Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Marie Stránská, MAFRA

Babiš vyzval šéfa NATO k potápění lodí pašeráků. Ten ale ukázal na EU

  • 424
K hlídání hranic Turecka a potápění prázdných lodí pašeráků lidí ve Středozemním moři vyzval vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ve středu přijel do Prahy. Stoltenberg řekl, že migrační krize vyžaduje rychlou reakci EU. Znepokojuje ho zvyšující se ruská vojenská přítomnost v Sýrii.

Babiš svůj plán, o čem chce jednat se Stoltenbergem, zveřejnil na Twitteru ve čtyřech tweetech a také v tiskové zprávě hnutí ANO. „17.8.2009 začalo NATO operaci OceanShield proti somálským pirátům. Proč nechrání Evropu a migranty před převaděči?“ napsal nejprve Babiš.

A vzápětí dodal: „Vyzývám NATO k operaci Mediterranean Shield - potápění prázdných lodí pašeráků, zločinců a vrahů. A k ostraze hranic Turecka.“ Avizoval, že o tom bude mluvit se Stoltenbergem, protože Evropa potřebuje rozhodnou akci - u nás i v zemích uprchlíků, kteří míří do Evropy.

„Tohle není válka proti uprchlíkům, naopak jejich ochrana - a taky Evropy,“ uvedl Babiš. Česká republika podle něj může při akci NATO aktivně pomoci například vysláním vojenské nemocnice na turecké hranice nebo na některý z řeckých ostrovů, kde je situace nejkritičtější. NATO by mělo podle Babiše pomoci i s výstavbou dalších uprchlických táborů v zemích, které nápor uprchlíků nezvládají.

Sami bojovníci takzvaného Islámského státu podle Babiše varují, že mezi uprchlíky budou infiltrováni jejich lidé. Říká, že přijímání uprchlíků bez toho, abychom znali jejich pravou motivaci, je krátkozraké.

„Samozřejmě, že je potřeba pomoci ženám a dětem, které utíkají před válkou, je povinnost pomoci ohroženým lidem, ale podle mě je motivace uprchlíků různá. Většina jde za štědrými sociálními systémy do Německa či Anglie. Německo je sice dnes vstřícné, ale nikdo z politiků se neptá, co bude třeba se Sýrií, až konflikt skončí. Kdo bude tu zemi obnovovat, když se všichni mladí a vzdělaní usadí v Německu? Bude se chtít někdo z těchto lidí do Sýrie vrátit, nebo naopak pozvou do Evropy další příbuzné? Obávám se, že Evropa si svým přístupem zakládá na obrovský budoucí problém,“ uvedl vicepremiér.

K Babišově výzvě zapojit NATO do řešení uprchlické krize se nepřidal premiér Bohuslav Sobotka. „Regulace migračních toků není úkolem Severoatlantické aliance,“ prohlásil předseda české vlády.

Stoltenberg: Migrační krize vyžaduje okamžitou reakci EU

Migrační krize vyžaduje okamžitou reakci Evropské unie, uvedl po jednání Stoltenberg. NATO se podle něj soustředí spíše na řešení příčin krize a stabilizaci zemí původu těchto krizí. „Naší snahou je stabilitu zajišťovat, aniž bychom vždy museli posílat vojenské síly,“ řekl Stoltenberg.

Babiš na dotaz ČTK, zda svůj plán Stoltenbergovi představil a jak na něj šéf NATO reagoval, uvedl, že „debata bude pokračovat na večeři“.

Stoltenberg zdůraznil, že všichni členové NATO se účastní koalice proti Islámskému státu. „Jsem znepokojen zprávami o zvýšené přítomnosti ruských vojsk v Sýrií. Nepřispěje to k řešení konfliktu,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video