Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autobusy ekonaftu mít asi nebudou

  17:53aktualizováno  17:53
Praha - Pražský magistrát pozastavil projekt zkoušek šetrnější nafty v některých autobusech hromadné dopravy. Podmínkou totiž bylo, aby 20 milióny korun přispěl Státní fond životního prostředí. Ten však o jejich případném uvolnění bude rozhodovat zhruba za tři týdny. Magistrát má na tyto účely připraveny další čtyři milióny korun, řekl náměstek primátora Petr Švec. Se záměrem zkoušení zvláštní nafty přišlo město začátkem letošního roku. Nafta je smíchána se směsí, která snižuje obsah škodlivin ve výfukových plynech.

Aby mohla být používána, musí získat v testech potřebná osvědčení. Švec poznamenal, že je to pro něj nepochopitelné: Stejnou směs už totiž používají dopravní podniky v některých městech Evropské unie. Náměstek uvedl, že stále platí, že by se nová nafta mohla testovat od léta.

Také se podle něj pohnula jednání o tom, aby u běžné nafty použité k výrobě tohoto paliva byla snížena spotřební daň. Zvláštní nafta je totiž dražší.

Ze zkoušek londýnského dopravního podniku vyplynulo, že díky této naftě klesly emise sazí o téměř 60 procent, oxidu uhelnatého o 40 procent a oxidů dusíku téměř o pětinu. O téměř deset procent se snížily emise uhlovodíků a o dvě procenta oxidu uhličitého.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz