Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Babiš proti stíhání podá stížnost. Policie se zajímá i o jeho rodinu

  • 882
Šéf ANO Andrej Babiš hodlá proti případnému trestnímu stíhání podat stížnost. Kvůli žádosti o jeho vydání, která ve čtvrtek dorazila do Sněmovny, napadá policii, že je zpolitizovaná a účelově ho kriminalizuje před volbami. Ta odmítá Babišovy spekulace komentovat. Podle Seznamu se vyšetřovatelé zajímají i o politikovy příbuzné, kteří v Čapím hnízdě figurovali.

Pokud poslanci předsedu ANO Babiše a jeho místopředsedu Faltýnka na zářijové schůzi k trestnímu stíhání vydají, budou se Babišovi právníci stíhání bránit. „Určitě na to podáme stížnost, protože já to považuji za skandální. Znovu opakuji, není důvod trestně stíhat mě, Jaroslava Faltýnka, ani nikoho jiného. Jde o jasné ovlivňování voleb,“ řekl v rozhovoru pro web Aktuálně.cz.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Podle něj je stíhání naplánované schválně před volby, označil jej také za „jednoznačně zpolitizovanou záležitost“. Osočil rovněž přímo vyšetřujícího policistu Pavla Nevtípila z pražské hospodářské kriminálky. Exministr tvrdí, že vyšetřovatel má zadání jej kriminalizovat. Důkaz však nemá.

„Velmi podezřelé je už to, že to vyšetřuje dva roky a obvinit mě chce dva měsíce před volbami,“ uvedl Babiš s tím, že dotace pro Čapí hnízdo byla kontrolována několikrát.

Policie se k útokům bývalého ministra financí vyjadřovat nechce. „Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy se v tuto chvíli nebude vyjadřovat k názorům a spekulacím, které se v souvislosti s žádostí o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání objevily a objevují v médiích a na sociálních sítích,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Andrea Zoulová.

Informování státního zástupce na poslední chvíli

Že se vyšetřování Čapího hnízda táhne, nedávno uznala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V prošetřování však její úřad pochybení neshledal a naopak poukázal na to, že řízení brzdí „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“ (více zde). Z jejích slov tak plyne, že za „načasování“ žádosti nemůže ani policie, ani zastupitelství.

Z aktuálního vyjádření státního zastupitelství ale také vyplývá, že policie se žalobci v přípravné fázi moc nespolupracovala. O podání žádosti o vydání špiček ANO se podle Hospodářských novin dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch dozvěděl až na poslední chvíli. „Byl jsem o tomto kroku pouze informován. Víc k tomu říkat nebudu,“ řekl HN Šaroch.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová na to reagovala prohlášením, podle kterého vyšetřovatel případu osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v kauze v pondělí 7. srpna. „Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání. Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá Poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním.“

Státní zástupce podle ní neměl k navrhovanému postupu žádné výhrady.

Podle mluvčí zastupitelství Štěpánky Zenklové státní zástupce nepovažuje ani pondělní schůzku za konzultaci, ale pouze za informativní setkání. „Vyšetřovatel seznámil státního zástupce s výsledky trestního řízení a důkazní situací a mimo jiné se záměrem poslat do Sněmovny žádost o vydání. Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady,“ popsala schůzku. „Ale policie tento procesní krok činí samostatně a souhlas státního zástupce nepotřebuje,“ dodala.

S odkazem na zdroje blízké vyšetřování kauzy Čapí hnízdo Hospodářské noviny napsaly, že ještě před měsícem důkazy „byly dost vlažné“.

Bude obviněných víc?

Z některých zdrojů prosakují informace, že policie se nezajímá pouze o Babiše a Faltýnka, ale i další lidi. Podle webu Neovlivní má policie políčeno i na náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, a o dva členy představenstva farmy Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.

„Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony.

Pokud Babiš s Faltýnkem uspějí ve volbách, o vydání se bude hlasovat znovu

Podle Seznamu se policie zabývá i rolí Babišovy rodiny v kauze. V době, kdy firma Farma Čapí hnízdo dotaci získala, ji přes anonymní akcie vlastnili Monika Babišová, její bratr Martin Herodes a Babišova dcera Adriana Bobeková. Server uvedl, že vyšetřovatelé si myslí, že všichni o možném dotačním podvodu věděli.

Redakce iDNES.cz se pokusila tvrzení o dalších podezřelých ověřit u dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze, avšak mluvčí Štěpánka Zenklová případ blíž komentovat nechtěla. „Nemůžeme předem oznamovat záměry vyšetřovatelů, prověřování nadále pokračuje a v případě těch dvou poslanců se čeká na vyjádření Sněmovny,“ řekla Zenklová. Uvedla ale, že obvinění v této kauze zatím nikomu sděleno nebylo.

Babiš či Agrofert farmu Čapí hnízdo vlastnili předtím, než získala dotaci. O tu však bylo zažádáno až poté, co byla farma přepsána na Babišovy příbuzné. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Andrej Babiš vysvětluje před poslanci, komu patří Čapí hnízdo (březen 2016):

23. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video