Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš už našel deset kandidátů do Senátu. S Okamurou se nedohodl

  17:32aktualizováno  17:32
Miliardář Andrej Babiš intenzivně hledá vhodné osobnosti nestraníků, které by jeho sdružení ANO 2011 podpořilo v letošních senátních volbách. "Budou kandidovat za sebe, s naší podporou. Máme jich přibližně deset," řekl iDNES.cz Babiš. Neúspěšně vyjednával s podnikatelem Tomiem Okamurou, který zvažuje kandidaturu na Zlínsku.

Miliardář Andrej Babiš hledá nestraníky, které by mohl podpořit v senátních volbách. Sešel se kvůli tomu dvakrát například s Tomiem Okamurou. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jména lidí, s nimiž se už dohodl, Babiš zveřejnit nechce, aby je nevystavil tlaku. Čím později budou jména zveřejněna, tím podle něj lépe.

"Proběhla řada schůzek s nestranickými osobnostmi," řekla iDNES.cz členka přípravného výboru Babišova sdružení Anna Veverková. Je podle ní na lidech, s nimiž Babiš mluvil, aby se přihlásili k tomu, že mají jeho podporu.

Mezi lidmi, s nimiž jeden z nejbohatších podnikatelů v Česku, majitel Agrofertu Andrej Babiš jednal, byl například viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který zvažuje jako nezávislý kandidaturu na Zlínsku. A možným úspěchem v senátních volbách podmiňuje úvahu o účasti v přímé volbě prezidenta, pokud ji senátoři tento týden schválí.

Tomio Okamura

Tomio Okamura

"Setkali jsme se spolu dvakrát. Byť jsme konkrétní spolupráci nedohodli, tak jsem vyslovil aktivitám pana Babiše podporu, a pokud v rámci hnutí budou kandidovat poctiví, schopní a důvěryhodní lidé, určitě je podpořím," uvedl v pondělí Okamura.

"Vyměnili jsme si názory, a pokud vím, tak on prioritně chce myslím kandidovat na toho prezidenta," řekl iDNES.cz Babiš. Pokud jde o senátní volby, na adresu Okamury podotkl: "Pan Okamura na tom pracuje dlouhodobě a samostatně. Samozřejmě do toho půjde, cílevědomě na tom pracuje, ale my máme jiné lidi."

Podle Veverkové ANO 2011 zatím řeší, ve kterých obvodech podpoří nové tváře a kde současné senátory, kteří budou mandát obhajovat a Babišovo uskupení je považuje za věrohodné politiky. Co se týká krajských voleb, nebude podle ní uskupení s největší pravděpodobností stavět kandidátky v rámci celé republiky.

Nestíhám se ke všemu vyjadřovat, mám moc práce, říká Babiš

Loni vtrhl Andrej Babiš do české politiky tak trochu jako "velká voda". V rozhovoru pro MF DNES mluvil o tom, že chce ze sdružení ANO 2011 vybudovat hnutí, které v příštích volbách převálcuje současnou politickou elitu. "To hnutí postavím tak, aby je vyhrálo," říkal Babiš.

Strhl na sebe pozornost razantními prohlášeními. V televizní debatě například prohlásil, že si mu v souvislosti se zákonem o biopalivech řekl o úplatek člověk blízký prezidentu Václavu Klausovi, majitel sportovního klubu Erpet Václav Petr. (více zde)

V novém roce ale o Babišovi není moc slyšet. iDNES.cz zkraje roku upozornil na to, že podnikatel s ambicemi ve vysoké politice začne vydávat svůj vlastní regionální týdeník (podrobnosti najdete zde). V lednu také Babiš podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle nichž spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.

Babiš odmítá, že by si uložil bobříka mlčení. "Není to strategie, já to nestíhám. Jsem zaměstnaný člověk, musím řídit firmy. Ale já se polepším. Chodí nám stovky mailů od sympatizantů, snažím se s nimi komunikovat, s některými z nich se potkávat, stavíme tým krajských a okresních manažerů," uvedl v pondělí Babiš.

"Klid je jen zdánlivě. ANO 2011 buduje své struktury, ve dvanácti krajích máme vytipované osobnosti na posty manažerů," uvedla členka jeho týmu Veverková.

Anna Veverková

Anna Veverková

K tomu, že se vznikající hnutí nevyjadřuje intenzivně k problémům, které v těchto dnech a týdnech politika přináší, spoluzakladatelka sdružení iDNES.cz řekla: "ANO 2011 je občanské sdružení, uvidíme, jakým směrem se vyvine. Není důvod teď ovlivňovat politiku."

Podle webových stránek nyní Babišovo uskupení podporuje přes 18 tisíc lidí, mezi nimi například senátorka Alena Dernerová zvolená za hnutí Severočeši.cz, spisovatel Michal Viewegh, herec Jan Kraus či podnikatel Karel Janeček, který stál u zrodu Nadačního fondu proti korupci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz