Nejprve e-neschopenka, až pak proplácení prvních dnů nemoci, říká Babiš

  11:05aktualizováno  11:45
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že aby se mohla znovu začít proplácet nemocenská v prvních třech dnech nemoci, měl by být nejprve funkční systém e-neschopenky. O tom byla podle něj řeč už při jednání o vzniku koaliční vlády s ČSSD, která návratem nemocenské v prvních dnech podmínila vstup do koalice.

„My jsme karenční záležitost s velkou nevolí přijali, ale byla to oběť naší koaliční vládě. A tam byla jasná dohoda, že od 1. ledna by měla začít fungovat první část e-neschopenky na základě registru ministerstva zdravotnictví. Musíme si na to sednout,“ řekl Babiš. „Chystáme se na separátní jednání s panem předsedou Hamáčkem,“ uvedl premiér.

„Je sice pravda, že v programovém prohlášení to tak není explicitně napsáno, ale takové dohody byly. Přináší to riziko zneužívání, a toto byl návod, jak to eliminovat,“ uvedl k e-neschopence premiér při odchodu z jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Pět poslanců za hnutí ANO v hospodářském výboru Sněmovny hlasovalo pro návrh opoziční ODS, aby neprošel zákon předložený sociálními demokraty vracející proplácení prvních dnů nemoci.

Babiš ale uvedl, že s návratem nemocenské v prvních třech dnech počítá. „Já to nezpochybňuji, máme to v programovém prohlášení a samozřejmě naši poslanci to podepsali, ale musíme si říct do detailu, jak to nastartujeme. Uvidíme, jak je ministerstvo práce a sociálních věcí připraveno na první část e-neschopenky,“ řekl předseda vlády.

15 opatření proti obchodníkům s chudobou a zneužívání dávek

Premiér řekl, že přišel na ministerstvo na jednání kvůli obchodníkům s chudobou a zneužívání sociálních dávek. „Pro mě je relevantní názor Mostu, Litvínova, Děčína, Ústí nad Labem, Varnsdorfu. Asi nejdůležitější je cenová mapa nájemného, regulace,“ uvedl Babiš po jednání, kterého se zúčastnili i další ministři a zástupci starostů.

Zlepšit situaci lidí, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách v předražených ubytovnách či bytech, by mělo pomoci 15 opatření. Patří mezi ně kromě využívání cenových map s obvyklým nájemným, stanovení počtu osob na danou plochu i sloučení dvou dávek na bydlení do jedné. Jednotlivá ministerstva nyní podle Maláčové začnou jednotlivé záměry připravovat.

„Hlavním tématem jednání bylo, jak zatočíme s obchodem s chudobou. Rozdělili jsme to na dvě oblasti - jak zatočíme s těmi šmejdy (nepoctivými pronajímateli a provozovateli - pozn. redakce) a jak pomůžeme lidem v lokalitách. Sesbírali jsme 15 nápadů, co s tím. Jsou to podněty, se kterými budeme dál pracovat,“ uvedla Maláčová.

Resort zdravotnictví by měl stanovit hygienické normy, kolik lidí může maximálně žít na určité ploše. Ministerstvo práce by mělo připravit sloučení doplatku a příspěvku na bydlení do jediné dávky. Změnit by se mohla v nařízení i výše paušálů za energie, které se zahrnují do dávek. Vnitro by mělo upravit pravidla trvalého bydliště.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Česko žádalo Švýcary o pomoc v Babišově kauze, chtělo bankovní podklady

Babiš. Popřel že by šlo o zavlečení a zvažuje setkání se synem

České úřady zažádaly letos v dubnu o spolupráci Vrchní státní zastupitelství ve švýcarském kantonu Curych ve věci...

Večer bude místy sněžit. Pozor na náledí, varují meteorologové

Na většině území Česka napadl v noci na pátek sníh. Policisté v Jihomoravském...

V celém Česku platí od nedělního večera výstraha před náledím. Silnice a chodníky mohou nebezpečně namrzat i během...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Najdete na iDNES.cz