Jednotky Lidových mobilizačních sil (PMF) v Iráku. (12.6. 2017)

Jednotky Lidových mobilizačních sil (PMF) v Iráku. (12.6. 2017) | foto: Reuters

Vůdce IS přišel o svou skrýš v Iráku, šíitským milicím unikl v poušti

  • 126
Dva roky se Abú Bakr Bagdádí schovával s nejužším vedením Islámského státu v nenápadném městečku Baadž na severozápadě Iráku. Nyní jejich bašta padla. Šíitské milice likvidují v okolí stovky výbušnin a procházejí manuály teroristů. Bagdádí jim však uprchl k syrským hranicím.

Šíitské milice spolupracující s iráckou armádou oznámily dobytí města Baadž ležícího západně od Mosulu 4. června. Islamisté ze strategického uzlu blízko syrských hranic uprchli jen čtyři dny předtím, než jejich doposud bezpečný úkryt padl. Ve spěchu utekli do pouště směrem k Sýrii a s sebou si vzali jen to nejnutnější, popisuje reportér webu The Guardian.

Milice v budovách a na ulicích objevily pozůstatky připomínající éru, kdy teroristé z IS městu vládli. Uvnitř žluté brány z tepaného železa našly například sebevražednou vesta, v domech na zemi pohozené útočné pušky, podomácku vyrobené bomby i palivo.

V jedné z budov měli islamisté místnost připomínající kancelář. Nad gaučem s tygřím potiskem zde zůstala viset černá vlajka Islámského státu s oslími rohy a pod ní další dvě sebevražedné vesty. Stůl nechali pokrytý množstvím různých složek a dokumentů. Některé z nich obsahovaly i Bagdádího jméno. Na místě byly příručky, jak se správně oblékat, chovat nebo zacházet se sexuálními otrokyněmi.

Poslední zmíněný dokument se dostal do rukou novinářů už dříve. Podle agentury Reuters manuál v 15 příkazech definuje, jak se chovat k otrokyním zajatým v boji. Džihádistům například nakazoval, aby v případě, kdy zajmou matku s dcerou, si na sex vybrali jen jednu z nich.

Bagdádí ve svém improvizovaném administrativním centru nechal kromě podobných návodů vyrábět i falešné doklady. Shromažďoval zde účty a knihy chvalořečící mučednictví. Zároveň tu vedl kartotéku schraňující fotografie a osobní údaje nově rekrutovaných mužů i těch, kteří padli v boji.

Zatímco úředničině byla vyhrazena jedna polovina domu, v druhé vznikaly podomácku vyrobené bomby.

Irácko město Baadž nedaleko hranic se Sýrií

Irácko město Baadž nedaleko hranic se Sýrií

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Věděli jsme, že žije mezi námi“

Baadž, který býval bezpečným přístavem Islámského státu, je nyní symbolem jeho úpadku. Šíitské milice obsadily v posledních dnech všechny obce mezi městem a syrskými hranicemi. Z vesnic vyhnali obyvatele a postupně v nich staví své základny.

Irácký Messi, ze kterého vyrostl mozek džihádu

Profil Abú Bakra Bagdídího

Zoufalí vesničané zaplnili okolní pláně. Z obsazovaných obcí prchali v autech, pěšky i na kombajnech. „Šíité nám řekli, že je příliš nebezpečné zůstat. Řekli, že jsou všude bomby a všichni musí odejít,“ řekl jeden z mužů, který se na chvíli zastavil, aby se večer po skončení půstu v rámci ramadánu napil.

Lidé proti příkazu milicionářů neprotestovali. Tři roky žili pod nadvládou Islámského státu, který řídil jejich životy. Ženy, které byly po celou dobu nucené chodit zahalené v černých abájách, se tak ještě na cestě převlékaly. V oblacích prachu zářilo jejich oblečení všemi barvami.

Obyvatelé Baadže věděli, že žijí v sousedství velitele Islámského státu. Naučili se však neptat se na příliš zvídavé otázky. „Bylo příliš nebezpečné ho hledat nebo jen nadhodit toto téma,“ svěřil se obchodník Sobhe Mohammed. „Měl okolo deseti bezpečných domů. To jsme věděli, ale nikdo nebyl tak odvážný, aby se ptal kde,“ dodal jeden jeho soused.

Postupná kapitulace islamistů

Tajné služby, které se snažily Bagdádího vystopovat, si jsou jisté, že většinu posledních dvou let strávil právě v Baadži. Naposledy tam podle nich byl minimálně ještě letos v březnu. Kurdské jednotky na severu země jsou si zase jisté, že se Bagdádí v Baadži zotavil z téměř smrtelných zranění po náletu v únoru 2015.

Lidové mobilizační síly (PMF), pod které šíitské milice spadají, uvedly, že Bagdádí uprchl do Sýrie minulý týden. Velitel útoku Abú Mahdi al-Muhandis řekl, že milicionáři velitele IS pronásledovali a čelili pěti nebo šesti sebevražedným útočníkům, které na ně islamisté poslali.

Irácká armáda odrazila poblíž Mosulu útok IS

Kapitulace IS v Baadži znamená ztrátu další velké části jeho vlivu na severu Iráku. Vládní vojska mají pod kontrolou už většinu druhého největšího iráckého města Mosulu, který zůstal poslední významnou baštou IS v zemi (více zde).

Úplné dobytí Mosulu by bylo pro radikály z Islámského státu, který podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území, těžkou ranou. V roce 2014 přitom měli pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

Stovky nastražených výbušnin

„Podívejte se, jak rychle odtud utekli,“ řekl záchranář al-Chafaf, který do Baadže přijel hned po odchodu islamistů. Radikálové však za sebou nechali nastražené pasti a improvizované nálože.

„Už jsme zneškodnili osm bomb,“ řekl jeden z lékařů a ukazoval přitom na vyřazenou výbušninu na židli. Novináře poté vzal do místnosti zničené výbuchem. „Vešel sem pes a odpálil nálož,“ vysvětlil lékař.

01.června 2017 v 16:47, příspěvek archivován: 13.června 2017 v 15:59

#Iraq MAP UPDATE: the situation in Iraq as of 01/06/2017, bigger at https://t.co/2nk3j38rTH #ISF #IS #PMU #Peshmerga #Mosul https://t.co/qFHcn2WY5r

Nastražené bomby, které mají zpomalit pronásledovatele, jsou problémem ve všech oblastech, jež IS opustil. V sousední Sýrii situace přiměla místní, aby založili vlastní odminovávací jednotky (psali jsme zde).

V Baadži je situace obzvlášť kritická. Město je nyní nejvíce zaminovanou částí Iráku. „ Jen v posledních několika dnech jsme jich zneškodnili více než 900. Mnohem víc je jich na cestách a silnicích,“ řekl velitel pyrotechnického týmu Abu Šams.

Důležité zprávy do messengeru

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video