Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autobusy v Litvínově zavřely dveře černým pasažérům, ti šli raději pěšky

  13:25aktualizováno  13:25
V ulicích Litvínova je od včerejška těsněji. Právě takový závěr lze s trochou nadsázky vyvodit z prvního dne, kdy se kvůli obrovskému množství černých pasažérů (hlavně v problematické čtvrti Janov) začalo do tamních městských autobusů nastupovat jen předními dveřmi.

Strážníci hlídají, zda cestující dodržují nové pravidlo, podle kterého mohou nastupovat do autobusu jen předními dveřmi. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Některé spoje navíc doprovázejí hlídky strážníků. Ti si všimli, že z Janova do Litvínova včera chodilo mnohem víc lidí pěšky než dřív.

"Vypadá to, že se někteří trochu zalekli. Viděli jsme pár známých tváří, které už několikrát nachytali, jak jedou načerno, jít z Janova pěkně po svých," prozradil jeden ze strážníků, kteří postávali na zastávkách po městě a byli připraveni kdykoliv pomoci řidičům.

Přestože cestující nastupovali předními dveřmi a kupovali si jízdenku přímo u řidiče, revizoři dopadli devět černých pasažérů, kteří se i tak na palubu autobusů dostali. Kontrolovali celkem 840 lidí.

"Je to rapidní pokles. Dřív bylo černých pasažérů i víc než deset procent ze všech kontrolovaných. Teď je to kolem jednoho procenta," uvedla Eva Maříková, mluvčí litvínovské radnice.

Nástup pouze předními dveřmi, tak zní nápis na jednom z litvínovských autobusů. (15. 9. 2009)

Na jízdu bez placení byla zvyklá

Největší nápor cestujících byl v autobusech před začátkem ranních směn a pak před školním zvoněním na první pondělní hodinu. Některé spoje měly menší zpoždění.

"Slyšel jsem, jak řidič někam volá, že má sedm a půl minuty skluz. Do školy jsem ale přijel včas," řekl MF DNES jedenáctiletý Michael, který bydlí v sídlišti Janov. Nastupování vepředu mu prý nevadí a po ránu to bylo téma na vyprávění se spolužáky.

"Máme ve třídě holku, která je zvyklá jezdit načerno. Byla dost vyklepaná. Všimnul jsem si, jak se někteří kluci, co znám od vidění, snaží prodrat mezi lidmi, co vystupovali ven, do autobusu. Revizoři je ale vyhodili," naznačil jeden z triků, které se nyní snaží neplatiči jízdného při přepravě použít.

Řidiči si občas museli vyslechnout hartusení pospíchajících, jimž se cesta MHD kvůli nástupu předními dveřmi o pár minut prodloužila, ale i těch, kteří se pokoušeli dostat do vozů bez jízdenky. Do uzávěrky tohoto vydání ale nikdo z nich nemusel použít speciální linku na operační středisko strážníků a ti zas při své službě na zastávkách i v autobusech nemuseli vyjma běžné spolupráce s revizory nijak zasahovat.

"Zatím je celkem klid. Myslím, že si lidé brzy zvyknou. Zatím si jeden řidič stěžoval na slovní agresi cestujících, ale vyřešil si to sám," líčil jeden ze strážníků.

Cestujícím se nový systém zamlouvá

"Reakce lidí jsou překvapivě spíš pozitivní. Černí pasažéři jim vadí, a tak nový systém kvitují," konstatovala mluvčí radnice Maříková.

"Jen tak dál, proč bych já měla platit a oni ne. Tak ať je do autobusů nepouští. Jen by ten nástup předem mohl být třeba až od sedmi, když jedu ráno před šestou na směnu, oni ještě stejně všichni spí," komentovala černé pasažéry v Litvínově asi padesátiletá žena ze sídliště Janov.

"Když na sebe autobusy a tramvaje počkají i se zpožděním, které takhle naberou, tak mi to vůbec nevadí," přidala se její kolegyně.

Dopravní podnik právě situaci se zpožděními včera v Litvínově podrobně mapoval. "Sledujeme návaznosti spojů. Zřejmě se prodlouží doba, po kterou na sebe budou čekat," vysvětlila jedna z dispečerek.

Už se ale objevili i první kritici. Několik Romů ze sídliště Janov si stěžovalo, že na jízdné pro děti prý nemají, a proto občas jely načerno.

"Stojí to 16 korun, to je hodně. Nevím, jak to budu řešit," rozčilovala se žena, kterou doprovázel asi osmiletý školák.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz