Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo, kde pod koly zemřeli malí bratři, připomíná plyšový medvěd

  20:06aktualizováno  20:06
Tragédie, při které auto smetlo dva malé chlapce, hluboce otřásla celou Sobotkou. Lidé z domu, kde bratři s rodiči bydleli, ihned začali před školou budovat improvizovaný pomníček. Řidič byl podle nich po nehodě v šoku.

Řidič usmrtil v Sobotce dvě děti, které si hrály na trávníku před domem. (29. 5. 2013) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čtyřletý David a šestiletý Karel si odpoledne jako každý den hráli na dětské motorce na trávě před domem v Sobotce na Jičínsku, ve kterém bydleli s rodiči a ročním bratrem. Karel měl jít po prázdninách do první třídy.

Když mladí manželé spolu s několika sousedy uslyšeli ránu a vyběhli před dům, viděli už jen oba bratry, jak bezvládně leží několik desítek metrů od místa, kde si hrávali.

"Davídek ležel tady," ukazuje Zuzana Drbohlavová, která s nimi v domě bydlela, pod vzrostlý strom naproti tamní základní škole. Dospělí i děti z nejbližšího okolí už pod něj nanosili chlapcovy hračky i fotku rozesmátého chlapce. Jeden ze sousedů pak na místo tragédie položil velkého medvěda.

Rodiče se zhroutili

Zapálené svíčky pak leží o několik metrů dál, kam auto odhodilo jeho staršího bratra Karla. Mezi oběma místy prochází i mladá dívka s malým chlapcem v náručí. "To je jejich malý bráška, rok mu bude, malinkýmu. Rodiče jsou doma, zhroutili se. Oba jsou v šoku, nechtějí ani mluvit," říká Drbohlavová.

Řidič usmrtil v Sobotce dvě děti, které si hrály na trávníku před domem. (29.

Tragédii v klidné ulici u základní školy kromě provizorního pomníčku odpoledne připomínala už jen pohozená dětská botička na chodníku a kusy plechů a plastů, které z auta po nárazu odlétly.

"Rodiče vyběhli z domu spolu s námi. Už je jen drželi bezvládné v náručí. Paní doktorka tady sice byla hned, ale neměla s sebou potřebné věci a sanitka přijela pozdě," popisuje mladík ve žlutém tričku, který se představuje jako Lukáš.

"Davídek ještě žil, když jsme k němu přiběhli. Kája pak ležel opodál," zadržuje pláč jedna z žen, které se k nehodě seběhly.

Řidič si neuvědomoval, co se stalo

Svědci poté, co předali oba chlapce do rukou záchranářů, hovořili i s řidičem, který nehodu způsobil.

"Zůstal stát až támhle u toho stromu," ukazuje žena. "Vylezl z auta a nic. Já mu říkám: heleďte, uvědomujete si, co jste provedl? A on říká: Ne, já nic nevím. Říkal, že si vzal nějaký prášek. Potom najednou začal dělat, že si čistí palubovku. Vůbec si neuvědomoval, co udělal," popisuje svědkyně.

"Stál u auta, byl asi v šoku a když mu řekli, co udělal, tak tomu nevěřil a ještě se tomu smál. Nešel jim ani pomoct," kroutí nevěřícně hlavou Lukáš.

"Policisté ho vytáhli z auta, dali mu dýchnout, pak mu nasadili klepeta a odvezli ho," říká Miroslav Drbohlav. Podle policejní mluvčí Hany Klečalové ale třiašedesátiletý muž nic nenadýchal. 

Na přívěsu si odvážel dřevo z nedaleké pily. Důvodem, proč vjel na chodník a oba chlapce porazil, mohla být i zdravotní indispozice. Vše teď vyšetřují policisté (více o nehodě čtěte zde).

Místo tragédie
Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Najdete na iDNES.cz