Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

AVX má opět problémy, propustí další lidi

  11:37aktualizováno  11:37
Uherské Hradiště - Problémy zmítají nadnárodní společností AVX, která vyrábí tantalové a keramické kondenzátory a svoji pobočku má také v Uherském Hradišti.
Patnáct set zaměstnanců závodu zpočátku zákulisním zprávám o chystaném propouštění nevěnovalo velkou pozornost. Pak ale vedení firmy propustilo třiašedesát lidí a dalším patnácti stovkám stroze oznámilo: Od 15. března vás čeká týden nucené dovolené.

"Co bude dál, to zatím nikdo neví. V lepším případě se to dozvíme po návratu z dovolené. Máme ale velký strach o místo. Mluví se o tom, že bude muset odejít tři sta lidí," řekl včera u bran podniku třiapadesátiletý dělník z Bílovic, který kvůli obavám o ztrátu zaměstnání nechtěl uvést své jméno.

Lidé neví jak dlouho budou bez práce
Lidé ve fabrice už vědí, že firma uherskohradišťskému úřadu práce znovu ohlásila svůj záměr propouštět.

Počet lidí, kteří zůstanou bez práce, a termín, kdy se tak stane, ale lidem nesdělila. Zdroj z lanškrounského vedení firmy už dříve uvedl, že fakta zatím zaměstnancům tají úmyslně. "Bráníme se tím klasickému modelu krizových chvil, kdy stovky lidí v takovém případě rychle onemocní. My jim pak musíme dlouho platit nemocenskou a nemůžeme je ani propustit."

Firma nechce nic říkat
Vedoucí uherskohradišťského personálního oddělení Petra Kedroňová odmítá datum propouštění i počet propuštěných sdělit. Na otázky novinářů neodpovídá, není kompetentní. Mlčí i personální ředitelka Květa Kučerová z lanškrounského sídla firmy.

Sdílnější není ani ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček. "Jsme vázáni mlčenlivostí, jedná se o interní data společnosti," vysvětlil. Firma podle něj splnila svoji povinnost a informovala o propouštění také odboráře.

Irena Bartoňová z lanškrounské odborové organizace nebyla včera k zastižení. Už dříve ale připustila, že v květnu má z firmy odejít víc zaměstnanců než při posledním propouštění.

Propady firmy jsou časté
Společnost AVX se podle ní s podobným propadem odbytu potýkala již několikrát. Zaměstnance nechala doma na šedesáti procentech mzdy, a když pominula celosvětová recese, brala je zpět.

Pracovníci se základním vzděláním, kteří mají podle zdroje z vedení firmy mezi propuštěnými převažovat, ale podobnému scénáři neuvěřili. Raději využili momentální výhodnou nabídku dvou podniků v okrese, které rozšiřují počty zaměstnanců.

AVX pomýšlí na další rozvoj
Problémy společnosti, která jen ve svém lanškrounském sídle příští měsíc propustí víc než tisíc lidí, zatím neznepokojují radnici ve Starém Městě. Ta právě kvůli firmě AVX vybudovala na periferii města průmyslovou zónu. Přibližně jedenáct hektarů připravených pozemků pak společnost AVX koncem loňského roku vykoupila od radnice i od soukromníků, aby tady mohla postavit svoji novou tovární halu.

"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by společnost AVX od svého záměru upustila," tvrdí starosta Starého Města Miroslav Schönbaum.

"Výstavba haly souvisí s dlouhodobou perspektivou," říká zdroj z vedení firmy.

O dění na východní Moravě můžete diskutovat ZDE.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Kvůli spolužákům se chtěl Štěpán zabít. Teď chce pomáhat šikanovaným

Štěpán Uhlík

Štěpán Uhlík musel na konci osmé třídy změnit základní školu, protože se jeho rodina přestěhovala do jiné obce. Tím...

Ať se děti v Česku učí, co chtějí. Volnomyšlenkáři otevřeli novou základnu

Základna sebeřízeného vzdělávání v Jindřichovicích pod Smrkem, která vychází ze...

Iniciativa Svoboda učení, která hlásá rovnocennost mezi dětmi a dospělými i absolutní dobrovolnost ve vzdělávání,...

O křeslo v Senátu se uchází 236 kandidátů, největší konkurence je v Praze 8

Ilustrační snímek

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 kandidátů, kteří byli v pátek zaregistrováni k volbám do horní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz