Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci se bojí zahlcení azylovými případy, mluví o zvláštních tribunálech

  17:00aktualizováno  17:00
V Česku přibývá azylových řízení, a to i přes to, že migrační vlna od roku 2015 slábne. Krajské soudy jich loni řešily 793, v předchozím roce to přitom bylo 586 a v roce 2014 jen 452. Soudy se bojí, že budou zahlcené a někteří soudci začínají mluvit o speciálních azylových tribunálech. Informuje o tom deník MF DNES.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Loni v Česku žádalo o azyl 1 525 cizinců. Nejčastěji šlo o Ukrajince, Syřany, Kubánce a Vietnamce. Azyl získalo 71 lidí. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíc žádostmi.

Krajské soudy varují, že už nyní je situace napjatá, a pokud bude případů i nadále přibývat, bude to obrovský problém. „Tato agenda krajské soudy značně zatěžuje, neboť soud musí o žalobě rozhodnout do sedmi dnů, a to i když je třeba nařídit jednání,“ řekla MF DNES pověřená místopředsedkyně Krajského soudu v Praze Ivana Švehlová.

V praxi by to znamenalo, že soudy by více lidí uvolnily na azylovou agendu a rozhodování o ostatních věcech by se protahovalo. Podle představitelů krajských soudů by řešením mohl být samostatný tribunál.

Ne všichni jsou však příznivci takového řešení. Naprosto ho odmítá šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Specializaci lze podle něj zajistit i ve stávajících podmínkách. Místopředseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec označil takové řešení za nesystémové.

Jasné ani není, kdo by měl vznik takového tribunálu iniciovat. Ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že otázce se má věnovat ministerstvo vnitra, to však soudí, že by impuls měl vzejít z ministerstva spravedlnosti.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz