Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autodopravci vybojovali dohodu

  16:20aktualizováno  16:20
Hevlín - Ministerstvo přitlačené ke zdi přistoupilo na argumenty autodopravců a upravilo alespoň částečně podle jejich přání svou vyhlášku. Ta původně omezila provoz nákladních aut přes hraniční přechod Hevlín. Autodopravci, kteří déle než týden hrozili blokádami a dvakrát se k ní také uchýlili, jsou s výsledkem spokojeni, další blokády odvolali.

Autodopravci tak podle nové vyhlášky budou moci jet přes Hevlín z Rakouska kdykoliv, ale pouze s prázdným vozem. Ve srovnání se současným zněním vyhlášky se rozšířila doba, po kterou se budou moci naložená nákladní auta odbavovat. Celnice bude pracovat i v sobotu od 4 do 22 hodin.

To je výsledek dnešního jednání zástupců ministerstva vnitra a autodopravců v Hevlíně. Proti vyhlášce, která platí od 1. července, autodopravci na hranicích už dvakrát protestovali a hrozili rozšířením protestů a blokád i na jiné přechody.

Podle účastníků dnešního jednání byla dohoda jednoduchá a příčinou jedné blokády a jedné demonstrace na hevlínském přechodu byla v podstatě jen komunikační chyba. Autodopravci totiž podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana, který byl jednáním s dopravci pověřen, neměli ta správná telefonní čísla.

"Nemyslím si, že blokády byly tím správným řešením, jak na problém upozornit," poznamenal Haišman.

"Pokud bychom hraniční přechod neblokovali, jednání by tak rychlá rozhodně nebyla," domnívá se ovšem organizátor protestů Štefan Spišiak.

Původně Hevlín odbavoval nákladní auta do šesti tun neomezeně. To se změnilo 1. července, kdy vyhláška odbavování omezila tak, že celnice fungovala ve všední dny od 4 do 22 hodin, v neděli a ve svátek od 14 hodin do 22 hodin. Autodopravci však podle Spišiaka využívají k cestám především noční hodiny.  Tvrdili proto, že tato změna ohrožuje jejich podnikatelské aktivity v příhraničních oblastech Rakouska.

"Zhruba pětadevadesát procent firem v pohraničí žije z rakouských zákazníků a tímto opatřením nám v podstatě znemožnili obchod se zahraničím," řekl na vysvětlenou Spišiak.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz