Australané už nechodí s uprchlíky na ryby

  11:59aktualizováno  11:59
Obyvatelé australského severozápadu si ještě pamatují dny, kdy chodili s kambodžskými přistěhovalci z uprchlického tábora v Port Hedlandu na ryby. Ty časy jsou ale dávno pryč. Zařízení se stalo synonymem násilí a Australané mají strach, aby se hádky a krev nepřenesly i k jejich poklidným obydlím.

"Lidé z města chodili za Kambodžany do tábora, brali jsme je s sebou na ryby. Bylo to přátelské a přívětivé místo, dobré pro město i uprchlíky," řekl agentuře Reuters nezávislý politik státu Západní Austrálie Graham.

Izolace zvyšuje riziko nepokojů
Mnoho lidí vládě vyčítá, že z tábora pro desítky uprchlíků udělala věznici s přísnou ostrahou. To zvyšuje riziko vzniku nepokojů. Jen letos se jich ve třech hlavních střediscích odehrálo osm.

Městečka v okolí se začínají bát o vlastní bezpečí. Žádají, aby město posílilo bezpečnostní složky. Ve Woomery se lidé dokonce chopili zbraní. Vadí jim, že chce kabinet pod tlakem nepokojů do bytů ve městě nastěhovat několik žen a dětí z uprchlického střediska.

"Sklízíme výsledek vládní propagandy," domnívá se Eira Clapton z organizace pomáhající uprchlíkům. Australané kvůli přísnému oddělování táborů nemají s uprchlíky vůbec žádný kontakt a ani informace o důvodech, které tyto lidi přiměly opustit vlast. Skupiny na ochranu lidských práv se domnívají, že špatné podmínky v táborech a dlouhé vyřizování žádostí o azyl můžou za násilí a útěky.

V Port Hedlandu je zatím klid
V Port Hedlandu se zatím nikdo z uprchlíků ničeho nedopustil, ale občané jsou nervózní. Policie v táboře zavedla brzké ranní šťáry a místní úřady odhalily úkryt amatérských zbraní, které si utečenci vyrobili.

Premiér: Nesmíme se tvářit, že se k nám běženci snadno dostanou
Uprchlíci v táboře v Curtinu, který leží severně od Perthu, se hned po příchodu dověděli, že jsou hnusný a nechtěný odpad. "Zacházeli s námi od prvního dne hůř, než kdybychom byli váleční zločinci," uvedla v prohlášení pro OSN skupina běženců. Přátelsky byli vítáni pouze lidé z Kosova a Východního Timoru, ale v poslední době už se pomoci nedostává ani jim.

"Vydat ilegálním imigrantům signál, že dostat se k nám je snadné, by bylo to nejhorší, co bychom mohli učinit," tvrdí premiér.

Ačkoli jsou podmínky v táborech neutěšené, premiér John Howard odmítá poměry v táborech jakkoli zlidštit. Nechce slyšet o zkrácení povinného pobytu na dva týdny ani o propuštění žadatelů, kteří pro společnost představují velmi malé riziko. Byla by to prý pozvánka pro další imigranty, kterých se do Austrálie hrne čím dál víc. Mnozí místní s ním ale nesouhlasí a svůj názor se chystají vyjádřit v nacházejících volbách.

UPRCHLICKÉ TÁBORY

Uprchlíci z Asie přistávají u australských břehů ve vlnách od roku 1976. Od roku 1989 jsou nelegální příchozí automaticky zadrženi v táborech. Vazební zařízení, v nichž jsou žadatelé o azyl zavřeni, dokud nejsou vyřízeny jejich dokumenty, byla zřízena v roce 1994. Pobyt zde se může prodloužit na několik měsíců a v případě odvolání i let.

Původně stačil pro uprchlíky tábor v rybářském a důlním městě Port Hedland. Od roku 1999, kdy do Austrálie přišlo skoro 6000 nelegálních žadatelů o azyl, byly otevřeny špatně dostupné tábory v Curtinu a Woomeře. Zařízení, kde je po zhruba 2200 uprchlících, nespravuje australský imigrační úřad, ale vězeňská služba. Tu vlastní americký majitel.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Číňan předstíral smrt kvůli pojistce, jeho žena z žalu zabila sebe i děti

Ve Stříbrné Skalici v okrese Praha-východ vylétlo auto ze silnice a skončilo v...

Když se muž v čínské provincii Hunan rozhodl předstírat svou smrt kvůli vyplacení peněz z pojištění, netušil jak...

USA zažehnává napětí. Vztahy s Čínou má zlepšit armádní spolupráce

Ministr obrany USA Jim Mattis

Ministr obrany USA Jim Mattis chce, aby americká a čínská armáda navázaly spolupráci. Navrhl to svému čínskému...

V Rusku se zřítil výcvikový Albatros, po pilotech se pátrá v moři

Libyjský L-39 Albatros na archivním snímku z roku 2009

Letoun se podle ruské agentury TASS zřítil do moře na jihu Ruska poblíž ukrajinských hranic zhruba 160 kilometrů...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz