Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES: Autoškoly začnou povinně učit také řízení v noci

  1:59aktualizováno  1:59
Ministerstvo dopravy plánuje nařídit povinné noční jízdy v autoškolách. Během výuky by musely s žáky odjezdit několik hodin za tmy. Za ztížených světelných podmínek totiž mladým řidičům chybějí jakékoliv zkušenosti.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Kvalitní výchova žáků autoškol musí zahrnovat standardní podmínky, ve kterých se budoucí řidiči ocitnou. Proto věcný záměr nového zákona o autoškolách zahrnuje novou povinnost odjezdit několik hodin za tmy," řekl MF DNES ministr dopravy Antonín Prachař. Záměr chce vládě předložit do konce srpna.

Doporučení odborníků zní minimálně dvě hodiny jízdy v noci. "Budeme navrhovat, aby se jízda za tmy učila alespoň dvě hodiny," potvrdil mluvčí ministerstva Martin Novák. Toto nařízení by mělo být součástí nového zákona o autoškolách, který počítá i s kontrolou. kdy pomocí navigace GPS bude zaznamenáno, že si žák skutečně jízdu ve tmě vyzkoušel.

Nyní je praxe jiná: jízda v noci se ve většině autoškol neučí. Některé to nabízejí, záleží však na zájmu studenta. Mladí šoféři jsou přitom při jízdě za tmy poměrně bezradní. Tři čtvrtiny čerstvých absolventů autoškol totiž nikdy v noci nejely. Ukázal to nedávný průzkum společnosti GoodYear mezi více než šesti tisíci mladými řidiči z patnácti evropských zemí. Češi společně s Rusy dopadli nejhůře.

Nedostatečnou přípravou nových řidičů se zabývají i vědci z brněnského Ústavu soudního inženýrství. Odborníci uvádějí, že mladí řidiči bourají při nočních jízdách častěji než ve dne. "Pracujeme na nové metodice pro autoškoly. Je potřeba zvýšit informovanost začínajících řidičů o tom, jaké má člověk schopnosti reálně zpozorovat chodce za tmy. Tomu je nutné přizpůsobit jízdu. V současnosti se to v podstatě neučí," říká šéf ústavu Aleš Vémola.

Řízení ve tmě je zcela odlišné od cestování za bílého dne. Řidič hůře odhaduje vzdálenosti, leckdy má potíže udržet automobil na silnici.

"Ideální by bylo, aby v autoškolách museli studenti jezdit minimálně dvě hodiny v noci, a to jak ve městě, tak i někde, kde chybí nebo je nedostatečné osvětlení. Obáváme se, že čerstvý absolvent neví, co ho čeká, když pojede v noci mimo město. Například že nemůže jet s potkávacími světly devadesát kilometrů v hodině. V té autoškole si to nevyzkouší," říká Vémola.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz