Ivan Pilný slaví úspěch hnutí ANO v předčasných volbách (26.10.2013). | foto: Michal Růžička, MAFRA

Babiš má tři kandidáty do vlády, jedním je Pilný. Sobotka má záložní plán

  • 954
Tři jména kandidátů do vlády na post ministra financí má šéf ANO Andrej Babiš. Jedním je šéf hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný, který to přiznal v interview ČT 24. A jméno Pilného jako kandidáta potvrdil i Babiš po jednání předsednictva. Další dvě jména prozradit nechtěl, než jméno vybraného kandidáta poví Sobotkovi.

„Tu nabídku jsem dostal. Samozřejmě rozhodující slovo má předsednictvo hnutí ANO a já jsem se ještě také nerozhodl,“ uvedl poslanec Pilný.

Mezi poslanci ANO patří mezi ty, kteří se umí kriticky postavit Babišovi a také neměl v minulosti žádnou vazbu na Agrofert. Zakládal českou pobočku Microsoftu a v letech 2000 až 2001 byl předsedou předsednictva Českého Telecomu.

„Jde ale o to, jestli premiér nehraje divadlo a chce to řešit,“ uvedl Babiš. Sobotku nenechá při středeční schůzce vybrat z více jmen. Poví mu jen to, které vybere on a hnutí, protože koaliční smlouva dává finance hnutí ANO.

„Pokud pan premiér tvrdí, že platí koaliční smlouva, tak doufám, že nám toho kandidáta schválí. A až se vrátí pan prezident, tak vláda bude pokračovat dál,“ řekl Babiš.

Sobotkův náhradní plán je pověřit jiného člena vlády

„Já jsem od předsedy ANO žádný návrh nedostal, nebudu proto komentovat žádná jména, která se objevují v éteru nebo o kterých se spekuluje v médiích, počkám až mi hnutí ANO oficiálně návrh předloží,“ řekl iDNES.cz předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jako záložní možnost pro případ, že by se s hnutím ANO nedohodl, zmínil variantu pověřit dočasně řízením ministerstva financí jiného ministra. „Tato varianta je až záložní varianta pro případ, že by hnutí ANO nepředložilo žádný návrh, se kterým bych mohl pracovat jako s návrhem na nového ministra financí. Jakákoliv otázka pověření jakéhokoli člena vlády je v tuto chvíli jenom hypotetickou záležitostí,“ prohlásil premiér.

Pověřeným by mohl přitom být i premiér, který byl dřív ministrem financí, ale Sobotka řekl, že není jisté, že by to byl on. „V minulosti byli pověřeni i různí jiní členové vlády tím, že dočasně vedli jiné resorty. Ta možnost tady z pohledu Ústavy existuje. Já se nechystám ji využít, upřednostňuji variantu navrhnout prezidentovi rovnou nového ministra financí s tím, že trvám na tom, aby prezident vyhověl návrhu, který leží na Hradě od pátého května,“ uvedl pro iDNES.cz předseda vlády, který očekává, že prezident Miloš Zeman po návratu z Číny odvolá z vlády šéfa ANO Andreje Babiše.

Třikrát a dost, řekl šéf poslanců ANO Faltýnek

Poslanci ANO v úterý doporučili nehledat jiného kandidáta do vlády po odmítnutí Aleny Schillerové předsedou vlády. „To je doporučení poslaneckého klubu pro jednání předsednictva a poslaneckého klubu,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „My máme kandidáta do vlády, tím je Alena Schillerová,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Poslanci tímto způsobem vyjadřují podporu paní Schillerové, která byla velice nekorektně poškozena,“ řekl Babiš. Schillerovou Sobotka odmítl a Babiš mu tak tak ve středu řekne nové jméno. „Já to konzultuji se členy vlády a s grémiem, ale nechci to dát ven,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš.

Faltýnek řekl, že on sám se kloní k tomu, aby ANO ještě jednou přišlo s novým kandidátem do vlády. „Třikrát a dost,“ uvedl. Stejný názor má místopředseda ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec.

ANO se podle Faltýnka teprve poradí o možném postupu ohledně návrhu komunistů hlasovat o nedůvěře vládě. Ale ani kdyby se ještě víc prohloubil rozkol mezi ANO a ČSSD, k povalení Sobotkovy vlády by zřejmě nebylo dost hlasů. I kdyby se vláda změnila na menšinovou ČSSD s KDU-ČSL, podržet by ji při hlasování mohly TOP 09 a ODS.

ODS si přeje, aby prezident vyhlásil volby znovu a dřív

Opoziční ODS přitom chce, aby prezident Miloš Zeman vyhlásil nový, dřívější termín voleb, aby nebyly v říjnu, ale už v září. „Svým hlasováním ani postupem ve Sněmovně nechce ODS umožnit, aby vládcem byl prezident Zeman a spolu s ním Andrej Babiš,“ řekla poslankyně Jana Černochová z ODS.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a poslankyně Jana Černochová na tiskové konferenci ve Sněmovně

ODS a TOP 09 v úterý odmítly umožnit hlasování o nedůvěře vládě, o což usilují komunisté. „Je evidentní, že vládní krize trvá,“ řekla Černochová. „Nevím, kolik v tuto chvíli mají komunisté podpisů. My své podpisy pro ten arch nepřipojíme. Nechceme umožnit prezidentu Zemanovi, aby měl ještě větší sílu,“ uvedla.

„Vládní koalice fakticky neexistuje, my usilujeme o předčasné volby,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podle ODS je řešením vládní krize urychlení termínu voleb:

3. května 2017

„Překvapil mě postoj ODS, která chce udržet premiéra Sobotku za každou cenu,“ řekl šéf komunistů Vojtěch Filip.

Komunisté chtěli, aby premiér Bohuslav Sobotka poslancům řekl, jak chce postupovat při řešení vládní krize, ale to v úterý neprosadili. Sněmovna bude ale znovu řešit kauzy spojované s Babišem. Rozhodl, že se má zabývat nadužíváním zajišťovacích příkazů Finanční správou kvůli daním.

Ke KSČM se přidala Benešová, nikdo další z klubu ČSSD

Podle Filipa i většina veřejnosti už nelibě nese, že mezi Sobotkou a šéfem ANO, ministrem financí Babišem, létají slova jako lhář či podvodník.

Komunisté proto teď podle předsedy jejich poslanců Pavla Kováčika jednají s dalšími poslanci, aby se mimořádná schůze s pokusem vyslovit nedůvěru vládě uskutečnila. Pro svolání schůze ale potřebují 50 hlasů. Jejich klub jich má 33, podepsala se i sociální demokratka Marie Benešová, ale to nestačí. „Nikdo další z klubu ČSSD se nepřidá,“ řekl šéf poslanců sociální demokracie Roman Sklenák.

Hlasy pro schůzi o nedůvěře vládě nechce dát ani TOP 09. „Prozatím se k tomu stavíme velmi obezřetně, protože bychom velmi neradi dali panu prezidentu šanci, aby si tady ustanovil vládu úředníků nebo svých kamarádů,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Michal Kučera.

A vláda by měla dovládnout do konce volebního období podle opozičního Úsvitu-Národní koalice. Řekl to šéf jeho poslanců Marek Černoch. Volby budou s velkou pravděpodobností znamenat pro tuto stranu konec ve Sněmovně. Průzkumy jí nedávají šanci překročit 5 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue