Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš: Tradiční strany zjistily, že kšefty nebudou, chtějí nás odstranit

  14:09aktualizováno  16:03
Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že za problémy s koalicemi v některých městech mohou političtí partneři ANO a někdy i to, že část lidí klade své ambice nad zájmy hnutí. „Tradiční strany zjistily, že s námi žádné kšefty nebudou a pravděpodobně mají zájem, abychom byli odstraněni,“ prohlásil v pátek Babiš, který svolal do Prahy poradu špiček ANO.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nabídl své vysvětlení toho, proč se hroutí některé koalice za účasti zástupců ANO. Mohou za to podle něj tradiční strany či přehnané ambice některých lidí | foto: Marie StránskáMAFRA

Do centrály hnutí ANO na pražském Chodově svolal předsednictvo hnutí kvůli situaci ve městech, jako je Brno či Praha, kde se otřásá současná koalice se zastoupením Babišova hnutí, či ve městech jako je Ústí nad Labem, Opava či Hodonín, kde se už koalice zhroutila.

„Je to možná i dopad toho, že jsme mladé hnutí, že jsme nebyli schopni zkontrolovat všechny lidi, kteří přišli k nám a v nějaké situaci se asi projevuje víc, že mají nějaké osobní ambice než zájmy hnutí. To je demokracie,“ řekl novinářům Babiš.

Například v Brně hrozí rozpad koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a zelených kvůli sporům uvnitř vládního hnutí. Radní Tomáš Kratochvíl byl už odvolán z vedení městské organizace ANO. (více zde) Lidovci v pátek oznámili, že jeho odvolání, které chce ANO kvůli Kratochvílové „špatné komunikaci“, nepodpoří.

V Praze napětí v ANO mezi dosavadní šéfkou pražské organizace Radmilou Kleslovou a primátorkou Adrianou Krnáčovou, které vyvrcholilo odvoláním čtyř radních, rozkolísalo koalici složenou z ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Kleslová, dříve jeden z Babišových nejbližších lidí, už rezignovala z čela pražského ANO (více zde). Má však stále vliv na větší část zastupitelů v Praze (12) než Krnáčová (5). Babiš navrhne, aby se novým šéfem ANO v Praze stal ministr obrany Martin Stropnický. (více zde) Při koaličních jednání by se tak u jednoho stolu mohl potkat se svým synem Matějem, který ovšem přijde za zelené.

Situaci v městech, kde se hroutí koalice, řešilo vedení ANO

Na pražský Chodov, do centrály Babišova hnutí, byli v pátek pozváni představitelé ANO v těch městech, kde je ANO rozdělené nebo kde se kymácí koalice s jeho účastí. Jedním z hlavních výsledků jednání bylo rozhodnutí vedení ANO vyloučit z hnutí brněnského radního Tomáše Kratochvíla. (více zde)

„Můj osobní vliv na 9 700 kandidátů do komunálních voleb nebyl žádný. Máme dnes více než 300 organizací, pro nás je důležité, abychom se z toho poučili a do krajských voleb nominovali zástupce, kteří nám nebudou dělat ostudu,“ prohlásil v pátek Babiš. Už do konce listopadu chce mít jasno o lídrech v jednotlivých krajích. Psychotesty kandidátů podle něj hnutí dělat nehodlá.

„Měl jsem možnost to udělat jako pan Okamura, dát si tam jenom přátele a známé a udělat to nedemokraticky a kasírovat příspěvky. Udělal jsem to demokraticky,“ řekl šéf ANO.

Mrzí ho, že dlouho trvá přijetí nových členů do hnutí. Například v Praze podle něj čeká 350 zájemců, mezi nimi ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Zvažuji, že navrhnu změnu ve stanovách, že by se k nám mohli hlásit zájemci elektronicky, centrála by to shromažďovala a dávali bychom to dolů,“ uvedl Babiš. Zatím to podle něj je tak, že z místních organizací se do ústředí informace, kdo chce vstoupit do ANO, nedostane.

„Pokud si nebudeme jisti, že máme kvalitní kandidátku, tak možná bude lepší kandidátku nestavět. Náš prioritní cíl jako hnutí jsou parlamentní volby, tam můžeme nejvíc ovlivňovat celou společnost,“ uzavřel Babiš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz