouhodobě zablokovat legislativní návrhy vládní většiny. „To by ztratily smysl jak volby, tak demokratická vláda většina. Budeme postupovat v souladu s pravidly, zákony a ústavou tak, abychom klíčové vládní zákony prosadili,“ uvedl pro iDNES.cz Sobotka.

Podle záměru vlády, který zatím v červenci ve Sněmovně prošel prvním čtením, budou obchodníci hlásit on-line tržby finančním úřadům. Zákazníkovi vydají účtenku a současně odešlou státu požadované údaje. Počítá se i se zavedením účtenkové loterie. Evidovat se budou platby nejen v hotovosti, ale i kartami, směnkami nebo šekem. Z evidence bude řada tržeb vyloučena, půjde například o placení na úřadech, poštách nebo na veřejných toaletách.

Státní rozpočet může podle propočtů ministerstva financí zavedením systému elektronické evidence tržeb získat z DPH a daně z příjmu navíc přes deset miliard korun. Vláda zároveň navrhuje snížit DPH v restauracích (s výjimkou prodeje alkoholu) z 21 na 15 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video