Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Australané už nechodí s uprchlíky na ryby

  11:59aktualizováno  11:59
Obyvatelé australského severozápadu si ještě pamatují dny, kdy chodili s kambodžskými přistěhovalci z uprchlického tábora v Port Hedlandu na ryby. Ty časy jsou ale dávno pryč. Zařízení se stalo synonymem násilí a Australané mají strach, aby se hádky a krev nepřenesly i k jejich poklidným obydlím.

"Lidé z města chodili za Kambodžany do tábora, brali jsme je s sebou na ryby. Bylo to přátelské a přívětivé místo, dobré pro město i uprchlíky," řekl agentuře Reuters nezávislý politik státu Západní Austrálie Graham.

Izolace zvyšuje riziko nepokojů
Mnoho lidí vládě vyčítá, že z tábora pro desítky uprchlíků udělala věznici s přísnou ostrahou. To zvyšuje riziko vzniku nepokojů. Jen letos se jich ve třech hlavních střediscích odehrálo osm.

Městečka v okolí se začínají bát o vlastní bezpečí. Žádají, aby město posílilo bezpečnostní složky. Ve Woomery se lidé dokonce chopili zbraní. Vadí jim, že chce kabinet pod tlakem nepokojů do bytů ve městě nastěhovat několik žen a dětí z uprchlického střediska.

"Sklízíme výsledek vládní propagandy," domnívá se Eira Clapton z organizace pomáhající uprchlíkům. Australané kvůli přísnému oddělování táborů nemají s uprchlíky vůbec žádný kontakt a ani informace o důvodech, které tyto lidi přiměly opustit vlast. Skupiny na ochranu lidských práv se domnívají, že špatné podmínky v táborech a dlouhé vyřizování žádostí o azyl můžou za násilí a útěky.

V Port Hedlandu je zatím klid
V Port Hedlandu se zatím nikdo z uprchlíků ničeho nedopustil, ale občané jsou nervózní. Policie v táboře zavedla brzké ranní šťáry a místní úřady odhalily úkryt amatérských zbraní, které si utečenci vyrobili.

Premiér: Nesmíme se tvářit, že se k nám běženci snadno dostanou
Uprchlíci v táboře v Curtinu, který leží severně od Perthu, se hned po příchodu dověděli, že jsou hnusný a nechtěný odpad. "Zacházeli s námi od prvního dne hůř, než kdybychom byli váleční zločinci," uvedla v prohlášení pro OSN skupina běženců. Přátelsky byli vítáni pouze lidé z Kosova a Východního Timoru, ale v poslední době už se pomoci nedostává ani jim.

"Vydat ilegálním imigrantům signál, že dostat se k nám je snadné, by bylo to nejhorší, co bychom mohli učinit," tvrdí premiér.

Ačkoli jsou podmínky v táborech neutěšené, premiér John Howard odmítá poměry v táborech jakkoli zlidštit. Nechce slyšet o zkrácení povinného pobytu na dva týdny ani o propuštění žadatelů, kteří pro společnost představují velmi malé riziko. Byla by to prý pozvánka pro další imigranty, kterých se do Austrálie hrne čím dál víc. Mnozí místní s ním ale nesouhlasí a svůj názor se chystají vyjádřit v nacházejících volbách.

UPRCHLICKÉ TÁBORY

Uprchlíci z Asie přistávají u australských břehů ve vlnách od roku 1976. Od roku 1989 jsou nelegální příchozí automaticky zadrženi v táborech. Vazební zařízení, v nichž jsou žadatelé o azyl zavřeni, dokud nejsou vyřízeny jejich dokumenty, byla zřízena v roce 1994. Pobyt zde se může prodloužit na několik měsíců a v případě odvolání i let.

Původně stačil pro uprchlíky tábor v rybářském a důlním městě Port Hedland. Od roku 1999, kdy do Austrálie přišlo skoro 6000 nelegálních žadatelů o azyl, byly otevřeny špatně dostupné tábory v Curtinu a Woomeře. Zařízení, kde je po zhruba 2200 uprchlících, nespravuje australský imigrační úřad, ale vězeňská služba. Tu vlastní americký majitel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Ostatky kardinála Berana se za zvuků kostelních zvonů vrátily do Česka

Vládní speciál s ostatky kardinála Josefa Berana přistál v Praze (20. dubna...

Ostatky kardinála Josefa Berana se za zvuků kostelních zvonů vrátily do České republiky. Vládní speciál přistál na...

Smrt novináře, demonstrace i pád vlády. Dva měsíce, které otřásly Slovenskem

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě.

Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly dva měsíce. Jejich smrt...

Drž hubu, Satane! Do Vatikánu se sjeli duchovní na semináře exorcismu

Lidé bez domova v Praze

Temných sil ve světě rozhodně neubývá, tvrdí katolická církev a staví se k tomu po svém. I letos uspořádala ve Vatikánu...

Najdete na iDNES.cz