Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Auto odtažené při čištění ulic musí úřady vrátit zpět na místo, rozhodl soud

  12:50aktualizováno  14:35
Majitel silnice může kvůli jejímu čištění odtáhnout auto, ale musí ho po úklidu vrátit zpět. Upozornil na to Nejvyšší soud, když rozhodoval o případu ženy z České Lípy, která měla za odtaženou Škodu 120, zadržovanou dva roky na parkovišti, zaplatit přes 132 tisíc.

Pokud vám odtáhnou vozidlo při čištění ulic, musí ho vrátit zpět na jeho místo, rozhodl soud. Ilustrační foto | foto: unu

Rozhodnutí soudu se týká situací v rámci tzv. veřejného zájmu, tedy například při čištění ulic ve městech. Soud upozornil, že se rozhodnutí netýká případů, kdy auto tvoří překážku v dopravě, tedy těch, kdy o odtahu rozhodne policista nebo strážník.

Co stojí ve verdiktu Nejvyššího soudu

Je-li vlastníkem místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice v souladu s ustanovením § 19 odst. 5 a 6 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, odstraněno silniční vozidlo na náklady jeho provozovatele, je vlastník místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice (nepřevzal-li poté vozidlo jeho provozovatel) po odpadnutí důvodu veřejného zájmu, pro který byla místní komunikace nebo průjezdní úsek silnice označena dočasně dopravní značkou zákazu stání silničních vozidel, povinen vrátit odtažené vozidlo zpět na místo, odkud bylo odtaženo.

Pokud je ale auto odtaženo ve veřejném zájmu, musí být vráceno zpět poté, co tento zájem skončí. Předseda senátu Mojmír Putna připomněl, že pokud tak úřady učiní ihned poté, co bude odstraněno příslušné značení, nevznikne problém ani s volným místem na ulici.

Řidič, jehož auto bude odtaženo, se ale nevyhne finanční náhradě.

Mluvčí pražských technických služeb Tomáš Mrázek iDNES.cz řekl, že k případu chystají vyjádření, protože se jich dotýká. Odtahy při čištění silnic ale spadají pod Správu služeb hlavního města Prahy.

"Zatím se s rozsudkem seznamujeme a poté rozhodneme o dalším postupu. Vyloučena není ani ústavní stížnost," řekla mluvčí správy služeb Petra Janatová.

Provozní náměstek správy služeb Václav Bystrianský v České televizi uvedl, že vracení aut je technicky nemožné, protože na jejich místě už by mohl zaparkovat někdo jiný. Připomněl také, že na parkoviště auto odvézt musí, protože ručí za to, že nebude nijak poškozeno. V nejbližší době podle něj navíc pražská správa služeb nechystá změnu zaběhnuté praxe, a to navzdory pravomocnému verdiktu.

True

Soud ke svému rozhodnutí dospěl, když hodnotil dovolání ženy z České Lípy. Té v dubnu 2005 v Praze-Jinonicích odtáhli Škodu 120 kvůli čištění ulice Ovčí hájek. O jejím stavu svědčí to, že už několik týdnů předtím byla žena vyzvána k odstranění vraku.

Když chtěla auto z hlídaného parkoviště odvézt, Správa služeb hlavního města Prahy trvala na tom, že musí nejprve zaplatit náklady na odtah a parkování. Auto nakonec zůstalo za plotem parkoviště dva roky.

V roce 2008 soud v České Lípě rozhodl, že žena za odtah a parkování musí zaplatit 132 250 korun. Odvolací soud v Ústí nad labem jí ale v roce 2009 částku snížil na 7 450 korun s tím, že zbývající požadavky neodpovídají dobrým mravům.

Nejvyšší soud nyní rozhodl, že pražská správa služeb neměla právo auto ženě zadržovat. Nebyla totiž v době, kdy si pro auto přišla, jejím dlužníkem. Firma tak zasáhla do jejích práv, konkrétně se dopustila svévolného zadržování cizí věci. Zároveň uvedla, že auto mělo být vráceno zpět na místo.

Podle soudu měla správa služeb právo požadovat na ženě 1 450 korun za odtah a jeden den na parkovišti, nic více. Podle verdiktu soudu by k tomu mohla příště ještě přidat částku za vrácení auta zpět na místo. Stejná praxe bude čekat zřejmě i řidiče, jejichž auto bude nutné odtáhnout z důvodů odpovídajících veřejnému zájmu v budoucnu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz