Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Až na dno sil kvůli prázdninám

  12:24aktualizováno  12:24
V atraktivním prostředí slovenské elitní armádní jednotky speciálního určení v Žilině po celý týden soupeřili středoškoláci ze sedmi zemí v unikátní soutěži o NATO - Aliante 2005. Během dobrodružného klání museli studenti sáhnout až na dno svých fyzických sil.
Česká armáda

Česká armáda | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

FOTOGRAFIE

"Pro mě, jako i pro ostatní dívky, je soutěž velmi tvrdá. Byly chvíle, kdy jsem byla se silami opravdu na dně," říká Kristina Maslauskaite z Litvy.

Celý týden s dalšími osmdesáti studenty ze sedmi evropských zemí - České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska - bojovala ve smíšených čtyřčlenných týmech ve finále unikátní soutěže Aliante 2005. - více zde

Ta je určena pro všechny středoškoláky, kteří mají nejprve ve dvou vědomostních kolech kuráž prověřit své znalosti o NATO a bezpečnostní problematice a ve finálovém kole zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost si pak vybojovat účast na atraktivní cestě po Evropě.

Letošní finále proběhlo u 5. pluku speciálního určení ze slovenské Žiliny. Studenti během několika dní museli absolvovat náročné mnohakilometrové přesuny v horském prostředí Malé Fatry, noční orientační závody, střelby, řadu lezeckých a adrenalinových disciplín, přenocovat v přírodě nebo řešit zátěžové testy a logické úlohy.

"Do soutěže jsme zakomponovali prvky, které jsou součástí našeho běžného výcviku. Pochopitelně jsme nemohli tvrdost závodu hnát do extrémů, na které jsme zvyklí," konstatoval kapitán Anton Školnikovič, velitel jednoho z oddílu elitního 5. pluku speciálního určení ze Žiliny.

"Fyzicky jsme soutěž zvládali, ale i tak to bylo náročné," konstatují svorně Michal Wojnar a Luděk Moravec z Mladé Boleslavi, kteří spolu se dvěma litevskými studentkami ve finále zvítězili. Do soutěže se hlásí prakticky každý rok. "Dostanete se k elitním jednotkám a na místa, kam normálně nemůžete," vypočítává Wojnar.

Sedmnáctiletý Tomáš Štastný z Popradu se do soutěže přihlásil kvůli svému zájmu o mezinárodní vztahy, politiku a diplomacii. Na vlastní kůži si zkusil roli vojáků speciálních sil. "Nejdůležitější bylo se nepoddávat stresu, únavě a vydržet," říká.

Jeho týmový kolega Lucián Török přiznává, že byl náročností soutěže nejprve zaskočen. "Myslel jsem, že budeme soutěžit ve vědomostech. Spletl jsem se, když jsme museli na čas urazit desítky kilometrů horským terénem," popisuje své bezprostřední dojmy.

Během jedené z disciplín si poranil nohu, v soutěži přesto pokračoval. "Nechtěl jsem ostatní z týmu zklamat," přiznává, že během některých adrenalinových disciplín, jako například sjezdu po šikmém laně z několikametrové výšky, musel překonávat strach.

V soutěži nakonec skončil jeho tým druhý. Odměnou za týden útrap ho v červenci čeká atraktivní cesta do Velké Británie. Šest nejlepších týmů totiž bude moci navštívit například základny britských vzdušných sil Weddington a Brize Norton, americkou leteckou základnu Lakenheath či přístav britského královského námořnictva v Portsmouth.

Prestižní středoškolská soutěž Aliante vznikla v České republice před několika lety. Během doby se rozrostla do mezinárodních rozměrů. Podle hlavního organizátora Zbyňka Pavlačíka ze sdružení Jagello 200 je smyslem soutěže vzbudit u studentů zájem o Severoatlantickou alianci, bezpečnostní problematiku a mezinárodní vztahy.

"Pro mě byla soutěž vždy něčím úžasným. Toužil jsme se alespoň podívat k elitním jednotkám," říká několikanásobný vítěz Aliante Peter Pindjak. Soutěž ho nakonec inspirovala k tomu, aby odešel studovat do Spojených států.

Na Severozápadní státní univerzitě v Lousianě je prvním rokem a kromě studií se zapojil do tamějšího důstojnického programu americké armády. Nyní po roce v USA je teprve kadetem, ale za čtyři roky z něj možná bude poručík americké armády.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...Další z rubriky

Evropa zvyšuje výdaje na obranu, Česko je v nich šesté od konce

Růst výdajů evropský členů Aliance a Kanady

Evropští spojenci v NATO pokračují ve zvyšování výdajů na obranu. Čtvrtý rok po sobě od ruské anexe Krymu. Dohodnutá 2...

VIDEO: České vrtulníky zahajovaly summit NATO. Prestižní věc, zní z armády

Vrtulník Mi-17 českých vzdušných sil při průletu nad bruselskou centrálou NATO...

Zatímco loni během slavnostního ceremoniálu k otevření nového sídla NATO nad Bruselem přelétly ve formaci české...

Trump zdvojnásobil požadavky na výdaje, NATO ho přesvědčuje o jednotě

Summit NATO v Bruselu. Americký prezident Trump v obležení fotografů

V Bruselu začal dvoudenní summit NATO. Spojenci odsouhlasili celou řadu opatření k posílení obrany, odstrašení Ruska a...Najdete na iDNES.cz