Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Auto prověřili jaderní odborníci

  15:14aktualizováno  15:14
Ďáblice - Poplach u vjezdu na ďáblickou skládku byl zbytečný. Náklad není nebezpečný. Detekční přístroj u váhy přitom zaznamenal, že odpad, který přivezl nákladní vůz z Jílového u Prahy, má zvýšenou radioaktivitu. "Žádné riziko nehrozí," řekl iDNES mluvčí jaderného úřadu.

Do Ďáblické ulice v Praze 8 dopoledne dorazili odborníci ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Ti vyloučili, že by náklad byl nebezpečně radioaktivní.

"Je to bezvýznamná událost. Zemina na skládce má určitě stejnou hodnotu, jako ten náklad," uvedl mluvčí jaderného úřadu Pavel Pittermann.

Naměřené hodnoty se podle něj v přírodě běžně vyskytují.

"Zdrojem radioaktivity byl popel ze škvárové výplně do mezistropních prostor. Stavební odpad totiž pocházel ze staršího domu, kde se jako výplně používalo uplně všechno. Detektor na skládce to zaznamenal, protože byl nastaven na velmi nízké hodnoty radioaktivity," dodal.

Auto proto mohlo svůj náklad na skládce vyložit a po více než čtyřiadvaceti hodinách odjet. 

Skládku musela hlídat policie
Na místě zasahovali pražští hasiči a policisté. "Okolí skládky monitorovala jedna policejní hlídka. Čekali do příjezdu inspekce. Bylo totiž možné, že se porouchalo měřící zařízení," řekla iDNES policejní mluvčí Eva Miklíková.

Nákladní auto podle policie projelo bránou na skládku už v pondělí před polednem. Po nezbytném zvážení detekční přístroj signalizoval, že v odpadu je něco, co má zvýšenou radioaktivitu.

Na místo okamžitě vyjeli policisté a hasiči. Hasiči se zanedlouho vrátili na základnu.

"Po domluvě se případu ujal příbramský ústav pro jadernou bezpečnost, který musel náklad prověřit," vysvětlil šéf vyšetřovatelů pražských hasičů Václav Hladík.

Na místě tak přes noc zůstali pouze policisté. "Řidič musel kontejner složit a přes noc místo střežili dva policisté," řekla Hana Medková, mluvčí společnosti ASA, která zabezpečuje svoz komunálního odpadu na skládku.

K příjezdu vozu, který má mezi odpadem něco nebezpečného, podle ní čas od času dojde. "Že by se to stávalo nějak často, tak to zase ne," podotkla mluvčí. "Pokud se to přesto stane, vyklopení nebezpečného odpadu na skládku zabraňuje právě detekční přístroj, tak jako se to stalo nyní," tvrdí Medková. Kdy se na skládce naposledy stalo něco podobného, si vzpomenout nedokázala.

Ničím výjimečným nebyl výjezd ani pro pražské hasiče. "Nejvíc podobných výjezdů jsme samozřejmě zaznamenali po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Neustále jsme jezdili k podezřelým obálkám," řekl Václav Hladík.

Dalším problémem jsou podle Hladíka nálezy například podezřelých chemikálií. "Někdo třeba uklízí po otci půdu nebo sklep a narazí při tom na lahvičky s neznámou tekutinou," vysvětluje Hladík. "Lidé nám volají i při menších nehodách," vzpomíná na výjezd hasičů o tomto víkendu Hladík. "V jedné rodině se rozbil teploměr, tak vytočili naše číslo," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz