Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Austrálie má první premiérku v historii, nahradila Kevina Rudda

  8:08aktualizováno  11:03
Austrálie zažila malé politické zemětřesení. Z čela vládní labouristické strany a postu premiéra odstoupil Kevin Rudd a v obou funkcích ho nahradila Julia Gillardová. Stala se tak první premiérkou v historii země.

Nová australská premiérka Julia Gillardová (24. června 2010) | foto: AP

Rudd se rozhodl rezignovat krátce před hlasováním o svém setrvání ve funkci šéfa Australské labouristické strany (ALP), když zjistil, že nemá šanci na úspěch.

Jeho popularita v minulých týdnech výrazně poklesla poté, co upustil od návrhu zákona o obchodování s emisními povolenkami. Za strmý pád preferencí mohla i bezvýsledná kampaň za zavedení "superdaně" pro australské uhelné a těžební společnosti.

V tu chvíli ALP začala přemýšlet o jeho výměně, protože se obávala porážky v nadcházejících volbách, které se budou konat již na podzim.

Strana zvolila Gillardovou jednomyslně

Osmačtyřicetiletá Gillardová byla vzápětí po Ruddově odstoupení z vedení ALP jednomyslně zvolena za předsedkyni strany, automaticky se pak stala i předsedkyní vlády.

Odstupující australský ministerský předseda Kevin Rudd

Odstupující australský ministerský předseda Kevin Rudd

"Cítím se velmi poctěna," prohlásila nová premiérka po hlasování. Ihned po svém zvolení začala napravovat chyby svého předchůdce a oslovila zástupce uhelných společností.

Výměnou za zrušení štvavé mediální kampaně chce obnovit jednání o rozumném zdanění těžby nerostných surovin. Zástupci důlních společností tento krok uvítali. Gillardová se dále zavázala prosadit patřičné emisní zákony a soustředit se na oblasti školství, zdravotnictví a práce.

JULIA GILLARDOVÁ

Nová australská premiérka Julia GillardováPrávnička Gillardová pochází z levé frakce ALP, dlouhou dobu byla aktivní v odborech. V Ruddově vládě byla zodpovědná mimo jiné za resorty vzdělání a práce. Úspěšně se zasadila například o reformu vzdělávání. Gillardová se narodila ve Velké Británii, s rodinou se však odstěhovala do Austrálie, ještě než začala chodit do školy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz