Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demagog.cz: Babiš v debatě čtyřikrát mlžil a dezinterpretoval dokumenty

  22:15aktualizováno  6. února 10:18
Ministr financí Andrej Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce čtyřikrát pronesl nepravdivé tvrzení. Podhodnotil například výdaje státního rozpočtu na sport a nesprávně vykládal důležité dokumenty ministerstva financí. Tvrdí to server Demagog.cz, který vyhodnotil část jeho výroků. Ministerstvo se ohradilo s tím, že jeho šéf se vyjadřoval správně.

Ministr financí Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizace

Portál Demagog.cz v původní analýze, kterou vydal v úterý, nesprávně označil za nepravdivý Babišův výrok o programových obdobích na čerpání eurofondů. Ministr se v tomto bodě nedopustil nepravdy a Demagog.cz chybu opravil, přičemž však objevil dvě další nepravdivá Babišova tvrzené. Proto jsme aktualizovali titulek článku.

Proti analýze se zároveň ohradilo i ministerstvo financí. "Se závěry Demagog.cz nesouhlasíme. Ministr financí správě uvedl, že čerpání peněz pro programové období 2007-2013 končí rokem 2015. Závazky jsou sice pro roky 2007-2013, nicméně prostředky vynakládají příjemci až do konce roku 2015," píše se k jednomu z bodů analýzy.

Andrej Babiš v nedělních Otázkách mluvil o budoucích plánech koalice a svého ministerstva. Nešetřil kritikou na předchozí kroky některých ministrů a komentoval rozpočtové změny. Při svém vystoupení se rovněž často odkazoval na řadu zahraničních studií.

Server Demagog.cz vyhodnotil celkem 27 výroků novopečeného ministra financí. Celkové skóre ministra financí Andreje Babiše vypadá takto: patnáct pravdivých výroků, pět zavádějících, tři neověřitelné a čtyři nepravdivá tvrzení.

Při diskuzi o financování sportu Andrej Babiš podhodnotil výdaje ze státního rozpočtu na sportovní reprezentaci. "Tady jde o tři miliardy peněz, které tečou ze státního rozpočtu do sportu. Na reprezentaci je miliarda 62 milionů korun," řekl Babiš. Udávaná částka na reprezentaci je o 180 milionů korun vyšší, celkem jde ze státního rozpočtu na reprezentaci 1,242 miliardy korun.

Babiš se tak v uvedené částce zmýlil o 17 %, což není výrazná chyba, přesto však uvedl číslo s přesností na jednotky milionů korun a server Demagog.cz započítal jeho výrok mezi nepravdivé.

Miliardy v ČNB leží ladem, trvá na svém Babiš

Václav Moravec také s Babišem rozebíral využívání eurofondů. Ty jsou rozdělovány na základě vypracovaných a schválených operačních programů v jednotlivých programových obdobích.

Babiš správně poznamenal, že současné období končí rokem 2015. Dodal však, že ministerstvo průmyslu a obchodu nezvládne do té doby, vyčerpat prostředky z EU. "Už dneska víme, že jsme propásli deset miliard. Máme zastavené dva operační programy na MPO," řekl. Avšak tyto programy pozastaveny nebyly. Evropská unie sice pohrozila pozastavením čerpání prostředků z eurofondů, ale Česku se zatím daří plnit stanovené podmínky.

Demagog.cz

Demagog.cz je dobrovolná a nezávislá iniciativa, která funguje v Česku od února 2012 a je partnerským projektem slovenské verze Demagog.sk. Iniciativa kontroluje tvrzení politiků a rozděluje je na pravdivé, nepravdivé, neověřitelné a zavádějící. 

Ministr financí také stále v neděli trval na svém dřívějším nesprávném tvrzení, že v České národní bance leží 350 miliard korun, které může využít na snížení státního dluhu (více čtěte zde). Odvolával se přitom na dokument Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky, který však špatně interpretoval.

"Ze mě dělal Kalousek a Dolejš pitomce, že tomu nerozumím. A tady máte: zůstatek za první pololetí 2013 na účtech v ČNB státu 298 miliard. A tady je těch 350 miliard, které jsem říkal. To jsou peníze uložené ministerstvem financí," tvrdil nesprávně Babiš.

Na 350 miliard vystoupal zůstatek v dubnu 2013, poté se však snižoval. Zmíněných 298 miliard z pololetí však nejsou peníze uložené ministerstvem financí. Patří například správě železnic, obcím či vysokým školám. Babišův plán využít tyto peníze na splácení státního dluhu proto není možný.

Ministerstvo financí přesto tvrdí, že jeho šéf se vyjadřoval správně. "Aktuální stav likvidních prostředů (zejména ministerstev a státních fondú) na souhrnných účtech státní poklady (korunovém a eurovém) představuje cca 300 miliard korun," uvedlo ministerstvo ve zprávě, kterou reagovalo na analýzu Demagog.cz.

Čtvrtý případ nepravdivého tvrzení Babiše v Otázkách Václava Moravce se týká působení exministra financí Miroslava Kalouska. Babiš řekl, že jeho předchůdce nese vinu na tom, že do roku 2012 v Česku nebyl řádně zdaněn hazard. Zákon o zdanění hazardu však již před rokem 2012 prošel oběma komorami parlamentu. Vetoval jej ale poté prezident Václav Klaus. O zdanění se ve Sněmovně opět jednalo v červnu 2011, kdy pro něj hlasoval i Kalousek. Návrh byl přijat a od 1. ledna 2012 je hazard zdaněn.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Okamura, Filip a další trojice získá křesla místopředsedů Sněmovny

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Tajnou volbou pěti místopředsedů pokračuje v pátek ustavující schůze Sněmovny. Je přesně pět kandidátů - předseda ODS...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Architekti chtějí debatu o soše Rudoarmějce, kazí prý pohled na zámek

Socha Rudoarmějce nedaleko zámku v Pardubicích.

Socha Rudoarmějce ruší výhled na rezidenci Pernštejnů. Architekti, jimž svěřil Pardubický kraj přeměnu zámku, by rádi...Najdete na iDNES.cz