Ministru financí Andreji Babišovi se nezamlouvá, že by problém zdravotnictví měla vláda řešit jen navyšováním odvodů za státní pojištěnce.

Ministru financí Andreji Babišovi se nezamlouvá, že by problém zdravotnictví měla vláda řešit jen navyšováním odvodů za státní pojištěnce. | foto: MAFRA

Babiš: Dvě miliardy pro nemocnice se dají najít uvnitř zdravotnictví

  • 90
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš má výhrady k tomu, jak chce ministerstvo zdravotnictví najít dvě miliardy korun ke stabilizaci hospodaření nemocnic. "Mně se nelíbí, že problém zdravotnictví řešíme jen navyšováním odvodů za státní pojištěnce. Jsem přesvědčen, že tyhle peníze se dají najít v resortu a o tom je debata," řekl Babiš.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD navrhl, aby stát navýšil platbu za státního pojištěnce. A to od července. Zdravotnictví by navýšením letos získalo navíc 2,1 miliardy. Státních pojištěnců je více než šest milionů.

"Zdravotní pojišťovny rozdělují 260 miliard a vlastně nevíme, kde ty peníze končí. Pro mě je zdravotnictví resort, ve kterém jsou velké rezervy. Souvisí to s politikou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud jsme se zavázali, že snížíme DPH u léků, potřebujeme mít jistotu, že se zlevní léky pro lidi a že to nezůstane někde ve farmaceutických firmách. Ministerstva nechtějí čerpat rezervy. A SÚKL ma na účtě dvě miliardy," řekl ve Sněmovně ministr Babiš.

Sobotka: Bez zvýšení platby za státní pojištěnce to nepůjde

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se Němečkova návrhu zastal. "Je naprosto nezbytná dohoda o stabilizaci nemocnic. Nemůžeme připustit další zadlužování krajských a fakultních nemocnic. Je logické, že ministr zdravotnictví navrhuje navýšení plateb za státní pojištěnce. Je nutné naplnit koaliční smlouvu. My jsme se dohodli, že přestaneme vybírat poplatky, ale současně jsme se dohodli na trvalé kompenzaci příjmů pro systém zdravotní péče," řekl Sobotka.

"Pokud bychom využili jednorázové rezervy, tak bychom zjistili v příštím roce zjistili, že už žádné jednorázové rezervy nejsou a krize v systému financování zdravotní péče by se prohloubila,"dodal premiér. Bez zvýšení plateb za státní pojištěnce nepůjde deficit vykrýt, i kdyby se našly ve zdravotnictví úspory.

Pokud se vládní koalice shodne, kde přesně sežene peníze pro nemocnice, jimž chybí po zrušení poplatků od letošního roku, stát by vyplatil 2,1 miliardy korun ve dvou etapách. První navýšení by nemocnice pocítily v červenci. Druhá navýšená platba by jim přišla do konce roku. Kdyby šlo o zvýšení plateb za státní pojištěnce, musel by tento plán schválit ještě parlament. Zdravotním pojišťovnám ministerstvo zdravotnictví chce uložit, aby peníze poslaly jen do nemocnic. Rozdělily by je podle toho, kolik špitály vykázaly na výběru regulačního poplatku v roce 2013.

Němeček je pro pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce

Pokud by Němečkův návrh ve vládě prošel, navýšení platby za státního pojištěnce by platilo i příští rok. Podle ministra Němečka by se tak do zdravotnictví dostalo navíc 4,2 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že by stát měl platbu za státního pojištěnce pravidelně valorizovat.

Němeček také chce, aby stát příští rok odkoupil část nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. U VZP by odkup měl dosáhnout 3,7 miliardy korun, u zaměstnaneckých pojišťoven pak celkem 1,8 miliardy.

Výraznější injekci pro zdravotnictví, kterým ročně protéká zhruba 230 miliard, hledali už Němečkovi předchůdci. Důvod? Velká část nemocnic má dluhy, faktury se ve zdravotnictví platí i s více než ročním zpožděním a výdaje ordinacím a nemocnicím v minulých letech výrazně zvedlo zvyšování DPH. Nejen, že šly sazby nahoru, ale zdravotnický materiál, léky či pomůcky přešly z nižší sazby do vyšší. Ta nyní činí 21 procent. Současná koalice se už zavázala, že bude hledat cestu, jak léky dostat do nižší, patnáctiprocentní sazby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video