Církevní restituce označil vicepremiér Andrej Babiš za podvod

Církevní restituce označil vicepremiér Andrej Babiš za podvod | foto: Petr Topič, MAFRA

Byl to podvod, hájí Babiš, že mají být zdaněny náhrady církvím

  • 784
Je to za existence současné vlády zatím nejostřejší vyjádření proti podobě církevních restitucí. „Byl to podvod a přišli jsme o velkou částku,“ řekl po středeční jednání vlády šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš. Podpořil zdanění finančních náhrad církví, které do Sněmovny poslal Jihočeský kraj.

„Víme všichni, že náhrady byly předražené, zemědělská půda nestojí 44 korun za čtvereční metr,“ prohlásil vicepremiér a šéf ANO.

I když se vláda neshodla na postoji k návrhu Jihočeského kraje, který počítá i se i se zdaněním příspěvků na činnost, není jisté, že návrh nepodpoří poslanci ANO a část ČSSD. „My to nemáme v koaliční smlouvě,“ zdůraznil Babiš, i když lidovci by podporu návrhu zdanit církevní restituce vnímali jako její porušení.

Zdanění finančních náhrad církvím vláda nepodpořila

„Návrh zdanit to je určitě menší kompenzace toho, co stát musí církvím zaplatit za ten vymyšlený odhad,“ prohlásil vicepremiér a ministr financí. „Pokud si pamatuji, tak ČSSD to měla jako hlavní volební tah,“ připomněl Babiš sociálním demokratům, že před volbami slibovali přehodnocení podoby církevních restitucí a teď se k tomu vedení strany nezná.

Ve vládě hlasovali čtyři ministři za ANO pro zdanění církevních restitucí, dva se zdrželi, stejně jako sociální demokraté. Lidovci byli kategoricky proti. Pro zdanění náhrad jsou kromě významné části ANO také komunisté, Úsvit a zatím stěží odhadnutelná část poslanců ČSSD.

„Hlasování ve Sněmovně bylo velice podivné, velice kontroverzní, hlasovalo se po půlnoci, byla tam podivná přestávka, hlasovali s hlasem stíhaného poslance,“ hodnotil Babiš před novináři na Úřadu vlády to, jakým způsobem byly církevní restituce v minulém volebním období prosazeny hlasy poslanců ODS, TOP 09 a poslanci ze strany Lidem, která se odštěpila od Věcí veřejných.

„Je to populistické gesto, které porušuje zásady právního státu, a to je samozřejmě nepřijatelné. Pevně věřím, že naši koaliční partneři budou respektovat principy právního státu, na kterých stojíme, a bude tento návrh zamítnut,“ řekl lidovecký ministr kultury Daniel Herman.

Hašek čeká, že církve stáhnou 116 žalob

O církevních restitucích byla řeč i při jednání hejtmanů s vládou. Kraje v září podle jihomoravského hejtmana Michala Haška vyhodnotí, zda církev začala stahovat žaloby s majetkovými nároky na kraje, jak se na tom dohodla počátkem července Česká biskupská konference (více čtěte zde). A pak rozhodnou o dalším postupu. Asociace krajů žádá, aby stejně církve jednaly i u obdobných žalob na obce. Podle Haška je u soudů na kraje podáno celkem 116 žalob.

„My jsme s radostí zaznamenali vyhlášení České biskupské konference o tom, že církve samy vezmou zpět žaloby proti krajům. Chceme poskytnout církvím a řádům čas na to faktické zpětvzetí u soudů,“ řekl Hašek. „Očekávám, že 116 žalob bude staženo,“ prohlásil hejtman.

Zdanění náhrad by podle premiéra neobstálo u Ústavního soudu

„Já si myslím, že celá ta diskuse je motivována tím, že se blíží krajské a senátní volby a je snaha využít tohle téma při získávání hlasů voličů. Já si myslím, že je potřeba se podívat na to, do jaké míry tohle řešení může fungovat. Nejsem o tom přesvědčen. Ono se totiž velmi snadno může dostat do rozporu se základními principy právního státu. Pokud s někým uzavřete smlouvu, máte právo legitimně očekávat, že ten dotyčný tu smlouvu naplní, pokud vy plníte podmínky, které s tou smlouvou jsou spojeny,“ řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k návrhu zdanit církevní restituce, který inicioval jeho stranický kolega, jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Zákon nesplňuje parametry toho, aby prošel testem ústavnosti a proto nemá cenu si od něco slibovat,“ řekl předseda vlády. I on sám před volbami, stejně jako jeho strana, o postoji k církevním restitucím mluvil jinak.

Souhlasíte s návrhem Jihočeského kraje, aby stát církvím zdanil finanční náhrady?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 27. července 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5488
NE
NE 3538

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video