Těžce postižený Christian Rossiter odjíždí od soudu v západní Austrálii (14.8.2009).

Těžce postižený Christian Rossiter odjíždí od soudu v západní Austrálii (14.8.2009). | foto: Profimedia.cz

Austrálie přestala odmítat eutanazii, ochrnutému povolila zemřít

  • 3
Devětačtyřicetiletý těžce postižený Christian Rossiter může zemřít, rozhodl australský soud. Verdikt je pro Austrálii přelomový, země se totiž dosud k asistované sebevraždě stavěla odmítavě. Někdejšímu horolezci a sportovci tak zdravotníci mohou odpojit výživu.

Před pěti lety si nadšený sportovec a amatérský pilot vyrazil na kole. Do cíle ale nedorazil, srazilo ho projíždějící auto. Rossiter ochrnul na všechny čtyři končetiny a stal se úplně závislým na lékařské pomoci.

Rozhodl se, že chce raději umřít hladem, než přežívat v "tomto pekle na zemi". Se svým úmyslem se svěřil personálu ze zdravotnického zařízení Brightwater Care Group, ve kterém se o něho starali. Jeho pečovatelé požádali o rozhodnutí západoaustralský nejvyšší soud, asistovaná sebevražda je totiž v Austrálii trestná.

Ačkoli nebylo to tak na nejmenším kontinentě světa vždycky. V roce 1996 vstoupil v Severním teritoriu v platnost zákon umožňující nevyléčitelně nemocným lidem požádat lékaře o ukončení svého života. Zbytek země ale začal Darwin, hlavní město této oblasti, nazývat "hlavní město smrti" a proti rozhodnutí protestoval. Zákon tak byl po necelých deseti měsících zrušen.

Nabídka na "smrt" přišla i ze Švýcarska

I proto byl dnešní verdikt nejvyššího soudu v případu Christiana Rossitera pro Austrálii přelomový. Zdravotníci mohou Christianovi Rossitenovi odpojit umělou výživu.

Ještě včera se muž rozhodoval, zda by neměl přijmout nabídku švýcarské kliniky, která provádí eutanazie. Tamní lékaři se o jeho případu dozvěděli a nabídli, že by mohl život ukončit u nich. Podle vyjádření svého právníka Johna Hammonda od tohoto nápadu ale nakonec upustil.

Soudci Wayneovi Martinovi navíc řekl, že dříve než mu odpojí výživovou trubici, nechá se vyšetřit specialisty, kteří se kvadruplegií (ochrnutím na všechny čtyři končetiny) zabývají. "Chci umřít, ale nejdřív chci pořádné vyšetření. Potřebuju poradit," řekl muž, který kdysi rád slézal australské a severoamerické hory.

Eutanazie je zatím povolena v Nizozemsku, v Belgii a právě ve Švýcarsku, tolerují ji také v americkém státě Oregon a v Kolumbii. Ve Švýcarsku mohou asistovanou sebevraždu podstoupit také cizinci.

EUTANAZIE V ČESKU

V České republice loni Senát zamítl návrh zákona "o důstojné smrti", který by podle kritiků legalizoval vědomé zabíjení a neřešil hrozbu jeho zneužívání. České právo označuje eutanazii a asistovanou sebevraždu za nepřípustné, ale připouští, že "vůči neodvratitelné a bezprostředně očekávané smrti nemá být cílem lékařova jednání prodlužovat život za každou cenu".

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video