Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš: Sněmovna funguje podle toho, jak je pan Kalousek nalitej

  16:38aktualizováno  19:00
Ministrovi financí Andreji Babišovi došla trpělivost při jednání Sněmovny o vyšším zdanění hazardu. „Sněmovna funguje podle toho, jak je pan Kalousek nalitej, kolik toho vypil,“ přišel si šéf ANO postěžovat novinářům na místopředsedu TOP 09. Miroslav Kalousek později reagoval, že když Babišovi dojdou argumenty, uchýlí se k urážce.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Kalousek si ve středu odpoledne k jednacímu pultíku přinesl vodu a řekl, že jeho projev bude trvat tak dlouho, že se už Sněmovna k ničemu jinému nedostane. Běžný jednací den poslanců trvá do 19 hodin.

Kalousek si vzal slovo po půl čtvrté a řekl, že bude mluvit tak dlouho, že se už nic jiného neprojedná. Jeho řeč trvala nakonec zhruba hodinu a půl, pak převzal „štafetu“ Kalouskův kolega František Laudát a nikoho jiného mluvit nenechali. Dokázali zablokovat jednání a vláda neprosadila už nic.

„Vyhrožoval nám, že když neposuneme zákon, který říká, že hazard by měl platit daně vyšší od roku 2016, tak bude dělat obstrukce. Je to jenom obstrukce, aby hazardní firmy nemusely platit vyšší daně příští rok, jak to navrhujeme, je to absurdní. Jeden člověk drží v šachu celou Sněmovnu, vůbec tomu nerozumím, jak je možné, že tady takhle fungujeme,“ řekl novinářům ke Kalouskovi Babiš.

„Jako symbol korupce byl vždycky spojený s hazardem,“ ostře politika TOP 09 zkritizoval ministr financí. To, že spor o zdanění hazardu Sněmovnu zablokuje, avizoval šéf poslanců TOP 09 Kalousek už v úterý, když koalice prosadila do program středečního jednání novelu poslance ANO Jana Volného, podle níž se má zdanění hazardu od ledna 2016 zvýšit.

Koalice se už dříve dohodla na dvou sazbách odvodu, a to 23 a 28 procent, oproti současným 20 procentům. Nová sazba 23 procent se má vztahovat na loterijní a kurzové sázky, vyšší sazba 28 procent na hrací automaty. Zdvojnásobit se má i denní poplatek za každý hrací přístroj - za „bednu“ by podnikatelé v oblasti hazardu měli podle vládní koalice platit 110 korun denně. Hmatatelně jde tedy o velké peníze z kapes firem podnikajících v tomto odvětví do rukou státu.

„Dovolte, abych vám řekl, že v takovém případě už neprojednáte tento týden nic jiného. Nemyslím si, že to je rozumné řešení. Kdyby snad pan poslanec Volný chtěl svůj návrh stáhnout, protože prostřednictvím vládního návrhu může dosáhnout stejného výsledku, já bych si toho vážil. Pokud bude trvat na projednání svého návrhu, chci mu garantovat, že ho neprojedná,“ řekl doslova v úterý ve Sněmovně Kalousek v reakci na to, že koalice trvá na schválení vyšších daní pro hazard už od ledna. (o sporu, který vypukl o hazard, více zde)

Kalousek: Nejsou poslanci první, druhé a třetí kategorie

Bod Volného byl zařazen až jako třináctý bod středečního jednání. Ještě před tím, jako bod tři, čtyři a pět se dostaly ve středu na program jednání Babišovy návrhy, které mají ovšem začít platit až od roku 2017 na rozdíl od Volného návrhu, který řeší jen vyšší daně pro hazard a má platit od roku 2016. A právě při projednávání Babišových návrhů, které počítají i například se zavedením „blacklistu“, registru těch, kteří budou mít zakázáno hrát na hracích automatech, přistoupil Kalousek ke zdržovací taktice.

„Nejsou poslanci první, druhé a třetí kategorie,“ vysvětloval později iDNES.cz Kalousek. Tvrdil, že mu především vadí, že byl upřednostněn návrh Volného z ANO a neprojednávají se opoziční návrhy, kterých ve Sněmovně leží celá řada. „Vždy když ministru financí dojdou argumenty, uchýlí se nakonec k urážce,“ tvrdí Babišův politický soupeř.

Nehodlá si ale stěžovat u mandátového a imunitního výboru Sněmovny. Odmítá, že by mu šlo hlavně o to, aby nebyl více zdaněn hazard. „Vládní návrh může při zkrácení lhůt pro projednání odejít ze Sněmovny do Senátu tak, aby byl přijat ještě do konce roku. A do něj může vláda dostat i vyšší zdanění hazardu od roku 2016,“ brání se Kalousek. Pokud někdo může za zpoždění zákona o hazardu, je to podle něj Babiš, který zákon předložil později, než měl vládou uloženo.

Jednoduše nemůžeme brát ohled na opozici, řekl ministr financí

Babiš zatím neví, jak se koalice s obstrukcemi z TOP 09 kvůli zdanění hazardu vypořádá. „Nevidím důvod, proč by hazard neměl platit vyšší daně. Naši občané prosázejí ročně 134 miliard, hazardní lobby na tom vydělá 31 miliard,“ řekl ministr financí. „Sněmovna musí nějakým způsobem fungovat. Já rozumím tomu, že koaliční partneři, kteří byli v opozici, nechtějí měnit jednací řád, ale ta paralýza koalice je obrovská. Budeme se muset poradit v koalici a naši partneři budou muset pochopit, že jednoduše nemůžeme brát ohled na opozici,“ prohlásil doslova Babiš.

Ocenil naopak konstruktivní přístup šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjura, který ještě před Kalouskovým vystoupením navrhl, aby byl „blacklist“ hráčů se zapovězeným přístupem k hracím automatům doplněn třeba o lidi, na které byla uvalena exekuce.

Kalousek už přitom dopoledne novinářům řekl, že má od lékaře potvrzení, že nebyl v úterý, kdy vypukl souboj o zákon týkající se zdanění hazardu, opilý. Sehnal si ho prý proto, že ANO podle něj volí podobnou taktiku, jako dříve David Rath, když se s ním kvůli něčemu dostane do sporu - vyčte mu alkohol.(více zde)

Kalousek ve Sněmovně parodoval Babiše:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz