Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Autoři strategie pro boj s chřipkou dříve pracovali pro farmaceutické firmy

  • 43
Vědci, kteří v roce 2004 připravovali směrnice Světové zdravotnické organizace (WHO) pro případ chřipkové epidemie, byli dříve placeni farmaceutickými společnostmi. Stejné firmy později vydělaly miliardy dolarů na prodeji vakcín proti prasečí chřipce státům, které se směrnicí WHO řídily.

Zjištění lékařského časopisu British Medical Journal a Organizace investigativních žurnalistů zveřejnil britský list The Guardian.

Po propuknutí paniky kolem prasečí chřipky na jaře 2009 se řada států řídila směrnicí WHO z roku 2004, ve které se doporučuje státům v případě nebezpečí chřipkové epidemie předzásobit se očkovací látkou.

Doporučení WHO

"Pokud státy v rámci boje proti pandemii zvažují nasazení antivirotik, musí se jimi zásobit předem"

Na studii WHO se podíleli i tři vědci, kteří byli dříve na výplatní pásce farmaceutické společností Roche a GlaxoSmithKline, výrobců antivirotika Tamiflu, respektive Relenza. Farmaceutické společnosti na prodeji vakcín a antivirotik vydělaly celkem 7 miliard dolarů (asi 140 miliard korun).

Přestože se všichni tři vědci se svými kontakty na farmaceutické firmy ve svých životopisech netají, studie WHO neobsahuje jejich prohlášení o střetu zájmů. Prohlášení přitom musí vyplnit každý, kdo pro WHO připravuje nějakou studii.

Vlády se nyní vakcín zbavují

WHO kvůli rychlému šíření viru A(H1N1) vyhlásila mezi státy a kontinenty pandemii a doporučila výrobu vakcíny proti prasečí chřipce. Společnosti Roche a GlaxoSmithKline své vakcíny a antivirotika rychle připravily. Po opadnutí paniky z prasečí chřipky čelí WHO ostré kritice. Chorobu prý přecenila a byla pod vlivem farmaceutických firem.

Česká republika měla původně nakoupit až 20 milionů vakcín za 5 miliard korun. Nakonec jich nakoupila jen milion. O očkování není velký zájem a vlády se vakcín zbavují. WHO v únoru doporučila, aby se vakcína proti prasečí chřipce stala pro příští podzim a zimu součástí očkovací látky proti sezonní chřipce. Na nákupy vakcín si možná posvítí speciální vyšetřovací komise EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue