Až na dno sil kvůli prázdninám

  12:24aktualizováno  12:24
V atraktivním prostředí slovenské elitní armádní jednotky speciálního určení v Žilině po celý týden soupeřili středoškoláci ze sedmi zemí v unikátní soutěži o NATO - Aliante 2005. Během dobrodružného klání museli studenti sáhnout až na dno svých fyzických sil.
Česká armáda

Česká armáda | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

FOTOGRAFIE

"Pro mě, jako i pro ostatní dívky, je soutěž velmi tvrdá. Byly chvíle, kdy jsem byla se silami opravdu na dně," říká Kristina Maslauskaite z Litvy.

Celý týden s dalšími osmdesáti studenty ze sedmi evropských zemí - České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska - bojovala ve smíšených čtyřčlenných týmech ve finále unikátní soutěže Aliante 2005. - více zde

Ta je určena pro všechny středoškoláky, kteří mají nejprve ve dvou vědomostních kolech kuráž prověřit své znalosti o NATO a bezpečnostní problematice a ve finálovém kole zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost si pak vybojovat účast na atraktivní cestě po Evropě.

Letošní finále proběhlo u 5. pluku speciálního určení ze slovenské Žiliny. Studenti během několika dní museli absolvovat náročné mnohakilometrové přesuny v horském prostředí Malé Fatry, noční orientační závody, střelby, řadu lezeckých a adrenalinových disciplín, přenocovat v přírodě nebo řešit zátěžové testy a logické úlohy.

"Do soutěže jsme zakomponovali prvky, které jsou součástí našeho běžného výcviku. Pochopitelně jsme nemohli tvrdost závodu hnát do extrémů, na které jsme zvyklí," konstatoval kapitán Anton Školnikovič, velitel jednoho z oddílu elitního 5. pluku speciálního určení ze Žiliny.

"Fyzicky jsme soutěž zvládali, ale i tak to bylo náročné," konstatují svorně Michal Wojnar a Luděk Moravec z Mladé Boleslavi, kteří spolu se dvěma litevskými studentkami ve finále zvítězili. Do soutěže se hlásí prakticky každý rok. "Dostanete se k elitním jednotkám a na místa, kam normálně nemůžete," vypočítává Wojnar.

Sedmnáctiletý Tomáš Štastný z Popradu se do soutěže přihlásil kvůli svému zájmu o mezinárodní vztahy, politiku a diplomacii. Na vlastní kůži si zkusil roli vojáků speciálních sil. "Nejdůležitější bylo se nepoddávat stresu, únavě a vydržet," říká.

Jeho týmový kolega Lucián Török přiznává, že byl náročností soutěže nejprve zaskočen. "Myslel jsem, že budeme soutěžit ve vědomostech. Spletl jsem se, když jsme museli na čas urazit desítky kilometrů horským terénem," popisuje své bezprostřední dojmy.

Během jedené z disciplín si poranil nohu, v soutěži přesto pokračoval. "Nechtěl jsem ostatní z týmu zklamat," přiznává, že během některých adrenalinových disciplín, jako například sjezdu po šikmém laně z několikametrové výšky, musel překonávat strach.

V soutěži nakonec skončil jeho tým druhý. Odměnou za týden útrap ho v červenci čeká atraktivní cesta do Velké Británie. Šest nejlepších týmů totiž bude moci navštívit například základny britských vzdušných sil Weddington a Brize Norton, americkou leteckou základnu Lakenheath či přístav britského královského námořnictva v Portsmouth.

Prestižní středoškolská soutěž Aliante vznikla v České republice před několika lety. Během doby se rozrostla do mezinárodních rozměrů. Podle hlavního organizátora Zbyňka Pavlačíka ze sdružení Jagello 200 je smyslem soutěže vzbudit u studentů zájem o Severoatlantickou alianci, bezpečnostní problematiku a mezinárodní vztahy.

"Pro mě byla soutěž vždy něčím úžasným. Toužil jsme se alespoň podívat k elitním jednotkám," říká několikanásobný vítěz Aliante Peter Pindjak. Soutěž ho nakonec inspirovala k tomu, aby odešel studovat do Spojených států.

Na Severozápadní státní univerzitě v Lousianě je prvním rokem a kromě studií se zapojil do tamějšího důstojnického programu americké armády. Nyní po roce v USA je teprve kadetem, ale za čtyři roky z něj možná bude poručík americké armády.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

NATO s Ruskem řešilo střely středního doletu. Osud smlouvy je nejistý

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Osud rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, kterou chtějí Spojené státy vypovědět, je...

Rusko znovu varovalo, že u Norska otestuje na moři své střely

Ruský raketový křižník Petr Veliký v Barentsově moři zachytil norský hlídkový...

Rusko znovu vydalo varování pro leteckou dopravu, že v blízkosti vrcholícího cvičení NATO u pobřeží Norska otestuje na...

Vojáky z Afghánistánu nestáhneme, spojence nezradíme, řekl premiér

Premiér Andrej Babiš na konferenci o národní bezpečnosti.

Česko bude pokračovat v boji proti terorismu a své vojáky z Afghánistánu i přes tragické ztráty nestáhne. Na národní...

Najdete na iDNES.cz