Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr financí Andrej Babiš

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr financí Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

Babiš i Němeček byli u Zemana. Spory mezi sebou nemáme, tvrdili poté

  • 50
Spory mezi sebou nemáme, jde nám o transparentní hospodaření s veřejnými penězi. Tak ve čtvrtek mluvili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a šéf resortu financí Andrej Babiš. Každého zvlášť si je na Hrad pozval prezident Miloš Zeman.

„Občané nás nezvolili proto, abychom se mezi sebou hádali,“ citovala ČTK Svatopluka Němečka. Hlava státu mu podle jeho slov vyjádřila důvěru v tom, co na ministerstvu dělá, a podpořila ho v dalších plánovaných krocích.

„Není to žádný osobní spor s panem Němečkem. Chci jednoduše, aby naše zdravotnictví bylo transparentní, a to je celá záležitost,“ uvedl Andrej Babiš.

Ještě na začátku listopadu si přitom oba politici vyměňovali tvrdá slova. Němeček zaútočil na Babiše skrze Agrofertem vlastněný iDNES.cz a MF DNES (více zde) kvůli tématu kmenových buněk, jež před zmiňovanými médii otevřelo Aktuálně.cz. Babiš mu přes Twitter zase vzkazoval, aby se šel léčit (více čtěte zde).

Spory mohou pokračovat

Spor obou ministrů středečním jednáním na Hradě nemusí skončit. Babiš po schůzce zopakoval, že připravuje trestní oznámení kvůli hospodaření Fakultní nemocnice Ostrava, kterou Němeček dříve vedl. Oznámení nebude směřovat na Němečka, ale neznámého pachatele (více o trestním oznámení čtěte zde).

„Na trestním oznámení pracujeme a určitě ho podáme,“ uvedl Babiš. „Mám seznam deseti amerických nemocnic, které Cyberknife (ozařovací přístroj, pozn. red.) nakoupily za čtyři miliony dolarů, v Ostravě se nakoupil za deset milionů dolarů. Ten nákup nebyl akurátní,“ tvrdí Babiš. Cyberknife si Fakultní nemocnice Ostrava pořídila právě za Němečkova vedení.

Ministerstvo financí také dokončuje závěrečnou zprávu z auditů v nemocnicích. Z návrhů přitom pramení sankce pro nemocnice ve výši nejméně 138 milionů korun (více čtěte zde). Audity tvrdí, že sankce jsou většinou za nákup předražených přístrojů. Nemocnice, mezi kterými jsou i ty ministerstvem zřizované, se sankcemi nesouhlasí a Němeček i premiér Bohuslav Sobotka už se za ně i postavili.

Přístrojová komise a zveřejňování smluv

Němeček transparentnost zdravotnictví hájí tím, že to byl právě on, kdo nařídil zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče. Na ministerstvu vznikla i přístrojová komise, která má posuzovat nákupy přístrojů nad pět milionů či jejich územní rozmístění, které dosud nikdo moc neřešil.

Jenže časem se potvrdilo, že zveřejňovány jsou jen smlouvy zdravotnických zařízení, které k tomu daly souhlas. Bez vyúčtování péče z nich navíc nelze vyčíst, jak nemocnice hospodaří. Přístrojová komise zase nezveřejňuje podkladové materiály pro nákupy, jen stručný výrok doporučení (více o její činnosti čtěte zde).

Jak upozornil týdeník Euro, komise rozhodovala i o přístrojích, které už byly dávno nakoupené. Navíc její rozhodnutí po čase z webu Ministerstva zdravotnictví zcela zmizelo. Naopak ministerstvo po opakovaných žádostech médií zveřejnilo seznam členů komise, ačkoliv původně záměr odkládalo s tím, že to není bez jejich souhlasu možné. Portálu iDNES.cz to v minulosti řekl šéf komunikace rezortu Jan Štoll.

Na druhé straně Andrej Babiš se při kritice zdravotnictví ocitá tak trochu na horké půdě. Investiční fond Hartenberg, který hospodaří zejména s penězi Babiše, nedávno oznámil, že rozšiřuje svou zdravotnickou skupinu. Fond získal většinový podíl ve společnosti První privátní chirurgické centrum, která pod značkou Sanus provozuje kliniky v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video