Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Takhle ne, naznačil Babiš konec vlády. O osudu koalice rozhodne schůze

  • 789
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve středu v podvečer naznačil možný rozpad koalice jeho hnutí s ČSSD a KDU-ČSL. Uvedl, že z dění v koalici po středečním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu je „otrávený“. Lidovci tvrdí, že se už dohodli s premiérem na brzkém svolání schůze, kde se budoucnost koalice bude řešit.

„Pan premiér lže, není to pravda,“ odmítl Babiš před novináři v Bruselu nařčení premiéra Bohuslava Sobotky, že hnutí ANO potopilo protikuřácký zákon, čímž nahrálo kuřácké lobby a porušilo koaliční smlouvu (více o slovech Sobotky zde). Vládní návrh, který měl podporu také ministrů za ANO, byl podle Babiše ve Sněmovně změněn a proto nemohl projít.

„Odmítám Babišovy osobní a zcela nepravdivé urážky, takovým způsobem se zástupci ČSSD ke koaličním partnerům nikdy nechovali,“ reagoval na ostré Babišovo vyjádření Sobotka. „Výsledkem postupu ANO je nepřijetí zákona, který mohl zakázat kouření v restauracích, a současně vytvoření napětí ve vládní koalici. ANO by mělo vysvětlit jak koaličním partnerům, tak veřejnosti, proč tímto způsobem nabourává fungující vládu,“ doplnil premiér.

Šéf ANO své rozhořčení neskrýval už během dne a jednání ČSSD označil za „klasický podraz“. „Na vládě si odhlasujeme podobu zákona a pak ji ve Sněmovně socialisté upravují ve shodě s opozicí,“ prohlásil vicepremiér. „ANO neporušilo žádnou koaliční smlouvu! 39 poslanců ČSSD schválilo opoziční návrh Marka Bendy, který z protikuřáckého zákona udělal kuřácký,“ hájil Babiš své poslance krátce po překvapivém hlasování.

25.května 2016 v 15:45, příspěvek archivován: 25.května 2016 v 18:44

Silně mi to připomíná jejich hlasování pro hazardní lobby.

„Babiš tvrdí, že ANO nemohlo hlasovat pro vládní návrh protikuřáckého zákona, protože ho znehodnotil pozměňující návrh poslance Bendy. Pro přijetí tohoto návrhu, který Babišovi údajně tolik vadí, ale hlasovalo osm poslanců ANO, včetně předsedy poslaneckého klubu Faltýnka,“ namítl však Sobotka (jak kdo hlasoval, najdete na stránkách Sněmovny zde).

Potopení protikuřáckého zákona poslanci ANO podle něj zaskočilo zbylé koaliční strany. ANO je totiž neupozornilo na to, že přijetí Bendova návrhu znemožní podporu pro celý zákon.

„V návrhu zákona i po všech pozměňovacích návrzích zůstalo to klíčové. Začal by platit úplný zákaz kouření všude tam, kde se lidé stravují a kde se obsluhuje. To zjevně vadilo tabákové lobby, která opět s přispěním poslanců ANO slavila úspěch,“ odsoudil postup ANO ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (o hlasování jsme psali zde).

Lidovci si vyžádali schůzi koaliční rady

Ke kritice hlasování poslanců ANO se připojila i třetí koaliční strana. „Hnutí ANO jasně porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Toto jednání navíc není ojedinělé,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Vládní návrh bez upozornění, dokonce bez vyjádření, v čem vidí problém, shodilo hnutí ANO. V budoucnu nehodlám čekat na další selhání tohoto hnutí v komunikaci a odmítám riskovat podobné diletantské, nepochopitelné a nefér jednání,“ dodal předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

25.května 2016 v 18:54, příspěvek archivován: 25.května 2016 v 20:36

A. Babiš hovoří o podrazu koaličních partnerů? Měl by si vyjet hlasování svých poslanců! A vzpomenout si na hyperpodraz ANO u zákona o vědě

Zástupce lidovců proto požádal Sobotku, aby svolal koaliční radu. „Premiér požadavek vyslyšel a jednání by mělo být svoláno v nejbližších dnech,“ doplnila mluvčí lidovců Petra Hrušová.

Babiš nakonec připomněl, že eskalace vládních sporů může přijít už v pondělí. Vládu totiž čeká jednání o rozpočtu, kde mezi stranami také panují velké rozpory. „Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží,“ prohlásil vicepremiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video