Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autobus s dětmi boural kvůli závadě, hájí se řidič. Pil prý až po nehodě

  12:47aktualizováno  12:47
Je to hodný a slušný kluk, říkají o něm jeho kolegové. Ve čtvrtek kolem půl třetí odpoledne ale řídil autobus plný dětí, které se vracely z výletu, a když ho "zastavil" na Pražském okruhu o stěnu tunelu, byl hodně opilý. Nadýchal tři promile. Teď se obhajuje tím, že za nehodu může závada.

Autobus havaroval v tunelu na Pražském okruhu | foto: Magistrát hl.m. Prahy

"Praskl mu kardanový hřídel. Autobus byl neovladatelný. Zachránil situaci tak, že se opřel o zeď. Zareagoval správně, zachránil jim tím život," říká Zdeněk Balcar, který je majitelem autobusové firmy z Kladenska a zároveň otcem mladého řidiče, kterému teď hrozí obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky, za což může jít až na tři roky do vězení.

Vše by bylo v pořádku, kdyby nenadýchal alkohol. "To si neumím vysvětlit, všichni jsme z toho zděšení. Byl v šoku, zřejmě měl alkohol s sebou a napil se," říká Balcar.

Ještě s ním o tom nemluvil. "Učitelky mi ale říkaly, že když nasedaly do autobusu, opilosti si nevšimly. Jedna z nich s ním mluvila. Kdyby měl alkohol, poznala by to," poznamenal Balcar.

Psychiatrička: Profesionál si dal po nehodě panáka? Zvláštní

Učitelky Základní školy v Buštěhradu ani ředitelka Věra Sklenářová se nechtějí vyjadřovat k tomu, co se stalo. A mlčí i policie. Potvrdili pouze to, že případ dál vyšetřují pražští dopravní policisté a mimo jiné prověřují, jestli na autobusu došlo k technické závadě, kterou se řidič hájí.

Podle psychiatričky Evy Mráčkové z léčebny v Praze Bohnicích jsou někteří lidé schopni i s vysokou hladinou alkoholu řídit. Je pro ni zvláštním chováním to, že by si profesionální řidič autobusu po nehodě dal panáka.

"Je to zarážející a je otázkou, zda to není zastírací manévr. To ale zjistí až policejní vyšetřování," řekla Mráčková.

Policisté mu na místě naměřili téměř tři promile alkoholu v dechu. Řidič se pak podrobil vyšetření krve, výsledky ale policisté prozradit nechtějí. Pokud by měl méně alkoholu, teoreticky by to znamenalo, že pil už před jízdou. "Záleží na hmotnosti člověka a na schopnosti těla odbourávat alkohol," dodala Mráčková.

Řidič o práci nepřijde, není totiž zaměstnancem firmy

O práci se řidič bát nemusí, protože není zaměstnancem ve firmě svého otce. Ten si ho vzal ve čtvrtek na výpomoc, jak to občas dělá. "Podniká, opravuje auta i autobusy. Má řidičák na autobus, a tak mi někdy pomáhá. S autobusem jezdí jedenáct let a nic se nestalo," uvedl Zdeněk Balcar.

"Bohužel udělal chybu, ale určitě ho nebudu zavrhovat. Budu mu věřit dál. Kdybychom lidi ihned odepsali, když klopýtnou, kde bychom byli," dodal.

Například Miloslav Pohl, který také občas u Balcara jezdí, se podivuje tomu, že by jeho kolega vyrazil se třemi promile. "Je to bezvadný parťák, žádný frajer. Jsem překvapený, že by měl alkohol. Je vyloučené si dát byť jen pivo k obědu, když někde čekáme. Neznám žádného šoféra z okolí, který by to udělal. Navíc lidi jsou všímaví," řekl.

Že praskne hřídel, se podle něj na karosách občas stává. "Je to hrozná rána, vše se pod vozem rozbije a rozlije se nafta i voda," nastínil.

Havarovaný autobus je starý, měl ale technickou kontrolu podle majitele v pořádku. "Jako dopravci jsme utlačovaní mýtným a poplatky. Na autobus nám už nezůstane. Udržujeme je ale v dobrém technickém stavu," podotkl Balcar.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Najdete na iDNES.cz