Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš: Zásadní jsou poplatky v nemocnici. Druhý penzijní pilíř skončí

  14:43aktualizováno  14:43
Ministr financí Andrej Babiš zmírnil svou kritiku toho, kde všude koalice udělala chybu. "Zásadní jsou poplatky v nemocnici, ostatní zůstane, jak je," řekl iDNES.cz Babiš. Tedy jak zrušení druhého důchodového pilíře, tak chystaná třetí sazba DPH, což v pondělí večer označil za chybu. Premiér Bohuslav Sobotka pak odmítl revizi koaliční smlouvy.

Andrej Babiš, lídr hnutí ANO (25.5. 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Zkusíme o tom přesvědčit partnery v koalici," uvedl Babiš k tomu, že se hnutí ANO podle něj pokusí vyjednat, aby se znovu vrátil poplatek v nemocnici. Když šlo o stovku, zrušil poplatek Ústavní soud. A ČSSD pak v koalici prosadila, aby ho už vláda znovu nezaváděla. I když před tím několik let tento poplatek jako jediný akceptovala, pokud by byl jen 60 korun a na třicet dnů.

K debatě o poplatcích se vláda vrátí, protože se v parlamentu bude hlasovat o návrhu škrtnout 30 korun u lékaře i za recept. K obojímu se vláda zavázala v koaliční smlouvě. Ke zrušení poplatku v nemocnici byli kritičtí i lidovci, takže není vyloučeno, že souhlas se škrtnutím třiceti korun u praktického a ambulantního lékaře smění ANO a lidovci za vrácení poplatku v nemocnici.

Chybou podle Babiše bylo, že spoření na penzi nebylo povinné

U penzijní reformy, kterou prosadila minulá vláda a umožnila lidem vyvést část sociálních odvodů do penzijních fondů, se podle Babiše stala chyba, že nebyla "obligatorní", tedy povinná. Lidé se mohli rozhodnout, zda peníze do fondů místo státu pošlou, nebo ne. ČSSD pak v koalici jako podmínku vlády prosadila, že druhý penzijní pilíř musí být zrušen.

"My se teď musíme postarat o to, aby lidé nepřišli o peníze, které do toho vložili," řekl Babiš. Nenavrhne tedy zachování druhého penzijního pilíře, i když jeho zrušení v ČT o den dříve označil za chybu. (více zde)

Babiš také nezpochybňuje koaliční dohodu o vzniku třetí sazby DPH, která by se měla uplatňovat na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Původně do desetiprocentní sazby lidovci chtěli dát i pleny, ale to by Česko muselo mít vyjednanou výjimku od Evropské unie. "Jen říkám, že to bude administrativně náročné," upřesňuje ministr financí své původní výhrady k třetí sazbě DPH.

Své ostře kritické vyjádření na adresu chyb koalice Babiš výrazně zmírnil poté, co premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka z Vídně iDNES.cz a dalším médiím rozeslal esemesku, v níž odmítl Babišovu kritiku chystaného rušení penzijní reformy vlády Petra Nečase i dalších chyb, které podle šéfa hnutí ANO koalice udělala. "Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat," sdělil iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka (reakce dalších politiků najdete zde).

Mělo by se platit za pobyt v nemocnici?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 11121
Ne 2073


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz